Budujemy Dom

Porównanie 42 modeli domofonów i wideodomofonów

Artykuł na: 6-9 minut

Współczesne domy mają rozmaite zabezpieczenia elektroniczne. Podstawowe i najprostsze to domofon, chroniący wejście na działkę. Jednak przed zakupem takiego urządzenia warto dobrze rozeznać się w ofercie rynkowej.

Porównanie 42 modeli domofonów i wideodomofonów

Obecnie w sprzedaży znajdziemy zarówno tradycyjne domofony, jak i nowocześniejszą ich odmianę - wideodomofony. Jedne i drugie występują w wersji analogowej oraz cyfrowej, przewodowej, jak również bezprzewodowej. Od naszego wyboru zależy przebieg prac instalacyjnych, skuteczność ochrony budynku i posesji, a także komfort użytkowania systemu.

Zobacz nasze porównanie:

Porównanie 42 modeli domofonów i wideodomofonów

WAŻNE FUNKCJE DOMOFONÓW I WIDEODOMOFONÓW

Domy jednorodzinne opanowuje dziś technologia - nawet domofony są coraz inteligentniejsze, więcej pokazują, rejestrują, mają mnóstwo dodatkowych funkcji i nowoczesną stylistykę. Podstawowym zadaniem tych urządzeń jest zapewnienie mieszkańcom kontaktu głosowego z osobą stojącą przy wejściu na posesję oraz zdalne otwieranie furtki. W tym celu można zamontować nawet prostą wersję analogową.

System domofonowy składa się ze stacji bramowej z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem przywoławczym, oraz z umieszczonego w budynku (najczęściej w pobliżu drzwi wejściowych) unifonu z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem do otwierania furtki. W rozbudowanej instalacji panel bramowy instaluje się także przy drzwiach wejściowych.

Panel bramowy
Panel bramowy musi być solidnie wykonany. Nie warto kupować wyrobów niesprawdzonych marek. (fot. Genway, Zamel)

Bardziej zaawansowane modele - wideodomofony - poza dźwiękiem przekazują również obraz, dlatego warto je montować w sytuacji, gdy brama wjazdowa i furtka są niewidoczne z domu. System wyposażony jest zatem dodatkowo w kamerę w kasecie zewnętrznej oraz w panel z monitorem w pomieszczeniu. Często ma też wiele innych funkcji - zwróćmy na to uwagę podczas wyboru konkretnego zestawu. Najtańsze wideodomofony mają małe, czarno-białe ekrany LCD i są pozbawione dodatkowych opcji.

Niektóre urządzenia sygnalizują, czy furtka jest zamknięta. Mogą też służyć dodatkowo do obsługi bramy garażowej, drzwi wejściowych czy oświetlenia posesji. Kamera noktowizyjna w wideodomofonie nawet po zmroku zapewnia kontrolę tego, co dzieje się przed furtką. Kamera z czujnikiem ruchu uruchomia się automatycznie, gdy ktoś znajduje się w polu jej zasięgu. Wideodomofon może ponadto rejestrować obrazy (monitoring) oraz historię połączeń - tak, by później dało się je odtworzyć.

Upewnijmy się, ilu żył przewodu wymaga urządzenie (np. pięć lub dwa) - od tego zależy, jakie kable trzeba ułożyć albo czy można wykorzystać istniejącą instalację dzwonkową.

Domofon
Dawniej standardem był dzwonek przy furtce, obecnie - domofon. Proste analogowe urządzenia są łatwe w montażu i często stosowane w małych instalacjach. (fot. Elfon)
Ekran dotykowy od wideodomofonu
Zaawansowany wideodomofon z ekranem dotykowym. Wewnątrz domu urządzenie montuje się zwykle blisko wejścia, ewentualnie w innym, łatwo dostępnym miejscu. (fot. Elfon)

SYSTEMY PRZEWODOWE I BEZPRZEWODOWE

Komunikacja pomiędzy stacją bramową a odbiornikiem odbywa się drogą radiową lub przewodami. To drugie rozwiązanie nadal wybiera bardzo wielu inwestorów, ponieważ jest mniej zawodne i wychodzi taniej w nowo budowanym domu. Natomiast w przypadku doposażania budynku w domofon, najlepiej wykorzystać przewody istniejącej instalacji dzwonkowej (o ile to możliwe). Wkopanie nowych kabli może wymagać rozkopania trawnika czy rozebrania nawierzchni z kostki. Wewnątrz domu trudności przysparza ukrycie przewodów w wykończonych ścianach.

Systemy bezprzewodowe pozwalają uniknąć tych problemów - nie trzeba się martwić, jak poprowadzić przewody. Przesyłanie sygnałów między jednostką zewnętrzną i wewnętrzną nie wymaga okablowania. Koszty montażu są niskie, co rekompensuje wyższą cenę samych urządzeń.

Konieczne jest jednak doprowadzenie zasilania do panelu przy furtce (prądu potrzebuje elektromagnetyczny zaczep zamka) - ale łatwo to zrobić bezpośrednio ze skrzynki złącza elektrycznego, znajdującej się przy ogrodzeniu. W trakcie użytkowania należy pamiętać o okresowej wymianie baterii w sprzęcie.

URZĄDZENIA ANALOGOWE I CYFROWE

Chociaż w domach jednorodzinnych najpopularniejsze są tradycyjne domofony analogowe, warto wziąć pod uwagę nowocześniejsze systemy cyfrowe. Od dawna mają one zastosowanie w budynkach wielorodzinnych - służą do obsługi wielu lokali. W domach jednorodzinnych pozwalają na montaż unifonu na każdej kondygnacji (choć nie jest to powszechne rozwiązanie). Mogą pełnić rolę domowego interkomu, umożliwiając porozumiewanie się domowników z różnych miejsc budynku.

Najważniejszą zaletą urządzeń cyfrowych jest jednak możliwość otwierania furtki bez użycia klucza, poprzez wybranie na klawiaturze kodu.

Domofon lub wideodomofon można zintegrować z telefonem komórkowym
Dzięki zintegrowaniu domofonu czy wideodomofonu z telefonem komórkowym, przy jego użyciu można otwierać furtkę i prowadzić rozmowy z gośćmi. (fot. GDE Polska)

ODPOWIEDNIA JAKOŚĆ DOMOFONÓW LUB WIDEODOMOFONÓW

Kupujmy urządzenia sprawdzonych marek, obecnych na rynku od lat - zapewnią bezawaryjne działanie instalacji. Szczególną uwagę zwróćmy na rodzaj materiału, z którego wyprodukowany jest panel bramowy, oraz na solidność jego wykonania. Zamontowany na zewnątrz będzie stale narażony na niszczący wpływ warunków atmosferycznych (deszczu, śniegu, dużych zmian temperatury), działanie czynników zakłócających (światła słonecznego, wiatru) czy na ataki wandali. Najlepiej by cały system pochodził od jednego producenta - dzięki temu zyskamy pewność, że wszystko jest ze sobą kompatybilne.

Odpowiednie muszą być też przewody. Do układania w ziemi przeznaczone są kable oznaczone symbolem YKY (wersje używane wewnątrz pomieszczeń się do tego nie nadają, bo nie mają wystarczająco odpornej izolacji). Warto stosować się do tych zaleceń, gdyż wymiana przewodu zakopanego już pod nawierzchnią to spory kłopot.

Podczas montażu domofonów i wideodomofonów pamiętaj...

  • Kable instaluje się w wykopie na głębokości 60-70 cm (pod podjazdem może być płycej) i obsypuje kilkucentymetrową warstwą piasku, co eliminuje naprężenia związane z ruchami gruntu. Przynajmniej 10 cm ponad kablem rozkłada się pas niebieskiej folii ostrzegawczej, która chroni go przed przypadkowym uszkodzeniem podczas prac ogrodowych, budowlanych.

  • Przewody biegnące wewnątrz domu ukrywa się w bruzdach wykonanych w tynku. Aby uniknąć kucia ścian czy sufitów, w wykończonym budynku przewody przykleja się niekiedy do ich powierzchni, przy użyciu kleju montażowego, lub umieszcza w specjalnych listwach elektroinstalacyjnych.

  • Bardzo ważne jest zamontowanie wideodomofonu na odpowiedniej wysokości. Jeżeli panel urządzenia będzie za nisko lub za wysoko, nie będziemy widzieć twarzy osoby stojącej przy furtce.

Małgorzata Kolmus

aktualizacja: 2018-10-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Stylowy design czujek zewnętrznych Optex
Stylowy design czujek zewnętrznych Optex W skład nowej linii zewnętrznych czujek OPTEX - Shield wchodzą dwa typy detektorów - szerokokątna seria czujek PIR lub dualnych VXS oraz ...
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne
Bramka IP przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Bramka IP do zestawów domofonowych lub wideodomofonowych przekierowująca rozmowy na urządzenia mobilne Android/iOS, umożliwia odbieranie ...
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL
Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL Seria wideodomofonów VP-800 od firmy ZAMEL to innowacyjne rozwiązanie zaprojektowane na potrzeby budownictwa jedno- oraz dwurodzinnego.

Gaz, dym, czad, dwutlenek węgla... - jak się przed tym ustrzec?

Jakie są nowoczesne metody ochrony domu jednorodzinnego przed pożarem?

polecane produkty i technologie

COMMAX - nowa jakość systemów wideodomofonowych

COMMAX to jeden z pierwszych producentów systemów domofonowych i wideodomofonowych na świecie. Obecnie w Polsce dostępnych jest kilkadziesiąt modeli produktów domofonowych i wideodomofonowych tej marki cechujących się zróżnicowaną funkcjonalnością oraz wyglądem.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".