Budujemy Dom

Strefa magazynu / Dom Polski 2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Uzdatnianie wody

Często woda z własnego ujęcia bez uzdatniania nie na daje się w ogóle do użytku. Zastosowanie filtrów jest więc koniecznością. Z kolei woda wodociągowa może być po prostu niesmaczna, zbyt twarda itp.


BADANIE

 

Zestaw substancji do usunięcia może być bardzo różny. Liczy się zarówno ich rodzaj, jak i ilość – jak bardzo przekracza dopuszczalny poziom. Dlatego pierwszym krokiem powinno być zawsze określenie składu wody. Badanie można zlecić stacji Sanepidu lub laboratorium działającemu przy uczelni medycznej. Dopiero po jego wykonaniu można wybrać właściwy sposób uzdatniania. Bezpieczniej nie zlecać analizy firmie sprzedającej urządzenia do uzdatniania. Często korzystają one z prostych, niedokładnych testów, a ponadto są przede wszystkim zainteresowane sprzedażą urządzeń ze swej oferty, co nie wróży dobrze rzetelności samego badania. Z kolei amatorska ocena tylko smaku i zapachu może być bardzo myląca, bo np. smaczna i klarowna woda może być skażona bakteriologicznie lub chemicznie, a niekiedy wodę o zniechęcającym wyglądzie i smaku można stosunkowo łatwo uzdatnić.

 

OCZYSZCZANIE

 

FILTRY MECHANICZNE
Zatrzymują piasek, rdzę, zawiesiny występujące w wodzie. Inaczej te substancje zatykają zawory i filtry na dalszych etapach oczyszczania oraz mechanicznie uszkadzają rury. Na zanieczyszczenia stałe bardzo wrażliwe są pompy i precyzyjne zawory, np. w bateriach jednouchwytowych i termostatycznych. Filtry mechaniczne zawsze powinny stanowić pierwszy etap oczyszczenia. Dlatego taki filtr umieszcza się na początku instalacji wodociągowej i w razie potrzeby także bezpośrednio przed filtrami innego typu, zaworami itp.

 

Najpopularniejsze są filtry wykonane z włókniny, sznurka albo metalowej lub plastikowej siatki (mniej dokładne). Dwa pierwsze typy są jednorazowe, siatkowe zaś można wypłukać i użyć ich ponownie.

fot. Secura

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".