Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2009

Podłogi

Podłoga uważana jest przeważnie za konstrukcję bardzo prostą. To jednak złudzenie, które bierze się zapewne stąd, że w gotowym domu oglądamy jedynie wierzchnie warstwy podłóg czyli posadzki.

Podłogi
 (fot. Tarkett)
Podłoga, to konstrukcja wielowarstwowa, którą układa się na stropie lub gruncie. W zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia, stosuje się różne układy warstw z odpowiednio dostosowanych materiałów. Warstwę wierzchnią, nazywaną również posadzką, można wykończać drewnem, płytkami, kamieniem. Można też pomalować ją farbą lub pokryć wykładziną.

 

Posadzkę układa się na warstwie podkładowej, która może pełnić rolę wyrównującą, nośną, a także dociskową dla warstw izolacji cieplnej, akustycznej oraz przeciwwilgociowej. Wszystkie wymienione warstwy są ważne. Każda z nich powinna być umieszczona w projekcie, a potem zgodnie z nim starannie ułożona.

PODKŁAD

Sposób w jaki zostanie wykonana warstwa podkładowa oraz materiały jakie należy do tego celu zastosować, zależą od kilku czynników – konstrukcji stropu, rodzaju ułożonych izolacji oraz planowanego pokrycia podłogi. Podkład wykonuje się w postaci wylewki: betonowej, anhydrytowej lub układa z płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych, z desek albo płyt OSB. Jeżeli podłoże jest dostatecznie równe oraz gdy układanie warstwy izolacyjnej nie jest planowane, podkład można wykonać w formie cienkiej wylewki wyrównującej.

 

Podkłady wylewane nazywane są również jastrychem. Układa się je na mokro z betonu lub gotowych zapraw cementowych anhydrytowych. Jastrych układany na izolacjach cieplnych oraz akustycznych, powinien mieć grubość co najmniej 3,5 cm (przy ogrzewaniu podłogowym odpowiednio więcej). Najczęściej używanym spoiwem jastrychu jest cement portlandzki, a wypełniaczem piasek. W przypadku jeśli warstwa ta musi mieć większą grubość, piasek często zastępuje się żwirem lub pospółką.

 

Jeżeli w podkładzie ma być umieszczona instalacja ogrzewania podłogowego lub zawiera on dodatki nadające mu wodoszczelność, do masy dodawane są jeszcze tzw. plastyfikatory. Podkład mający pokryć instalację ogrzewania podłogowego wykonuje się jako warstwę pływającą, to znaczy oddziela się go taśmą izolacyjną od ścian i innych elementów konstrukcyjnych budynku.

 

Znaczna płynność zaprawy anhydrytowej ułatwia jej wylewanie na dużych powierzchniach oraz powoduje, że przestrzeń pomiędzy rurami wodnego ogrzewania podłogowego, wypełnia się bez problemu. Podkład taki nie kurczy się podczas schnięcia. Trzeba jednak pamiętać, że podkłady anhydrytowe nie są odporne na działanie wody i dlatego nie nadają się do pomieszczeń mokrych.

 

Podkłady prefabrykowane wykonuje się z płyt wiórowych, gipsowych oraz anhydrytowych. Szczególnie popularne są w ostatnim czasie suche jastrychy z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych. Typowe wymiary płyt to: szerokość 60 cm i długość 200-240 cm (warstwa wierzchnia jest przesunięta względem spodniej o ok. 5 cm).

 

Płyty gipsowo-włóknowe dostępne są także jako zespolone z warstwą izolacji akustycznej lub termicznej (styropian, miękka płyta pilśniowa lub wełna mineralna). Ich krawędzie profilowane są na pióro i wpust lub na zakład. Zapewnia to uzyskanie równych połączeń. Płyty układa się w dwóch warstwach, z zachowaniem mijankowego układu spoin.

 

Zaletą suchego jastrychu jest niewielki ciężar. Dzięki temu można go stosować także na drewnianych stropach belkowych. Podkłady nie wymagają również prowadzenia prac mokrych i można je użytkować zaraz po wykonaniu prac montażowych.

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom "Dom Polski" 2009

 

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!