Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2016

Wentylacja i klimatyzacja

Świeże, pozbawione nieprzyjemnych zapachów i zanieczyszczeń powietrze to coś, bez czego nie możemy na dłuższą metę funkcjonować. Z tego właśnie powodu sprawnie funkcjonujący system wentylacyjny jest nieodzownym elementem każdego budynku. Domowa klimatyzacja nie jest już tak kosztowna jak niegdyś. Urządzenia klimatyzacyjne nie tylko precyzyjnie regulują temperaturę, ale też automatycznie utrzymują wilgotność powietrza i pozwalają na uzyskanie w pomieszczeniach powietrza o dużym stopniu czystości, po zatrzymaniu dopływu kurzu, pyłu, bakterii i roztoczy, a nawet przykrych zapachów.


Usuwanie z pomieszczeń powietrza zanieczyszczonego i dostarczanie w to miejsce powietrza świeżego nazywamy wentylacją. Wielu inwestorów uważa, że w domu jednorodzinnym nie jest to instalacja o priorytetowym znaczeniu. Popełniają duży błąd. Działająca poprawnie wentylacja, to równie ważny element wyposażenia nowoczesnego domu, jak system ogrzewania, okna lub kanalizacja. Przepisy nie pozostawiają w tej kwestii najmniejszych wątpliwości. Od 2006 roku Prawo budowlane zgodnie z dyrektywą unijną nr 2002/91/EC nakazuje, aby każdy projekt domu jednorodzinnego zawierał projekt instalacji wentylacyjnej wraz z określeniem sprawności energetycznej.

DLACZEGO USUWAĆ?

W powietrzu unoszą się niewidoczne dla oka, ale często groźne dla zdrowia drobinki (bakterie, pleśnie, zarodniki, pyłki kwiatowe, wirusy oraz drobiny kurzu). Ich stężenie rośnie, gdy pojawiają się sprzyjające ku temu warunki – pożywka i wilgoć. Powietrze zanieczyszczone jest szczególnie szkodliwe dla alergików: grożą im od niego ataki astmy, infekcje, zawroty głowy, gorączka, kłopoty z trawieniem i inne problemy ze zdrowiem. Alergikiem może natomiast zostać każdy. Wszak jest to schorzenie, które nie ma charakteru wrodzonego (chociaż niektórzy są na nie bardziej podatni).

ILOŚĆ POWIETRZA DO WYMIANY

W każdym pomieszczeniu znajduje się określona ilość powietrza, które należy usunąć i zastąpić świeżym. Zależnie od przeznaczenia pomieszczeń ilość ta powinna wynosić (w m3/h):

  • w kuchni z oknem i kuchenką:
    – gazową – 70,
    – elektryczną (dla trzech osób) – 30,
    – elektryczną (dla większej liczby osób) – 50,
  • w kuchni bez okna z kuchenką elektryczną – 50;
  • w łazience – 50;
  • w toalecie – 30;
  • w pokojach – 30;
  • w pomieszczeniach bez okien – 15.

fot. otwierająca: Daikin

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!