Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Dom Polski 2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kosztorys - wybudowanie stanu surowego

Łączny koszt zasadniczych elementów stanu surowego to około 150 000 zł

Kosztorys - wybudowanie stanu surowego
Osiągnięcie stanu surowego domu według naszego projektu to koszt przynajmniej 150 000 zł. Jednak trzeba się liczyć z tym, że jest to wartość orientacyjna i może ulec znacznym wahaniom zależnie od lokalnych różnic w cenie materiałów, a przede wszystkim robocizny. Ponadto, gdy będziemy negocjować ceny z ekipami wykonawczymi szczegółowo ustalmy, co obejmie ten etap prac. Stan surowy to pojęcie umowne. Jedni wliczają do niego np. ocieplenie ścian zewnętrznych, inni nie. To samo dotyczy np. ścianek działowych (w praktyce i tak trzeba je zrobić przed instalacjami), ocieplenia połaci dachu czy wylania żelbetowych schodów. Różnice pomiędzy ofertami wykonawców mogą więc wynikać z innego rozumienia zakresu robót. Dlatego zawsze żądajmy precyzyjnego wyszczególnienia.

 

Etap stanu surowego jest pod wieloma względami najważniejszy w całym procesie budowy. Zastosowanych rozwiązań i materiałów nie sposób już później zmienić, ewentualnie jest to bardzo kłopotliwe i kosztowne. Trzeba więc zadbać, żeby w tym okresie kierownik często pojawiał się na budowie, sprawdzając sposób wykonania zbrojeń, izolacji przeciwwilgociowej fundamentów itp. Do tych elementów nie będzie już później dostępu, a popełnione błędy mogą wyjść na jaw niekiedy dopiero po kilku latach.

Roboty ziemne i fundamenty

Pierwszym etapem budowy jest usunięcie warstwy ziemi urodzajnej (humusu) pod całym obrysem budynku oraz wykonanie wykopów fundamentowych. Poza specyficznymi sytuacjami, wynikającymi z nietypowych warunków gruntowych (grunty o słabej nośności, rejony szkód górniczych itd.) posadowienie budynku to zwykle żelbetowe ławy fundamentowe oraz ściany fundamentowe z betonu wylewanego w deskowaniu lub murowane z bloczków betonowych. Tak jest i w przypadku naszego projektu. Po wzniesieniu ścian fundamentowych, w ramach tzw. stanu zerowego wykonuje się jeszcze podkład pod podłogę na gruncie – najczęściej z zagęszczonego mechanicznie piasku oraz warstwy tzw. chudego betonu.

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".