Budujemy Dom

Strefa magazynu / Dom Polski 2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dobra atmosfera - Wentylacja

Powietrze, którym oddychamy w domu, zawiera nie tylko dwutlenek węgla, ale również bakterie, pleśnie i drobiny kurzu, jest nośnikiem wilgoci oraz zapachów. Organizm radzi sobie z tym wszystkim dopóty, dopóki zanieczyszczeń nie ma zbyt wiele. By tak było niezbędna jest sprawnie działająca wentylacja. Dlatego warto o nią zadbać na etapie projektowania domu. Zdrowie jest tego warte, dom też, bo wentylacja może wpływać na techniczny stan budynku.
 dp2008_188_120
(fot. Eureka)

Powietrze, którym oddychamy w domu, zawiera nie tylko dwutlenek węgla, ale również bakterie, pleśnie i drobiny kurzu, jest nośnikiem wilgoci oraz zapachów. Organizm radzi sobie z tym wszystkim dopóty, dopóki zanieczyszczeń nie ma zbyt wiele. By tak było niezbędna jest sprawnie działająca wentylacja. Dlatego warto o nią zadbać na etapie projektowania domu. Zdrowie jest tego warte, dom też, bo wentylacja może wpływać na techniczny stan budynku.

Wentylacja to usuwanie z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza i dostarczanie w jego miejsce powietrza świeżego. Kto uważa, że w domu jednorodzinnym nie jest to sprawa najważniejsza, jest w błędzie. Poprawnie działająca wentylacja nie jest po to, by uprzyjemniać życie: to element wyposażenia domu tak samo ważny, jak system ogrzewania, grzejniki, okna, czy podłogi. Zresztą przepisy nie pozostawiają w tej materii żadnych wątpliwości – od 2006 roku Prawo budowlane zgodnie z dyrektywą unijną nr 2002/91/EC nakazuje, by każdy projekt domu jednorodzinnego zawierał również projekt instalacji wentylacyjnej wraz z określeniem sprawności energetycznej.

DLACZEGO TRZEBA USUWAĆ ZUŻYTE POWIETRZE

W powietrzu unoszą się bakterie, pleśnie i ich zarodniki, pyłki kwiatowe, wirusy oraz drobiny kurzu. Stężenie zanieczyszczeń będzie wzrastać, gdy pojawią się warunki sprzyjające ich rozwojowi – pożywka i wilgoć. Zanieczyszczone powietrze jest niedobre dla alergików: grożą im od niego ataki astmy, infekcje, zawroty głowy, gorączka, kłopoty z trawieniem i inne problemy ze zdrowiem. A alergikiem może zostać każdy: alergia nie jest bowiem chorobą wrodzoną (chociaż niektórzy są bardziej podatni), lecz nabytą.

ILOŚĆ POWIETRZA DO WYMIANY

W każdym pomieszczeniu jest określona ilość powietrza, którą powinno się usunąć i zastąpić świeżym. Zależnie od przeznaczenia pomieszczeń ilość ta powinna wynosić (w m3/h):

WILGOTNOŚĆ POWIETRZA

Wilgoć w powietrzu – chociaż jej pewna ilość jest człowiekowi niezbędna – jest niepożądana nie tylko ze względu na rozwijające się w niej mikroorganizmy. Niekorzystny jest także niedobór wilgoci, odczuwany jako „suche powietrze”: powoduje nie tylko dyskomfort oddychania, ale czyni nas mniej odpornymi na infekcje dróg oddechowych. Nadmierna suchość nie jest również obojętna dla wyposażenia domu: drewniane elementy mogą zacząć pękać, a tkaniny kruszeć. Zbyt suche powietrze sprzyja także elektryzowaniu się przedmiotów: zaczynamy „strzelać prądem” (nieraz głośno i boleśnie).

Niedobór wilgoci występuje znacznie rzadziej niż jej nadmiar, na który reagujemy poczuciem dyskomfortu w oddychaniu (tym razem jest to duszność, „oblewanie się zimnym potem”; ponadto w warunkach podwyższonej wilgotności w powietrzu zaczynają rozmnażać się drobnoustroje. We wnętrzu woda skrapla się na chłodnych powierzchniach (np. szyby, czy ściany), pęcznieją drewniane przedmioty i wreszcie pojawia się grzyb. Długotrwała obecność wilgoci może nawet doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji budynku, gdyż para wodna skraplająca się na lub w elementach budynku niszczy ich strukturę.

Dopuszczalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu zawiera się w granicach 30–65%, optymalna wynosi 40–50%. Wilgotność na tym poziomie korzystna jest zresztą nie tylko dla organizmu człowieka, ale także dla mebli, książek i ubrań. Wilgotność poniżej 30% nie jest wskazana ze względów fizjologicznych.

Co zatem znaczy „za sucho” czy „za mokro”? Otóż tego nie da się określić przez podanie jedynie ilości pary wodnej w powietrzu. Zarówno bowiem samopoczucie ludzi, jak i zachowanie się elementów budynku, zależą nie od tego, ile jest tej pary, ale od stosunku tego, co jest, do tego, co w określonej temperaturze może się „zmieścić”, a zatem od wilgotności względnej. A pojemność powietrza nie jest pod tym względem nieograniczona i przy pewnej zawartości pary mówimy o stanie nasycenia.

Wilgotność względną wyraża się w procentach. Jeśli więc 1 m3 powietrza o temperaturze 20°C zawiera 8,8 g pary wodnej, czyli połowę ilości, która odpowiada stanowi nasycenia (17,6 g), jego wilgotność względna wynosi 50%. Przy tej samej zawartości wody, lecz po podgrzaniu do 25°C, wilgotność względna powietrza spadnie do 35%, choć pary mamy tyle samo. Z kolei obniżenie temperatury powietrza do 15°C spowoduje wzrost wilgotności względnej do 70%. W temperaturze 9°C osiąga ono stan nasycenia (100% wilgotności względnej), a przy dalszym schładzaniu nadmiar pary się wykropli.

Wszystkim niekorzystnym zjawiskom, których nośnikiem jest zanieczyszczone powietrze, może podołać wentylacja grawitacyjna lub – skuteczniejsza – mechaniczna.

 Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom "Dom Polski" 2008

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".