Budujemy Dom

Światowy Dzień Zielonego Budownictwa

Artykuł na: 4-5 minut
23 września 2009 roku był pierwszym Światowym Dniem Zielonego Budownictwa. Seria wydarzeń zorganizowanych równolegle w ośmiu krajach, zjednoczonych w stowarzyszeniach World Green Building Council, miała na celu podkreślenie roli zrównoważonego budownictwa w redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Polish Green Building Council (PLGBC)23 września w Toronto w Kanadzie, gdzie mieści się siedziba World Green Building Council, zebrali się przedstawiciele świata polityki i gospodarki. Wysłuchali oni wykładów podczas których eksperci wypowiedzieli się na temat krytycznej roli budownictwa pośród czynników wpływających na środowisko naturalne.

Wśród osób dyskutujących o roli rządów poszczególnych państw w zminimalizowaniu tego szkodliwego oddziaływania znaleźli się między innymi światowej sławy architekt Karen Grover i Frank Biden, doradca prezydenta USA Baracka Obamy.

 

W Londynie w Izbie Gmin na ten sam temat swoje wystąpienia wygłosili David Kidney, Under Secretary of State for Energy and Climate Change i Stephen Hale, dyrektor organizacji Green Alliance. W ramach World Green Building Day w Niemczech budynki posiadające świadectwa energetyczne zostały otwarte dla zwiedzających. W Austrii Stowarzyszenie Zielonego Budownictwa zaprosiło natomiast uczniów tamtejszych liceów
na wykład poświęcony zrównoważonemu budownictwu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Wiedniu.

 

Z kolei 24 września w Australii uruchomiono Asia Pacifik Network, dając tym samym szansę krajom z tego regionu na wstąpienie w szeregi WorldGBC. Państwa te zyskują tym samym szansę na sprawniejsze propagowanie idei zrównoważonego budownictwa i wprowadzenie u siebie systemów oceny wielokryterialnej budynków, obiektywnie weryfikujących nie tylko ich energooszczędność, ale również dziesiątki innych czynników związanych z budownictwem „zielonym”.

 

Od pewnego czasu również w Polsce działa Polish Green Building Council (PLGBC), który posiada status formującego się członka Światowego Stowarzyszenia Zielonego Budownictwa (WGBC). Polska znajduje się tym samym w europejskiej czołówce, zaraz za Niemcami i Wielką Brytanią.

16 października w Hotelu Sheraton w Krakowie odbędzie się sympozjum i uroczysta gala otwarcia się PLGBC na generalne członkostwo. Od tego dnia wszystkie osoby i firmy w Polsce, które chciałyby aktywnie uczestniczyć w promocji zrównoważonego budownictwa w naszym kraju mogą przystąpić do stowarzyszenia.

 

World Green Building Day jest wezwaniem do działania dla wszystkich osób związanych zawodowo z sektorem budownictwa i ekologią. Już dzisiaj wiemy, że budynki są odpowiedzialne za ponad jedną trzecią całkowitego zużycia energii elektrycznej na świecie.

W większości krajów są one również największymi producentami gazów cieplarnianych. Teraz przyszedł czas na to, by zmniejszenie szkodliwego oddziaływania budownictwa na środowisko stało się działaniem priorytetowym dla rządów wszystkich krajów deklarujących się konkretnych przeciwdziałań zmianom klimatycznym wywołanym szkodliwą działalnością człowieka - mówi Rafał Schurma, prezydent i założyciel PLGBC.

Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę internetową PLGBC .

aktualizacja: 2012-12-09

Dodaj komentarz

Cykl szkoleń z firmą Izodom
Cykl szkoleń z firmą Izodom Od kilku lat firma Izodom prowadzi bezpłatne szkolenia z zakresu budownictwa pasywnego i energooszczędnego w technologii opracowanej przez ...
Dom Pasywny z firmą Izodom
Dom Pasywny z firmą Izodom Czy zastanawiali się Państwo, jak w jeden dzień wyprodukować elementy na budowę domu pasywnego, a następnie przewieźć go na plac budowy ...
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt Firma Izodom od lat stara się dostarczyć swoim klientom najwyższej jakości produkty do budowy domów pasywnych i energooszczędnych. Nieustannie ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".