Budujemy Dom

Strefa magazynu / Dom Polski 2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dylematy inwestora

Wybudowanie domu to poważna inwestycja, wymagająca podejmowania szeregu trudnych decyzji na każdym etapie prac. Począwszy od wyboru dogodnej lokalizacji i konkretnej działki, po wykonanie projektu, załatwienie wszystkich formalności oraz wybranie wykonawców. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę podczas rozstrzygania tych dylematów.

DZIAŁKA

Inwestycję pod nazwą „budowa domu” należy zacząć od poszukiwania odpowiedniej działki budowlanej. To kluczowe dla całego przedsięwzięcia. Nie jest to zadanie proste, może ono bowiem trwać nawet dłużej niż sama budowa.

 

DZIAŁKA MARZEŃ

 

Powierzchnia idealnej działki przeznaczonej pod budowę domu jednorodzinnego powinna wynosić nie mniej niż 800– 1000 m2. Inne pożądane cechy to regularny, najlepiej zbliżony do kwadratu kształt, płaskie ukształtowanie terenu i właściwe warunki gruntowe. Pod uwagę należy też wziąć sąsiedztwo: lokalizację uciążliwych sklepów czy hałaśliwych warsztatów samochodowych. Do posesji powinna prowadzić dobra (utwardzona), ale niezbyt ruchliwa droga. Dobrze też, gdy teren jest uzbrojony. W przeciwnym razie bardzo istotne będzie to, aby możliwe było bezproblemowe podłączenie wszystkich mediów.

 

Tyle teorii, praktyka pokazuje bowiem, że idealnych działek jest niewiele. Te najlepiej położone i najlepsze pod budowę grunty cieszą się dużym powodzeniem. Na szczęście na większość niedoskonałości można znaleźć remedium.

 

W przypadku mniejszej działki (600 m2), warto rozważyć zabudowę bliźniaczą oraz wielokondygnacyjną. Atutem mniejszej działki jest z pewnością niższa cena.

 

Dużo większym problemem jest działka o nieregularnym kształcie lub bardzo wąska. W takiej sytuacji trudno będzie się obejść bez indywidualnego projektu domu, który jest droższy niż projekt typowy. Biorąc pod uwagę wymagane w prawie odległości pomiędzy domem a granicą działki, w praktyce trudno będzie zagospodarować działkę węższą niż 15–16 m. Indywidualny projekt będzie konieczny także w przypadku terenu ze znacznym spadkiem. Jednym z rozwiązań jest zaplanowanie podpiwniczenia od strony, gdzie opada grunt.

 

Kolejną kwestią jest stabilny grunt. Zawsze warto spytać sąsiadów o historię terenu. Może się bowiem okazać, że znajduje się na nim zasypany staw, przysypane śmieci lub grunt jest po prostu niestabilny. Warto zainwestować w przeprowadzenie badań gruntu. Lepiej ponieść taki wydatek, niż kupić ziemię, na której nie da się wybudować domu. Co robić w przypadku działki położonej w pobliżu ruchliwej drogi? W końcu chęć ucieczki przed hałasem jest jedną z najważniejszych motywacji osób stawiających własny dom. Najlepszym wyjściem jest zaplanowanie budowli jak najdalej od drogi i ograniczenie liczby okien od tej strony. Dobrym rozwiązaniem jest też budowa solidnego, murowanego ogrodzenia lub nasypu ziemnego, które chronią przed hałasem i drganiami. W przypadku bardzo ruchliwej arterii, najlepszym wyjściem będzie wybór domu parterowego, ponieważ na wyższych kondygnacjach hałas okazałby się w większym stopniu uciążliwy.

fot. Dreamstime

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".