Budujemy Dom

Strefa magazynu / Dom Polski 2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Poziom +1 - Stropy

Ułożenie stropu nad parterem pozwala wreszcie wejść o poziom wyżej i wyobrazić sobie, jakie widoki roztoczą się z okien na poddaszu. Ale strop – w potocznym pojęciu rozumiany jako sufit lub podłoga – ma znaczenie nie tylko funkcjonalne. To przede wszystkim kluczowy element konstrukcji budynku.
dp2008_50_120
 
(fot. Wienerberger)

Ułożenie stropu nad parterem pozwala wreszcie wejść o poziom wyżej i wyobrazić sobie, jakie widoki roztoczą się z okien na poddaszu. Ale strop – w potocznym pojęciu rozumiany jako sufit lub podłoga – ma znaczenie nie tylko funkcjonalne. To przede wszystkim kluczowy element konstrukcji budynku.

Strop, oparty na ścianach zewnętrznych, wewnętrznych ścianach nośnych oraz podporach konstrukcyjnych, to nie tylko pewna i solidna podłoga piętra czy poddasza. To także – a raczej przede wszystkim – główna „klamra” konstrukcyjna budynku. Wraz z wieńcem – żelbetową „obręczą” opasującą budynek – strop wiąże ze sobą ściany kondygnacji podstropowej i usztywnia konstrukcję całej budowli. Samodzielnie dźwiga wielkie obciążenia od schodów, a także ścian i pozostałych podpór nośnych górnej kondygnacji.

Strop to również przegroda akustyczna, tłumiąca dźwięki i hałasy pomiędzy kondygnacjami oraz bariera dla ciepła. Ta druga właściwość jest szczególnie ważna w przypadku stropu nad nieogrzewaną piwnicą – warto, by miał możliwie dobrą izolacyjność cieplną.

Wszystkie rodzaje stropów wykorzystywanych w budownictwie jednorodzinnym spełniają wymogi wytrzymałościowe, narzucone przez obciążenie 1,5 kN/m2 (przyjęte za standardowe obciążenie użytkowe dla domu jednorodzinnego). Dlatego decydując o wyborze konstrukcji stropowej, warto kierować się także innymi względami:

  • łatwością wykonania,
  • możliwymi sposobami wykończenia sufitu,
  • rzutem budynku (nie każdy rodzaj stropu łatwo wykonać na domu o nieregularnym obrysie),
  • ceną materiałów i robocizny, a także transportu.

Kolejna istotna cecha stropu, decydująca często o możliwości jego wykorzystania, to rozpiętość, czyli maksymalna odległość pomiędzy podporami konstrukcyjnymi – ścianami i słupami nośnymi. Rozpiętość owa ma wpływ na możliwości aranżacji przestrzeni, warunkując uzyskanie tak modnej open space. Trzeba liczyć się z tym, że szerokość pomieszczenia bez podziałów, jaką można uzyskać bez dodatkowych zabiegów konstrukcyjnych, to zwykle 6 -7 m. Ale to wcale niemało, zważywszy na przeciętne gabaryty domów jednorodzinnych.

Jeśli zależy nam na otwartym planie z szerszą wolną przestrzenią, można zwrócić się do projektanta z prośbą o zastąpienie podpory konstrukcyjnej podciągiem, czyli poziomą żelbetową belką, podtrzymującą strop. Mankamentem podciągu jest to, że zwykle pozostaje on widoczny; pół biedy, jeśli umiejscowiony jest na linii podziału różnych stref użytkowych, np. części wypoczynkowej i jadalnianej. Gorzej, jeżeli wypada pośrodku przestrzeni funkcjonalnie spójnej – wtedy przypomina żebro na suficie przedziału kolejowego. Podciąg można ukryć w stropie, jednak należy to przewidzieć już na etapie projektu; zabieg taki komplikuje nieco konstrukcję stropową. Można go także zamaskować sufitem podwieszanym.

Najpopularniejsze

Obecnie największym uznaniem cieszą się stropy gęstożebrowe, których konstrukcję nośną stanowią zbrojone żebra, układane równolegle do siebie w rozstawie nie większym niż 60 cm. Cenią je projektanci, co znajduje odbicie w katalogowej ofercie projektów gotowych – tego typu konstrukcje zdecydowanie tam przeważają. Swoją popularność zawdzięczają łatwości wykonania; waga elementów nośnych (betonowych belek z zatopionym ożebrowaniem zbrojącym) jest na tyle nieduża, że z ich ręcznym ułożeniem bez problemu radzi sobie ekipa krzepkich robotników.

Dodatkową zaletą konstrukcji gęstożebrowych jest ograniczone zapotrzebowanie na beton i deski szalunkowe. Najlepiej sprawdzają się w domach o regularnym (opartym na kącie prostym) obrysie. Na rynku dostępnych jest kilka odmian, różniących się wytrzymałością, rozpiętością i rozstawem belek, wysokością konstrukcji oraz rodzajem wypełnienia przestrzeni między belkami. Najpopularniejsze z nich to Teriva I i Teriva I bis (o nieco dłuższych elementach noś­nych), a także Ceram i Fert. 

W domach o nieregularnym rzucie i rozległych, otwartych wnętrzach częściej stosuje się monolityczny strop żelbetowy. Można go wykonać w całości na budowie, zalewając betonem rozłożone równomiernie na powierzchni pełnego szalunku zbrojenie. Innym wariantem jest skorzystanie z prefabrykowanego podłoża w postaci cienkich płyt betonowych (wykonywanych na zamówienie według projektu), zastępujących szalunek.

Płyty układa się z użyciem dźwigu. Po podparciu od dołu i ułożeniu na ich powierzchni zbrojenia, zalewa się je mieszanką betonową do określonej w projekcie grubości. Zaletą stropu monolitycznego jest niewielka grubość, możliwa do uzyskania dzięki równomiernemu rozłożeniu zbrojenia.

Do budynku, w którym szerokość pomieszczeń nie przekracza 6 m, godny polecenia będzie strop z płyt kanałowych (nazywanych czasem żerańskimi). Mimo że ułożenie płyt wymaga wynajęcia dźwigu, strop taki jest najtańszy. Jego wykonanie zajmuje z reguły jeden dzień, można go też niemal od razu w pełni obciążyć, co pozwala zaoszczędzić tak cenny na budowie czas. Kolejną zaletą stropu płytowego jest pełna dowolność aranżacji przestrzeni ponad nim – ścianki działowe można ustawić tam, gdzie będzie wygodniej.

Stropy drewniane wykorzystywane są w budynkach o konstrukcji drewnianej: szkieletowej lub masywnej (z bali). W domach murowanych występują zwykle jako strop nieużytkowy, nad najwyższą kondygnacją mieszkalną. Przenoszą niewielkie obciążenia i dość znacznie się uginają, ale są przy tym lekkie, niedrogie i łatwe do wykonania. A także – od razu „gotowe do użytku”.  

 Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom "Dom Polski" 2008

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".