Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Dom Polski 2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Żaluzje, markizy i rolety

Wprawdzie osłony przeciwsłoneczne montowane wewnątrz pomieszczeń chronią przed słońcem mniej skutecznie niż te zewnętrzne, to w przeciwieństwie do nich mogą stanowić również efektowną dekorację.

Żaluzje, markizy i rolety
Osłony okienne dawkują światło słoneczne i zdobią okna, czasem razem z zasłonami czy firanami, które wtedy pełnią funkcje dekoracyjne. Gdy decydujemy się na wyraziste wzory i kolory, żaluzje i rolety mogą stanowić jedyny wystrój okien. Wybór odpowiednich osłon jest uzależniony od kształtu i wielkości okien oraz sposobu ich otwierania. Warto się zastanowić, jaki efekt chcemy uzyskać: czy żaluzje lub rolety mają być mało widoczne czy wprost przeciwnie – mają być dominującym akcentem w dekoracji pokoju czy kuchni.

 

Warto też zastanowić się, jak bardzo chcemy się chronić przed promieniami słonecznymi i dobrać stosownie do tego materiał żaluzji i rolet: może na przykład okazać się, że od strony południowej i zachodniej potrzebujemy grubszych i ciemniejszych osłon, a od północnej i wschodniej delikatniejszych. A jeśli mamy sporo okien, to może warto pomyśleć o zakupie osłon sterowanych automatycznie, bo ręczna regulacja byłaby czasochłonna i męcząca. Jeśli dysponujemy tarasem, to wiosną i latem miło jest na nim odpoczywać. Warto wtedy osłonić go markizą i nie musi być to osłona całej jego powierzchni – wystarczy tylko części wypoczynkowej.

ŻALUZJE

Najbardziej popularne są żaluzje poziome. Zawdzięczają to swojej uniwersalności, a także niskiej cenie i szerokiej ofercie, w jakiej występują. Najczęściej kupowane są aluminiowe i z PVC, rzadziej drewniane, które są droższe. Ich listwy, inaczej lamelki mają zwykle 25 mm szerokości, ale można też dostać węższe – 16 mm. Są bardzo praktyczne: zaciągnięte, niemal całkowicie zaciemniają pokój, ale podniesione odsłaniają prawie całe okno.

 

Żaluzje aluminiowe odbijają światło słoneczne, więc dobrze sprawdzają się w pokojach z oknami od południa oraz zachodu, a żaluzje plastikowe są niezbyt trwałe, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury mają tendencję do odkształcania się i mniej skutecznie zacieniają. Najprostsze żaluzje są utrzymywane na oknie dzięki napiętym linkom. Do ich podciągania oraz ustawiania lamelek pod różnymi kątami służą pokrętła oraz wałki. Praktyczne i solidne są żaluzje w aluminiowych prowadnicach bocznych, które utrzymują je przy oknie niezależnie od jego pozycji.

 

Warto wiedzieć, że do okien dachowych można kupić specjalne żaluzje, których lamele są z jednej strony pokryte powłoką thermostop. Gdy dokucza słońce, powłoka ta powinna być skierowana do wnętrza, zimą zaś, kiedy chcemy zatrzymać ciepło w pomieszczeniu – w stronę szyby. Żaluzje przeważnie mają kolor neutralny – biały lub stalowy. Aby więc ocieplić wnętrze, można je stosować razem z np. nowoczesnymi prostymi zasłonami. Są też żaluzje w krzykliwych kolorach np. czerwonym lub żółtym – mogą być atrakcją wizualną wnętrza.

fot. otwierająca: Velux

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".