Budujemy Dom

Strefa magazynu / Dom Polski 2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Grzejniki

Choć obecnie część inwestorów rezygnuje zupełnie z grzejników ściennych na rzecz ogrzewania podłogowego, to tak rygorystyczne rozwiązanie nie jest popularne. Poza tym, że wymaga specyficznych warunków pracy, to nie każdemu taki sposób dystrybucji ciepła odpowiada. W większości domów nadal królują więc grzejniki ścienne, które ze względu na szeroką ofertę producentów, ciekawe wzornictwo i kolorystykę można dopasować nawet do bardzo nowoczesnych wnętrz.


Obecnie powszechnie uważa się, że ciepła, ogrzewana posadzka zapewnia najwyższy komfort w każdym pomieszczeniu. Nie zawsze jest to jednak prawdą i nie każdemu inwestorowi taki rodzaj ogrzewania odpowiada. Nie w każdym domu, ze względów technicznych, da się podłogówkę ułożyć i nie zawsze jest to ekonomicznie uzasadnione. Poza tym – ze względu na dużą bezwładność cieplną – trudniej podłogówką się steruje i niemożliwe jest szybkie ogrzanie wnętrz po długiej nieobecności i wyłączeniu ogrzewania.

W większości domów montuje się więc grzejniki ścienne, które oddają ciepło poprzez konwekcję i promieniowanie, ogrzewając pomieszczenia efektywnie i równomiernie. Ich mała pojemność wodna oraz mała masa grzejników wypełnionych wodą gwarantują małą bezwładność cieplną i dużą powierzchnię wymiany ciepła, które z kolei umożliwiają efektywną pracę grzejników w szerokim zakresie temperatury czynnika grzewczego. Dzięki montowanym na grzejnikach termostatom, łatwiej jest sterować grzejnikami niż podłogówką – ich temperatura zmienia się szybko, dopasowując do chwilowego zapotrzebowania na ciepło (reagują na zyski ciepła w pomieszczeniu i obniżają temperaturę grzania), a to oznacza oszczędność energii, a zatem mniejsze wydatki na ogrzewanie domu.

Obecnie produkowane grzejniki ścienne mogą współpracować też z niskotemperaturowymi źródłami ciepła stosowanymi w budownictwie energooszczędnym, takimi jak kotły kondensacyjne i pompy ciepła. Niektóre grzejniki mają układ wodny skonstruowany z miedzi, nadają się więc do każdego typu instalacji c.o. Są odporne na korozję i na zmiany ciśnienia w instalacji, co znacząco wydłuża czas ich eksploatacji. Część grzejników ściennych może również pracować w układach otwartych, np. z kominkiem z płaszczem wodnym. Instalacja rozprowadzająca czynnik grzewczy może być wykonana także z miedzi lub z rur wielowarstwowych z tworzyw sztucznych.

fot. Verano

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze