Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Aktualności

Charakterystyka energetyczna ważna już na etapie projektowania

Pomimo, iż obowiązek sporządzania charakterystyki energetycznej obiektu budowlanego nie tyczy się domków jednorodzinnych coraz więcej pracowni projektowych przedstawia charakterystyki projektowe swoich domków, ponieważ zużycie energii i koszty eksploatacji stają się coraz częstszym elementem mającym wpływ na decyzję i wybór projektu.

Charakterystyka energetyczna ważna już na etapie projektowaniaPowodem takiej sytuacji jest również rosnące zainteresowanie kwestiami oszczędności energii i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Także producenci materiałów budowlanych przywiązują dużą uwagę do zastosowania poszczególnych rozwiązań i ich wpływu na charakterystykę budynku.

Należy również pamiętać o tym, że koszty modyfikacji na etapie projektowania w obszarze energooszczędności są dużo niższe aniżeli modernizacje już gotowego obiektu. Dlatego warto, nawet dla domków jednorodzinnych, przygotowywać takie dokumentacje, gdyż uzyska się dzięki temu informacje, które mogą się przyczynić do późniejszych oszczędności.

Projektowana charakterystyka energetyczna przedstawia wartość wskaźnika energii pierwotnej EP (wartość przedstawiona później na świadectwie na suwaku), jak również wartość wskaźnika energii końcowej EK. Pozwala to na oszacowanie możliwych kosztów eksploatacji budynku po jego wybudowaniu.

Dzięki temu unikamy kupowania tzw. „kota w worku”. Ponadto przy wzroście cen energii i surowców energetycznych, taka informacja staje się bardzo istotna z punktu widzenia inwestora.

Źródło:

aktualizacja: 2012-12-09

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Faktycznie takich projektów jest coraz więcej. Niektóre biura projektowe oferują możliwość "kalkulacji" charakterystyki energetycznej, a nawet przewidywanych rocznych kosztów ogrzewania dla domów wyposażonych w różne technologie, np. kominek, kolektory słoneczne, wentylację ...

HenoK

14 Sie 2009, 06:23

Na temat sposobów i metod dochodzenia do domów energooszczędnych wiele cennych informacji znajduje się w serwisie www.bdb.com.pl w dziale Domy Energooszczędne - także z przykładami budowy.

Gość BDB

14 Sie 2009, 00:11

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ!
Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ! W Bonn jeszcze do 17 listopada  2017 r. potrwa Szczyt Klimatyczny COP23 pod prezydencją Fidżi. Bierze w nim udział ponad 23 tysięcy osób ...
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą?
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą? Według danych z raportu "Budownictwo energooszczędne oczami Polaków" 88 proc. respondentów zdecydowałoby się na budowę domu energooszczędnego. ...
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain Zeroenergetyczny i ekologiczny - taki jest dom H5 zbudowany w Chorzowie przez firmę EcoReadyHouse. Przede wszystkim jednak posiada certyfikat ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze