Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Dom Polski 2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dylematy inwestora

Przed rozpoczęciem budowy domu każdy inwestor musi rozstrzygnąć kilka dylematów. Decyzje nie są proste, ponieważ od wyboru odpowiedniej działki, projektu i wykonawcy zależy nie tylko powodzenie inwestycji, ale także późniejszy komfort mieszkania.

Dylematy inwestora

WYBÓR DZIAŁKI

Kluczowy jest wybór działki, na której stanie dom. Pod uwagę trzeba wziąć jej parametry, uwarunkowania dotyczące możliwości jej zabudowy, status prawny, a także dostępność najważniejszej infrastruktury

TRUDNO O IDEAŁ

Idealna powierzchnia działki przeznaczonej pod budowę domu jednorodzinnego nie istnieje – parametr ten jest wypadkową potrzeb i możliwości inwestora. Można jednak przyjąć, że wygodna posesja powinna mieć nie mniej niż 800–1000 m2. Najwygodniej usytuować budynek na działce, która ma regularny, zbliżony do kwadratu lub szerokiego prostokąta kształt, płaskie ukształtowanie terenu i właściwe warunki gruntowe. Niezwykle istotne jest sąsiedztwo – hałaśliwy warsztat samochodowy, szkoła czy oblegany sklep mogą być bardzo uciążliwe, dlatego lepiej wybierać działkę w cichej okolicy. Warto też zwrócić uwagę, czy do posesji prowadzi dobra, utwardzona droga (ale nie ruchliwa arteria!) i czy jest regularnie odśnieżana. Jeżeli teren nie jest uzbrojony, trzeba sprawdzić, czy bez problemu można do niego doprowadzić wszystkie media.

 

Niestety, najkorzystniej położone i najlepsze pod budowę grunty cieszą się dużym powodzeniem, dlatego nie zawsze uda się znaleźć parcelę spełniającą wszystkie powyższe kryteria. Na szczęście na większość niedoskonałości jest recepta. Przykładowo na mniejszej działce można rozważyć zabudowę bliźniaczą oraz wielokondygnacyjną. Większym problemem jest parcela bardzo wąska lub o nieregularnym kształcie. W takiej sytuacji trzeba się liczyć z koniecznością wykonania indywidualnego projektu domu, który jest droższy niż ten z katalogu. Będzie on niezbędny także w przypadku zakupu terenu ze znacznym spadkiem.

 

Biorąc pod uwagę wymagane przez prawo odległości pomiędzy domem a granicą działki, w praktyce trudno będzie zagospodarować parcelę węższą niż 15–16 m. Przed zakupem ziemi musimy sprawdzić, czy warunki gruntowe pozwalają na budowę na niej domu. Może się bowiem okazać, że grunt jest niestabilny, znajduje się na nim np. zasypany staw lub przysypane śmieci. W razie poważnych wątpliwości – lepiej zapłacić za przeprowadzenie badań gruntu, niż kupić ziemię, na której nie da się wybudować domu.

 

A co z położeniem działki? Nie każda parcela zlokalizowana jest przecież przy cichej, wygodnej drodze dojazdowej. Jeśli zdecydujemy się na zakup terenu położonego w pobliżu ruchliwej przelotówki, budowlę należy zaplanować jak najdalej od niej, w głębi działki. Dobrym rozwiązaniem jest też ograniczenie od tej strony liczby okien oraz wzniesienie solidnego, pełnego ogrodzenia lub nasypu ziemnego, który ochroni przed hałasem i drganiami. Jeżeli spodziewamy się naprawdę dużego natężenia ruchu, warto rozważyć budowę domu parterowego, ponieważ ogrodzenie nie ochroni skutecznie przed hałasem wyższych kondygnacji.

fot. otwierająca: Dreamstime

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".