Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Aktualności

Światowy Dzień Zielonego Budownictwa

23 września 2009 roku był pierwszym Światowym Dniem Zielonego Budownictwa. Seria wydarzeń zorganizowanych równolegle w ośmiu krajach, zjednoczonych w stowarzyszeniach World Green Building Council, miała na celu podkreślenie roli zrównoważonego budownictwa w redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Polish Green Building Council (PLGBC)23 września w Toronto w Kanadzie, gdzie mieści się siedziba World Green Building Council, zebrali się przedstawiciele świata polityki i gospodarki. Wysłuchali oni wykładów podczas których eksperci wypowiedzieli się na temat krytycznej roli budownictwa pośród czynników wpływających na środowisko naturalne.

Wśród osób dyskutujących o roli rządów poszczególnych państw w zminimalizowaniu tego szkodliwego oddziaływania znaleźli się między innymi światowej sławy architekt Karen Grover i Frank Biden, doradca prezydenta USA Baracka Obamy.

W Londynie w Izbie Gmin na ten sam temat swoje wystąpienia wygłosili David Kidney, Under Secretary of State for Energy and Climate Change i Stephen Hale, dyrektor organizacji Green Alliance. W ramach World Green Building Day w Niemczech budynki posiadające świadectwa energetyczne zostały otwarte dla zwiedzających. W Austrii Stowarzyszenie Zielonego Budownictwa zaprosiło natomiast uczniów tamtejszych liceów
na wykład poświęcony zrównoważonemu budownictwu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Wiedniu.

Z kolei 24 września w Australii uruchomiono Asia Pacifik Network, dając tym samym szansę krajom z tego regionu na wstąpienie w szeregi WorldGBC. Państwa te zyskują tym samym szansę na sprawniejsze propagowanie idei zrównoważonego budownictwa i wprowadzenie u siebie systemów oceny wielokryterialnej budynków, obiektywnie weryfikujących nie tylko ich energooszczędność, ale również dziesiątki innych czynników związanych z budownictwem „zielonym”.

Od pewnego czasu również w Polsce działa Polish Green Building Council (PLGBC), który posiada status formującego się członka Światowego Stowarzyszenia Zielonego Budownictwa (WGBC). Polska znajduje się tym samym w europejskiej czołówce, zaraz za Niemcami i Wielką Brytanią.

16 października w Hotelu Sheraton w Krakowie odbędzie się sympozjum i uroczysta gala otwarcia się PLGBC na generalne członkostwo. Od tego dnia wszystkie osoby i firmy w Polsce, które chciałyby aktywnie uczestniczyć w promocji zrównoważonego budownictwa w naszym kraju mogą przystąpić do stowarzyszenia.

World Green Building Day jest wezwaniem do działania dla wszystkich osób związanych zawodowo z sektorem budownictwa i ekologią. Już dzisiaj wiemy, że budynki są odpowiedzialne za ponad jedną trzecią całkowitego zużycia energii elektrycznej na świecie.

W większości krajów są one również największymi producentami gazów cieplarnianych. Teraz przyszedł czas na to, by zmniejszenie szkodliwego oddziaływania budownictwa na środowisko stało się działaniem priorytetowym dla rządów wszystkich krajów deklarujących się konkretnych przeciwdziałań zmianom klimatycznym wywołanym szkodliwą działalnością człowieka - mówi Rafał Schurma, prezydent i założyciel PLGBC.

Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę internetową PLGBC .

aktualizacja: 2012-12-09

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ!
Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ! W Bonn jeszcze do 17 listopada  2017 r. potrwa Szczyt Klimatyczny COP23 pod prezydencją Fidżi. Bierze w nim udział ponad 23 tysięcy osób ...
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą?
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą? Według danych z raportu "Budownictwo energooszczędne oczami Polaków" 88 proc. respondentów zdecydowałoby się na budowę domu energooszczędnego. ...
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain Zeroenergetyczny i ekologiczny - taki jest dom H5 zbudowany w Chorzowie przez firmę EcoReadyHouse. Przede wszystkim jednak posiada certyfikat ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze