Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Aktualności

Indywidualny Dom TypOwy

Produkty chemii budowlanej marki CEKOL są wykorzystywane przy budowie Indywidualnego Domu TypOwego. Przedsięwzięcie jest wykonywane w ramach projektu DOM-NOWY WYMIAR.

Indywidualny Dom TypOwyNa miejsce budowy wybrano okolice miasta Pszczyna w województwie śląskim. Autorem projektu jest arch. Robert Konieczny, który jako jedyny Polak znalazł się na liście magazynu Wallpaper "101world's most exciting architects".

Na etapie projektowania założono, że Indywidualny Dom TypOwy będzie projektem skierowanym do osób szukających mieszkania nowoczesnego, a jednocześnie opierającego się na tradycyjnych ekologicznych materiałach. Powstający budynek łączy w sobie obie te cechy.

Jest oszczędny w użytkowaniu, a z drugiej strony zaspokaja wszelkie komforty związane z wygodą i bezpieczeństwem osób, które w nim zamieszkają. Oszczędność energetyczną powstającego budynku, bardzo bliską idei budownictwa pasywnego, uzyskano dzięki specyficznemu kształtowi (bryła), zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja), systemowi podgrzewania ciepłej wody za pomocą energii słonecznej, izolacji termicznej ścian zewnętrznych o grubości 25 cm z wełny mineralnej i dachu o grubości 30 cm.

To nie koniec zalet opisywanego domu. Dzięki zastosowanej konstrukcji szkieletowej i modułowemu podziałowi przestrzeni, wnętrze domu daje się dowolnie kształtować w odpowiedzi na potrzeby konkretnych użytkowników i to zarówno na etapie projektu, jak i podczas późniejszego użytkowania domu - żadna ze ścian wewnętrznych nie jest nośna.

Zastosowanie trzonu komunikacyjno-instalacyjnego (rozwiązanie, które polega na zlokalizowaniu komunikacji pionowej oraz wszystkich przewodów instalacyjnych w centralnym punkcie domu - koła) do minimum doprowadza ilość powierzchni komunikacyjnej oraz sprawia, że każdy punkt w domu ma jednakowy dostęp do wszelkich instalacji (w tym do wentylacji), co zapewnia pełną dowolność w kształtowaniu przestrzeni. 

Wnętrza domu opartego na planie koła są ustawne, a przy tym efektownie otwierają się na światło płynące z okien. Parter stanowi obszerna część dzienna oraz zaplecze gospodarcze z pokojem gościnnym, łazienką i sauną z wyjściem do ogrodu. Piętro to strefa prywatna właścicieli - sypialnie, pokój kąpielowy i garderoba. Na poddaszu uzyskano otwartą przestrzeń pracowni doświetlonej oknami połaciowymi, którą można dowolnie kształtować w zależności od potrzeb i upodobań użytkowników.

Okazuje się, że wszystko to można uzyskać przy wykorzystaniu naturalnych materiałów Budowlanych i wykończeniowych. W związku z tym przy budowie Indywidualnego Domu TypOwego w głównej mierze wykorzystuje się: drewno, wełnę, gips, szkło czy aluminium.

Firma CEDAT, producent chemii budowlanej marki CEKOL, przekazała na realizację tego przedsięwzięcia następujące produkty: białą gładź gipsową CEKOL C-45, masę szpachlową do beztaśmowego spoinowania płyt gipsowo-kartonowych CEKOL C-40, lekki cementowo-wapienny tynk maszynowy CEKOL ZT-08, Posadzkę Cementową CEKOL, elastyczną zaprawę klejącą do gresu na powierzchnie typowe i podgrzewane CEKOL C-10 oraz specjalną wysokoplastyczną i mrozoodporną zaprawę klejącą CEKOL CS-12.

Na rynku chemii budowlanej istniejemy już niemal 20 lat - mówi Piotr Kuryś, dyrektor działu marketingu w firmie CEDAT, producenta chemii budowlanej marki CEKOL. Zawsze staraliśmy się wprowadzać w życie możliwie najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, ponieważ te wiążą się z jeszcze lepszym działaniem firmy.

Będąc zwolennikiem nieustannego rozwoju, popieramy również wszelkie zewnętrzne działania tego typu, również te niemające bezpośredniego związku z naszą firmą. Indywidualny Dom Typowy jest właśnie takim przedsięwzięciem, dlatego też z chęcią je wspomagamy, a nasze produkty biorą udział w jego realizacji.

Projekt, którego zakończenie jest przewidziane na jesień bieżącego roku, już od swoich początków wzbudza wielkie zainteresowanie mediów papierowych i internetowych. Budowa została już opisana zarówno przez tytuły branżowe, jak i te, które na co dzień z budownictwem nie mają zbyt wiele wspólnego. Również polscy architekci wypowiadają się na ten temat z uznaniem. Patronem medialnym przedsięwzięcia jest miesięcznik Murator, który zapowiada, że do listopadowego wydania gazety zostanie dołączona płyta kompaktowa, dokumentująca całą budowę.

 

Firma powiązana: Cedat
aktualizacja: 2009-08-05

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ!
Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ! W Bonn jeszcze do 17 listopada  2017 r. potrwa Szczyt Klimatyczny COP23 pod prezydencją Fidżi. Bierze w nim udział ponad 23 tysięcy osób ...
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą?
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą? Według danych z raportu "Budownictwo energooszczędne oczami Polaków" 88 proc. respondentów zdecydowałoby się na budowę domu energooszczędnego. ...
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain Zeroenergetyczny i ekologiczny - taki jest dom H5 zbudowany w Chorzowie przez firmę EcoReadyHouse. Przede wszystkim jednak posiada certyfikat ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze