Budujemy Dom

Strefa magazynu / Dom Polski 2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Centralny odkurzacz

Czy centralny odkurzacz jest nam niezbędny? Ależ oczywiście, że nie, podobnie jak można żyć nie mając odkurzacza tradycyjnego ani pralki automatycznej. Wszystko zależy od tego, na ile wygodnie chcemy mieszkać.

Centralny odkurzacz
(fot. Beam)
Tradycyjny odkurzacz, wytwarzając podciśnienie w rurze ssawnej, wraz z powietrzem wciąga zanieczyszczenia, następnie powietrze jest filtrowane i trafia z powrotem do pomieszczenia. Zanieczyszczenia pozostają w specjalnym pojemniku lub worku. Efekt sprzątania zależy więc nie tylko od siły ciągu, ale i dokładności filtracji oraz tego, na ile wydmuchiwane pod ciśnieniem powietrze znów wzbije kurz.

 

Odkurzacz centralny ma łatwiejsze zadanie, bo nawet jeśli filtracja powietrza nie będzie doskonała (a w rzeczywistości nigdy nie jest), to nie dochodzi do wtórnego zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu, bo po zassaniu jest wyrzucane poza budynek.

JAK TO DZIAŁA?

Wyobraźmy sobie odkurzacz dużej mocy (to tzw. jednostka centralna) zainstalowany np. w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym, połączony z pozostałymi pomieszczeniami systemem rur (tzw. przewody ssawne). Gdy chcemy odkurzać, to do gniazda umieszczonego na ścianie przyłączamy elastyczny wąż zakończony teleskopową rurą i szczotką – odkurzacz uruchamia się automatycznie.

 

Niezbędnym elementem instalacji jest oczywiście jeszcze rura „wydechowa”, którą zassane powietrze usuwane jest poza budynek. Sprzątanie przy pomocy odkurzacza centralnego jest wygodniejsze, bo:
  • odkurzacza nie musimy ciągnąć ani nosić ze sobą – docenia się to szczególnie w domu o kilku kondygnacjach;
  • nie ciągnie się też za nami kilkumetrowy przewód zasilający z wtyczkę, którą co jakiś czas, musimy przełączyć do innego gniazdka;
  • odkurzając nie hałasujemy w pomieszczeniu;
  • rzadziej wyrzucamy zebrany przez odkurzacz kurz.

JAK TO WYKONAĆ?

Ideowy schemat instalacji z odkurzaczem centralnym jest jak widać bardzo prosty, jednak jak to zwykle z instalacjami bywa, jej prawidłowe wykonanie wymaga staranności i doświadczenia.

 

JEDNOSTKA CENTRALNA Jednostkę centralną najlepiej umieścić w najniższym punkcie instalacji, np. w piwnicy, bo wówczas przepływ zanieczyszczeń, poza wytwarzanym podciśnieniem, wspomoże jeszcze siła grawitacji. Jeśli jednak nie mamy piwnicy to nie rozpaczajmy – odkurzacz umieszczony na wysokości parteru, także będzie działał dobrze, a jeśli odpowiednio zwiększymy jego moc, to w razie konieczności może znaleźć się nawet na poddaszu. W typowym domu o powierzchni ok. 150 m2, zwykle montuje się jednostkę o mocy około 1500 W.

 

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom "Dom Polski" 2010

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".