Jaką pompę stosować?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2018-11-09 11:12:00
Jaką pompę stosować?
Jaką pompę wybrać zasysającą, głębinową? Nie można tez zapomnieć o odpowiednim zbiorniku. Są dwie możliwości: zasysająca (najczęściej samozasysająca, nie wymagająca zalewania wodą) lub tłocząca (głębinowa).

Pompa samozasysająca

Samozasysająca pompa wirowa
Samozasysająca pompa wirowa (fot. KSB Pompy i Armatura)
Pompę samozasysającą (lub ogólniej zasysająca) stosuje się, gdy lustro wody w studni jest nie głębiej niż 7-8 m poniżej poziomu gruntu. Jest to ograniczenie fizyczne, wynikające z zasady pracy tej pompy, gdyż tworzy ona w rurze ssącej podciśnienie i woda podnosi się w tej rurze wskutek wypierania jej przez ciśnienie atmosferyczne.

 

Zauważmy, że mówimy o głębokości lustra wody w studni, a nie o głębokości warstwy wodonośnej, z której czerpiemy wodę. Woda może pochodzić z warstwy na głębokości np. 16 m, a lustro wody w studni będzie miało głębokość wody gruntowej, czyli np. 3 m.

Pompa głębinowa

Jeśli lustro wody (a nie warstwa wodonośna) jest głębiej niż 8 m, to musimy zastosować pompę głębinową, która jest zanurzona w wodzie i tłoczy ją na wysokość do kilkudziesięciu metrów. Oczywiście, pompa samozasysająca też tłoczy wodę do instalacji domowej, ale najpierw ją zasysa ze studni.

 

Dla domu jednorodzinnego wystarczająca moc pompy głębinowej wynosi 500 W do 1500 W, przy czym najważniejsze są osiągi pompy wyrażane w dwóch parametrach: wydajność (kilkadziesiąt do 100 l na minutę) i wysokość podnoszenia wody tłoczonej do instalacji (kilkadziesiąt metrów).

Zbiornik wody

Zastanowienia i decyzji wymaga również wybór zbiornika wody, niezbędnego dla utrzymania mniej więcej stałego ciśnienia (w pewnym przedziale) wody w instalacji. Wybór pojemności zbiornika jest niemal od zera do 300 l. Są pompy z wewnętrznym kilkulitrowym zbiorniczkiem przeponowym, działające na zasadzie zmiennej szybkości obrotów, są zestawy hydroforowe o pojemności zbiornika przeponowego kilkadziesiąt litrów i klasyczne duże (100÷300 l) zbiorniki z poduszką powietrza.

 

Dokonując wyboru zbiornika warto zwrócić uwagę, że niektóre filtry uzdatniające (działające na zasadzie rozprężania) wymagają zbiornika hydroforowego, a więc nie mogą działać z pompą o zmiennej szybkości obrotów.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość tomek

22 Jan 2013, 17:24

Proszę o pomoc eksperta jaką pompę dobrać o mocy najbardziej zbliżonej do (157W)chcąc tłoczyć 1,4 kg/s wody, z jakiej firmy i jaki model. Email: tomekzabielski@interia.pl

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!