Budujemy Dom

Strefa magazynu / Dom Polski 2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna i drzwi

Po postawieniu stanu surowego i przykryciu domu dachem, przychodzi pora na montaż okien. Z drzwiami zewnętrznymi warto się wstrzymać do zakończenia wszelkich prac mokrych, takich jak tynki i wylewki. Wewnętrzne osadza się już na etapie wykańczania wnętrz, przed ułożeniem posadzki. Zanim jednak to nastąpi, okna i drzwi trzeba wybrać. Producentów stolarki jest tak wielu, że trudno podjąć decyzję. Ważne jest przeanalizowanie i porównanie parametrów i cen produktów kilku firm, ale najważniejsze jest właściwe ich zamontowanie.


Kwestii okien poświęca się czas już podczas powstawania projektu domu, indywidualnego czy wybieranego spośród gotowych. Obecnie modne są duże przeszklenia, nie zawsze jednak są one ekonomicznie opłacalne. Poza ceną samych okien (duże okna wymagają droższych dodatkowych wzmocnień), problematyczne mogą okazać się koszty ogrzewania pomieszczeń z takimi oknami. Ucieka przez nie bowiem przynajmniej 3 razy więcej ciepła niż przez ściany. Przesadne więc powiększanie ich powierzchni znacznie zmniejszy energooszczędność budynku. Mimo to duże wieloskrzydłowe okna tarasowe, np. szerokości 4 m, lub nawet przeszkolone całe ściany, nie są obecnie rzadkością. Determinują jednak odpowiedni sposób ogrzewania miejsc w pobliżu, czyli montaż ogrzewania podłogowego lub grzejników kanałowych.

 

Decydując o wielkości okien, bardzo ważne jest usytuowanie budynku względem stron świata. Najmniej okien powinno się znajdować w północnej elewacji, która szczególnie zimą najbardziej się wychładza, powodując straty ciepła. Więcej okien można zaplanować na pozostałych elewacjach, z tym że trzeba pamiętać, że południowa elewacja latem będzie nagrzewać się najbardziej, powodując przegrzewanie pomieszczeń. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie rolet zewnętrznych, które ochronią dom przed wychładzaniem podczas zimowych nocy, a latem będą stanowiły blokadę dla słońca. Najestetyczniej wyglądają rolety chowane do kasety wmurowanej w ścianę, niewidocznej po wykończeniu elewacji. Dobrze więc pomyśleć o nich odpowiednio wcześnie, najlepiej równolegle z wyborem okien.

 

Ponadto dobry architekt powinien wiedzieć, z jakich profili można wykonać dany rozmiar okna. Często zdarza się tak, że zaprojektowana wielkość przeszkleń jest trudna lub nawet niemożliwe do wykonania np. z najpopularniejszych profili z PVC. Może się okazać, że część okien można wyprodukować tylko z profili aluminiowych, które są znacznie droższe i węższe od plastikowych. Zamontowanie w jednym domu okien w dwóch różnych profilach będzie źle wyglądało. Wprawdzie już po wybudowaniu domu można rozmiar otworów nieco zmniejszyć lub powiększyć, ale lepiej tego unikać. Tym bardziej, że obmurowane są pustakami czyli dużymi elementami, które w połączeniu z często prefabrykowanymi, gotowymi ocieplonymi nadprożami stanowi solidne oparcie okien. Powiększenie otworu grozi naruszeniem konstrukcji. Z kolei domurowywanie cegieł lub ciętych pustaków może spowodować powstawanie mostków cieplnych w tych miejscach.

 

Zanim zatwierdzimy w projekcie wielkość przeszkleń, warto pójść z zestawem stolarki do dwóch, trzech producentów i dopytać, czy wykonają okna takiej wielkości. Oszczędzimy w ten sposób sobie problemów ze zmianą wielkości otworów lub koniecznością dzielenia okien jednoskrzydłowych np. na dwuskrzydłowe lub wyposażenia ich w wąskie nieotwierane fiksy, które niekoniecznie muszą się nam podobać.

fot. Aluprof

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".