Budujemy Dom

Strefa magazynu / Dom Polski 2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominy i kominki

Choć jest to możliwe, to raczej nie wyobrażamy sobie domu bez komina. Kominy służą do wyprowadzenia ponad dach wylotu kanałów różnych instalacji. Ich budowa i rozmieszczenie wpływają zarówno na funkcjonowanie ogrzewania czy wentylacji, jak i na wygląd domu.

Kominy i kominki
(fot. CJ Blok)
W jednym kominie najczęściej znajduje się kilka kanałów. Kanały mogą być następujące:

  • dymowe, czyli odprowadzające produkty spalania paliw stałych (węgla, drewna, peletów itp.);
  • spalinowe, którymi płyną produkty spalania paliw gazowych i płynnych (gazu ziemnego/płynnego albo oleju opałowego);
  • wentylacyjne, którymi wypływa na zewnątrz zużyte (zawierające np. zbyt dużo dwutlenku węgla lub wilgoci) powietrze z pomieszczeń.
Każdy rodzaj kanału musi mieć inne cechy, np. zakres odporności na temperaturę czy agresywne składniki zawarte w dymie lub spalinach. Ponadto nie należy do tego samego kanału wentylacyjnego przyłączać kilku pomieszczeń, szczególnie o różnym przeznaczeniu, np. kuchni i sypialni, by kanał nie stał się drogą przenikania zanieczyszczeń pomiędzy nimi.

 

Dość często wykorzystuje się także kanał w kominie, by wyprowadzić ponad dach zakończenie pionu kanalizacyjnego.

KIEDY NIEZBĘDNY?

Kotłownia. Kotły na paliwo stałe oraz kotły olejowe, a także kotły gazowe z otwartą komorą spalania (czyli pobierające powietrze do spalania z pomieszczenia) muszą zostać przyłączone do kanału odprowadzającego produkty spalania ponad dach. Na takie kotły wydziela się odrębne pomieszczenie – kotłownię, wyposażoną w sprawną wentylację grawitacyjną. Kanały wentylacyjne także muszą zostać wyprowadzone ponad dach. Komin jest więc niezbędny.

 

Tylko kotły gazowe, o mocy do 21 kW, z zamkniętą komorą spalania, mogą być wyposażone w tzw. kanał powietrzno- spalinowy wyprowadzony na zewnątrz przez ścianę budynku.

 

Taki kocioł nie musi być instalowany w odrębnej kotłowni. Może znaleźć się np. w kuchni, łazience czy przedpokoju, ale już nie w sypialni lub salonie. Pomieszczenie, w którym jest kocioł z zamkniętą komorą spalania, także musi mieć zapewnioną wentylację (choćby na wypadek wycieku gazu), jednak przepisy nie określają jej rodzaju.

 

Kominek. Komin z kanałem dymowym jest niezbędny do funkcjonowania kominka. Zwykle pomieszczenie z kominkiem wyposaża się w wentylację grawitacyjną, a nie mechaniczną, sterowanie którą byłoby w praktyce dość kłopotliwe. Nawet kominki z wkładem i z wykonanym kanałem doprowadzającym powietrze z zewnątrz nie mają w pełni zamkniętej komory spalania i zasysają powietrze także z pomieszczenia (np. przez szczeliny przy popielniku), natomiast wentylacja mechaniczna musiałaby być zrównoważona lub nadciśnieniowa (dostarczać tyle samo lub nieco więcej powietrza niż zużywa kominek i przebywający w pomieszczeniu ludzie), co wobec zmiennych parametrów pracy kominka, który ponadto pracuje tylko okresowo, trudno osiągnąć.

 

Uwaga! Przepisy zabraniają wyposażania pomieszczenia z kominkiem (dotyczy to także kuchni połączonych z salonem), w samą mechaniczną instalację wyciągową (wywiewną), bo w niekorzystnych warunkach grozi to odwróceniem ciągu kominowego i przenikaniem produktów spalania do pomieszczeń.

 

Pomieszczenia o zwiększonej wilgotności i reszta domu. Sprawna wentylacja jest niezbędna w kuchniach, łazienkach czy pralniach, bo przynajmniej okresowo powietrze jest tam przesycone nadmiarem wilgoci, często też musimy usunąć zanieczyszczone powietrze o przykrym zapachu. W większości polskich domów nadal wykonuje się wentylację grawitacyjną, a więc takie pomieszczenia muszą sąsiadować z kominami, wyposażonymi w kanały wentylacyjne.

 

Wentylacja pozostałych pomieszczeń, np. sypialni, najczęściej odbywa się w sposób pośredni – powietrze z stamtąd przepływa w kierunku kanałów w łazienkach i kuchni. Jednak w praktyce okazuje się to często niewystarczające – ciąg powstający w kanałach, szczególnie bardzo krótkich, na poddaszu, jest bardzo słaby, a przepływ hamują ponadto drzwi (na drodze nigdy nie powinno być ich więcej niż dwie pary). Dlatego, szczególnie jeśli znajdują się z dala od kuchni i łazienek, pomieszczenia powinny mieć niezależną wentylację.

 

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom "Dom Polski" 2010

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".