Budujemy Dom

Strefa magazynu / Dom Polski 2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany

Ściany tworzą w domu klimat – dosłownie i w przenośni. Od rodzaju ścian zewnętrznych zależy nie tylko wygląd i izolacyjność cieplna przegrody, ale także wiele parametrów technicznych (akustyka, trwałość, odporność na żywioły itp.). Zanim podejmie się decyzję, jaki rodzaj ścian wybrać z szerokiej oferty materiałowej i technologicznej, warto zastanowić się, jakie cechy domu są dla nas najważniejsze.

CO NA ŚCIANY?

Ściany

(fot. Wienerberger)

Wybór materiałów ściennych jest obecnie niezwykle bogaty, ale ceny większości z nich są porównywalne (różnica sięga kilkunastu procent). Warto też pamiętać, że niemal każdego materiału można użyć na kilka różnych sposobów. Ilość dostępnych i sprawdzonych technologii budowlanych jest bowiem bardzo duża.

W jaki sposób ułatwić sobie wybór? Można oczywiście „zasięgnąć języka”, lecz zamiast opierać się na obiegowych opiniach i pogłoskach, warto zapoznać się z literaturą fachową. Inwestor powinien również zracjonalizować sposób swojego myślenia o domu, a także udzielić sobie odpowiedzi na kilka ważnych pytań: Co jest najważniejsze dla mnie jako przyszłego użytkownika – zarówno w trakcie budowy, jak i podczas eksploatacji domu? Czy będzie to tempo wznoszenia ścian? A może ważniejsza jest łatwość budowy?

To ostatnie zagadnienie warto rozważyć wówczas, gdy mamy zamiar samodzielnie postawić ściany. Jeżeli natomiast zamierzamy rozbudowywać dom w przyszłości, to z pewnością warto wziąć pod uwagę przede wszystkim te technologie, które podatne są na modyfikacje. Przebudowę będzie można wówczas przeprowadzić bez zbędnych komplikacji oraz nie dewastując nadmiernie otoczenia domu.

Z całą pewnością przemyślenia wymaga również związek naszego trybu życia z cechami użytkowymi przyszłego domu. Może się bowiem okazać, że znacznie większą zaletą, niż zdolność akumulacji oraz długotrwałego przechowywania ciepła przez ściany, będzie chociażby możliwość błyskawicznego nagrzania wnętrza budynku. W przypadku częstych i długotrwałych wyjazdów to niezwykle ważna oraz praktyczna cecha.

Dobrze jest również wsłuchać się w otoczenie działki. Wsłuchać się w sposób dosłowny! Jeżeli OFERTA RYNKOWA przyszły dom ma stanąć w pobliżu ruchliwej szosy lub magistrali kolejowej, to lepiej żeby jego konstrukcja przypominała dźwiękoszczelną kapsułę. Znacznie rozsądniej jest wybrać właściwy materiał, posługując się racjonalnymi i przemyślanymi kryteriami.

Słuchanie „życzliwych” podpowiedzi lub analizowanie wyłącznie kosztów może wyprowadzić inwestora na manowce. Cena jest oczywiście istotnym czynnikiem, ale obserwując rynek, bez większego ryzyka można założyć, że najpopularniejsze rozwiązania są dostępne dla większości inwestorów.

Ciąg dalszy artykułu w wersji papierowej Dom Polski 2012 

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".