Światowy Dzień Zielonego Budownictwa

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2012-12-09 23:00:00
Światowy Dzień Zielonego Budownictwa
23 września 2009 roku był pierwszym Światowym Dniem Zielonego Budownictwa. Seria wydarzeń zorganizowanych równolegle w ośmiu krajach, zjednoczonych w stowarzyszeniach World Green Building Council, miała na celu podkreślenie roli zrównoważonego budownictwa w redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Polish Green Building Council (PLGBC) 23 września w Toronto w Kanadzie, gdzie mieści się siedziba World Green Building Council, zebrali się przedstawiciele świata polityki i gospodarki. Wysłuchali oni wykładów podczas których eksperci wypowiedzieli się na temat krytycznej roli budownictwa pośród czynników wpływających na środowisko naturalne.

Wśród osób dyskutujących o roli rządów poszczególnych państw w zminimalizowaniu tego szkodliwego oddziaływania znaleźli się między innymi światowej sławy architekt Karen Grover i Frank Biden, doradca prezydenta USA Baracka Obamy.

 

W Londynie w Izbie Gmin na ten sam temat swoje wystąpienia wygłosili David Kidney, Under Secretary of State for Energy and Climate Change i Stephen Hale, dyrektor organizacji Green Alliance. W ramach World Green Building Day w Niemczech budynki posiadające świadectwa energetyczne zostały otwarte dla zwiedzających. W Austrii Stowarzyszenie Zielonego Budownictwa zaprosiło natomiast uczniów tamtejszych liceów
na wykład poświęcony zrównoważonemu budownictwu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Wiedniu.

 

Z kolei 24 września w Australii uruchomiono Asia Pacifik Network, dając tym samym szansę krajom z tego regionu na wstąpienie w szeregi WorldGBC. Państwa te zyskują tym samym szansę na sprawniejsze propagowanie idei zrównoważonego budownictwa i wprowadzenie u siebie systemów oceny wielokryterialnej budynków, obiektywnie weryfikujących nie tylko ich energooszczędność, ale również dziesiątki innych czynników związanych z budownictwem „zielonym”.

 

Od pewnego czasu również w Polsce działa Polish Green Building Council (PLGBC), który posiada status formującego się członka Światowego Stowarzyszenia Zielonego Budownictwa (WGBC). Polska znajduje się tym samym w europejskiej czołówce, zaraz za Niemcami i Wielką Brytanią.

16 października w Hotelu Sheraton w Krakowie odbędzie się sympozjum i uroczysta gala otwarcia się PLGBC na generalne członkostwo. Od tego dnia wszystkie osoby i firmy w Polsce, które chciałyby aktywnie uczestniczyć w promocji zrównoważonego budownictwa w naszym kraju mogą przystąpić do stowarzyszenia.

 

World Green Building Day jest wezwaniem do działania dla wszystkich osób związanych zawodowo z sektorem budownictwa i ekologią. Już dzisiaj wiemy, że budynki są odpowiedzialne za ponad jedną trzecią całkowitego zużycia energii elektrycznej na świecie.

W większości krajów są one również największymi producentami gazów cieplarnianych. Teraz przyszedł czas na to, by zmniejszenie szkodliwego oddziaływania budownictwa na środowisko stało się działaniem priorytetowym dla rządów wszystkich krajów deklarujących się konkretnych przeciwdziałań zmianom klimatycznym wywołanym szkodliwą działalnością człowieka - mówi Rafał Schurma, prezydent i założyciel PLGBC.

Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę internetową PLGBC .

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!