Budujemy Dom

Strefa magazynu / Dom Polski 2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Podłogi

Podłoga uważana jest przeważnie za konstrukcję bardzo prostą. To jednak złudzenie, które bierze się zapewne stąd, że w gotowym domu oglądamy jedynie wierzchnie warstwy podłóg czyli posadzki.

Podłoga, to konstrukcja wielowarstwowa, którą układa się na stropie lub gruncie. W zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia, stosuje się różne układy warstw z odpowiednio dostosowanych materiałów. Warstwę wierzchnią, nazywaną również posadzką, można wykończać drewnem, płytkami, kamieniem. Można też pomalować ją farbą lub pokryć wykładziną.

 

Posadzkę układa się na warstwie podkładowej, która może pełnić rolę wyrównującą, nośną, a także dociskową dla warstw izolacji cieplnej, akustycznej oraz przeciwwilgociowej. Wszystkie wymienione warstwy są ważne. Każda z nich powinna być umieszczona w projekcie, a potem zgodnie z nim starannie ułożona.

 

PODKŁAD

 

Sposób w jaki zostanie wykonana warstwa podkładowa oraz materiały jakie należy do tego celu zastosować, zależą od kilku czynników – konstrukcji stropu, rodzaju ułożonych izolacji oraz planowanego pokrycia podłogi. Podkład wykonuje się w postaci wylewki: betonowej, anhydrytowej lub układa z płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych, z desek albo płyt OSB. Jeżeli podłoże jest dostatecznie równe oraz gdy układanie warstwy izolacyjnej nie jest planowane, podkład można wykonać w formie cienkiej wylewki wyrównującej.

 

Podkłady wylewane nazywane są również jastrychem. Układa się je na mokro z betonu lub gotowych zapraw cementowych anhydrytowych. Jastrych układany na izolacjach cieplnych oraz akustycznych, powinien mieć grubość co najmniej 3,5 cm (przy ogrzewaniu podłogowym odpowiednio więcej). Najczęściej używanym spoiwem jastrychu jest cement portlandzki, a wypełniaczem piasek.

 

W przypadku jeśli warstwa ta musi mieć większą grubość, piasek często zastępuje się żwirem lub pospółką. Jeżeli w podkładzie ma być umieszczona instalacja ogrzewania podłogowego lub zawiera on dodatki nadające mu wodoszczelność, do masy dodawane są jeszcze tzw. plastyfikatory.

 

Podkład mający pokryć instalację ogrzewania podłogowego wykonuje się jako warstwę pływającą, to znaczy oddziela się go taśmą izolacyjną od ścian i innych elementów konstrukcyjnych budynku.

 

Znaczna płynność zaprawy anhydrytowej ułatwia jej wylewanie na dużych powierzchniach oraz powoduje, że przestrzeń pomiędzy rurami wodnego ogrzewania podłogowego, wypełnia się bez problemu. Podkład taki nie kurczy się podczas schnięcia. Trzeba jednak pamiętać, że podkłady anhydrytowe nie są odporne na działanie wody i dlatego nie nadają się do pomieszczeń mokrych.

 

Podkłady prefabrykowane wykonuje się z płyt wiórowych, gipsowych oraz anhydrytowych. Szczególnie popularne są w ostatnim czasie suche jastrychy z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych. Typowe wymiary płyt to: szerokość 60 cm i długość 200–240 cm (warstwa wierzchnia jest przesunięta względem spodniej o ok. 5 cm).

 

Płyty gipsowo-włóknowe dostępne są także jako zespolone z warstwą izolacji akustycznej lub termicznej (styropian, miękka płyta pilśniowa lub wełna mineralna). Ich krawędzie profilowane są na pióro i wpust lub na zakład. Zapewnia to uzyskanie równych połączeń. Płyty układa się w dwóch warstwach, z zachowaniem mijankowego układu spoin. Zaletą suchego jastrychu jest niewielki ciężar. Dzięki temu można go stosować także na drewnianych stropach belkowych. Podkłady nie wymagają również prowadzenia prac mokrych i można je użytkować zaraz po wykonaniu prac montażowych.

fot. Barlinek

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".