Budujemy Dom

Indywidualny Dom TypOwy

Artykuł na: 4-5 minut
Produkty chemii budowlanej marki CEKOL są wykorzystywane przy budowie Indywidualnego Domu TypOwego. Przedsięwzięcie jest wykonywane w ramach projektu DOM-NOWY WYMIAR.

Indywidualny Dom TypOwyNa miejsce budowy wybrano okolice miasta Pszczyna w województwie śląskim. Autorem projektu jest arch. Robert Konieczny, który jako jedyny Polak znalazł się na liście magazynu Wallpaper "101world's most exciting architects".

Na etapie projektowania założono, że Indywidualny Dom TypOwy będzie projektem skierowanym do osób szukających mieszkania nowoczesnego, a jednocześnie opierającego się na tradycyjnych ekologicznych materiałach. Powstający budynek łączy w sobie obie te cechy.

Jest oszczędny w użytkowaniu, a z drugiej strony zaspokaja wszelkie komforty związane z wygodą i bezpieczeństwem osób, które w nim zamieszkają. Oszczędność energetyczną powstającego budynku, bardzo bliską idei budownictwa pasywnego, uzyskano dzięki specyficznemu kształtowi (bryła), zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja), systemowi podgrzewania ciepłej wody za pomocą energii słonecznej, izolacji termicznej ścian zewnętrznych o grubości 25 cm z wełny mineralnej i dachu o grubości 30 cm.

 

To nie koniec zalet opisywanego domu. Dzięki zastosowanej konstrukcji szkieletowej i modułowemu podziałowi przestrzeni, wnętrze domu daje się dowolnie kształtować w odpowiedzi na potrzeby konkretnych użytkowników i to zarówno na etapie projektu, jak i podczas późniejszego użytkowania domu - żadna ze ścian wewnętrznych nie jest nośna.

Zastosowanie trzonu komunikacyjno-instalacyjnego (rozwiązanie, które polega na zlokalizowaniu komunikacji pionowej oraz wszystkich przewodów instalacyjnych w centralnym punkcie domu - koła) do minimum doprowadza ilość powierzchni komunikacyjnej oraz sprawia, że każdy punkt w domu ma jednakowy dostęp do wszelkich instalacji (w tym do wentylacji), co zapewnia pełną dowolność w kształtowaniu przestrzeni. 

 

Wnętrza domu opartego na planie koła są ustawne, a przy tym efektownie otwierają się na światło płynące z okien. Parter stanowi obszerna część dzienna oraz zaplecze gospodarcze z pokojem gościnnym, łazienką i sauną z wyjściem do ogrodu. Piętro to strefa prywatna właścicieli - sypialnie, pokój kąpielowy i garderoba. Na poddaszu uzyskano otwartą przestrzeń pracowni doświetlonej oknami połaciowymi, którą można dowolnie kształtować w zależności od potrzeb i upodobań użytkowników.

Okazuje się, że wszystko to można uzyskać przy wykorzystaniu naturalnych materiałów Budowlanych i wykończeniowych. W związku z tym przy budowie Indywidualnego Domu TypOwego w głównej mierze wykorzystuje się: drewno, wełnę, gips, szkło czy aluminium.

 

Firma CEDAT, producent chemii budowlanej marki CEKOL, przekazała na realizację tego przedsięwzięcia następujące produkty: białą gładź gipsową CEKOL C-45, masę szpachlową do beztaśmowego spoinowania płyt gipsowo-kartonowych CEKOL C-40, lekki cementowo-wapienny tynk maszynowy CEKOL ZT-08, Posadzkę Cementową CEKOL, elastyczną zaprawę klejącą do gresu na powierzchnie typowe i podgrzewane CEKOL C-10 oraz specjalną wysokoplastyczną i mrozoodporną zaprawę klejącą CEKOL CS-12.

 

Na rynku chemii budowlanej istniejemy już niemal 20 lat - mówi Piotr Kuryś, dyrektor działu marketingu w firmie CEDAT, producenta chemii budowlanej marki CEKOL. Zawsze staraliśmy się wprowadzać w życie możliwie najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, ponieważ te wiążą się z jeszcze lepszym działaniem firmy.

Będąc zwolennikiem nieustannego rozwoju, popieramy również wszelkie zewnętrzne działania tego typu, również te niemające bezpośredniego związku z naszą firmą. Indywidualny Dom Typowy jest właśnie takim przedsięwzięciem, dlatego też z chęcią je wspomagamy, a nasze produkty biorą udział w jego realizacji.

 

Projekt, którego zakończenie jest przewidziane na jesień bieżącego roku, już od swoich początków wzbudza wielkie zainteresowanie mediów papierowych i internetowych. Budowa została już opisana zarówno przez tytuły branżowe, jak i te, które na co dzień z budownictwem nie mają zbyt wiele wspólnego. Również polscy architekci wypowiadają się na ten temat z uznaniem. Patronem medialnym przedsięwzięcia jest miesięcznik Murator, który zapowiada, że do listopadowego wydania gazety zostanie dołączona płyta kompaktowa, dokumentująca całą budowę.

 

Firma powiązana: Cedat
aktualizacja: 2009-08-05

Dodaj komentarz

Cykl szkoleń z firmą Izodom
Cykl szkoleń z firmą Izodom Od kilku lat firma Izodom prowadzi bezpłatne szkolenia z zakresu budownictwa pasywnego i energooszczędnego w technologii opracowanej przez ...
Dom Pasywny z firmą Izodom
Dom Pasywny z firmą Izodom Czy zastanawiali się Państwo, jak w jeden dzień wyprodukować elementy na budowę domu pasywnego, a następnie przewieźć go na plac budowy ...
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt Firma Izodom od lat stara się dostarczyć swoim klientom najwyższej jakości produkty do budowy domów pasywnych i energooszczędnych. Nieustannie ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".