Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Aktualności

Kronika budowy wysoko energooszczędnego domu LUMINA

W podwrocławskiej gminie Długołęka, przy głównej trasie prowadzącej do Warszawy, powstaje budynek wysoko energooszczędny Lumina.

Kronika budowy wysoko energooszczędnego domu LUMINAWzorcowy obiekt certyfikowany przez ekspertów z Narodowej Agencji Poszanowania Energii będzie dostępny dla wszystkich osób zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie - komfortowymi dla mieszkańców i jednocześnie przyjaznymi dla środowiska. Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na energię pierwotną w Luminie wynosi EP = 92,9 kWh/(m2/rok).

Etap I - czas na prace ziemne i wylanie płyty fundamentowej

Działka została wybrana tak, aby w pełni mogła sprostać wymogom budowy - uwzględnia odpowiednie ustawienie budynku względem stron świata, nie jest zacieniona przez sąsiednie budynki, prowadzi do niej dogodny dojazd co będzie w przyszłości znaczną zaletą, gdyż dom ma pełnić rolę modelowego i w nim będzie miało swoją siedzibę Centrum Edukacji „DOMY XXI". Powierzchnia działki to 894 m2.

Prace rozpoczęły się w październiku 2009 roku od zdjęcia warstwy humusu. Następnie, po wyrównaniu dna wykopu, ustawiono ochronne deski szalunkowe i wysypano warstwowo zagęszczony piasek. Ułożono odprowadzenia wszystkich instalacji oraz odprowadzenie systemu rynien i rur spustowych na zewnątrz obrysu budynku.

W pierwszych dniach listopada budowlańcy zajęli się stanem zerowym domu, czyli fundamentami. Na starannie przygotowane podłoże ułożona została folia profilowana DELTA-TERRAXX. Materiał ten, składający się dwóch warstw, jest idealną ochroną podłoża a zarazem pełni powierzchniową warstwę drenażową.

Płyta fundamentowa pod dom Lumina wykonana została z tzw. „spienionego betonu", czyli innowacyjnego systemu o nazwie CemokrzemPor. Sprawia on, że izolacja cieplna i prawidłowy rozkład temperatury pozwala na obniżenie temperatury pomieszczeń o 2-3 stopnie Celsjusza bez utraty komfortu cieplnego. Ponadto płyta akumuluje energię cieplną w nocy, dzięki czemu energia ta wykorzystywana w dzień jest tańsza od tradycyjnej.

Wylewanie fundamentu poprowadziła firma INVEST-BUD oraz Firma Astra Technologie Betonu – której właścicielem jest Benedykt Karczewski, specjalizujący się w dziedzinie nowoczesnych technologii i wprowadzaniem nowoczesnych rozwiązań dla budownictwa.

Płyta fundamentowa pod dom Lumina wykonana została z tzw. „spienionego betonu", czyli innowacyjnego systemu o nazwie CemokrzemPor.O właściwości i zalety nowatorskiego betonu zapytaliśmy pana Marcina Nowaka, dyrektora firmy INVEST-BUD.  

Archipelag: Czym jest CemokrzemPor i dlaczego warto go zastosować pod budowę domu jednorodzinnego zamiast tradycyjnego betonu?

Marcin Nowak: CemokrzemPor jest materiałem budowlanym, powstałym w trakcie mutacji pianobetonu. Dzięki odpowiedniemu przetworzeniu – w specjalnie zaprojektowanej do tego celu maszynie – CemokrzemPor ma doskonałe parametry techniczne, nieosiągalne dla klasycznych betonów.

Jest cieplejszy od styropianu, wytrzymały na ściskanie i mrozoodporny. Jednym z wyróżników jest jego parametr cieplny – przewodniość cieplna 0,06 ÷ 0,15 [W/m•K]. Dla porównania przewodność cieplna betonu zwykłego z kruszywa kamiennego wynosi - 1,7, z muru z cegły ceramicznej pełnej – 0,77, a styropianu – 0,043.

CemokrzemPor jest materiałem ciepłym – 30 cm jego grubości odpowiada 15 cm styropianu. A w przypadku CemokrzemPOR + Polistyrol 30 cm to aż 22 cm Styropianu. Parametry CemokrzemPor można kształtować, w zależności od przeznaczenia: jego gęstość może wzrastać od 350 do 1900 kg/m3.

Archipelag: Jakie zalety produktu mogą przekonać inwestorów do jego zastosowania?

Marcin Nowak: Głównymi zaletami CemokrzemPor są parametry cieplne, mrozoodporność oraz to, że stanowi on szybszy i tańszy system podbudowy dla budownictwa jednorodzinnego. Takie płyty fundamentowe gwarantują stabilność budowli, ponieważ cały ciężar równomiernie rozkłada się na płycie. W konsekwencji nie dochodzi do osiadania fundamentów i pękania ścian, z czym możemy mieć do czynienia w klasycznym budownictwie.

Płyta fundamentowa pod dom Lumina wykonana została z tzw. „spienionego betonu", czyli innowacyjnego systemu o nazwie CemokrzemPor.

Archipelag: Jak wyglądało wylewanie fundamentów pod dom Lumina?

Marcin Nowak: Pierwszy dzień poświęcony został na zebranie humusu, dobór folii profilowanej, ułożenie instalacji wodno-kanalizacyjnej i zaszalowanie płyty. Na wykonanie klasycznych fundamentów – od wykopów, wylania ław, budowy ścian, wykonania izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych i położenie izolacji cieplnej – potrzeba minimum 2 tygodnie. Stosując zaś system firmy Astra czas potrzebny na wykonanie stanu zerowego, to tylko dwa dni.

Płyty fundamentowe wykonane z CemokrzemPor układane były na folii – Delta Terraxx. Jest to niewątpliwie alternatywa dla tradycyjnych metod - idealne rozwiązanie jako fundament pod domy energooszczędne dzięki całkowitemu odcięciu budynku od gruntu co w przypadku standardowych fundamentów jest bardzo drogie, trudne a wręcz niemożliwe.

Kolejnym etapem budowy będzie położenie warstwy pustaków izolacyjnych oraz budowa ścian zewnętrznych.

 

aktualizacja: 2009-11-23

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

w projekcie luny znalazłem coś takiego: Cytat warstw ścian zewnętrznych - przy zachowaniu dopuszczalnego współczynnika przenikalności cieplnej, Kto wie co to jest ??? dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła w domu super ...

T. Brzęczkowski

23 Lut 2010, 19:09

udowodnić,bzdury -cieplejszy od styropianu,dobrze ktos okreslił naćpany autor.

Gość nick

23 Lut 2010, 12:06

Cytat Jest cieplejszy od styropianu, wytrzymały na ściskanie i mrozoodporny. Ten fragment rzeczywiście świadczy o kompletnym braku wiedzy technicznej autora artykułu., zwłaszcza w kontekście następnego zdania.

HenoK

12 Sty 2010, 07:33

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ!
Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ! W Bonn jeszcze do 17 listopada  2017 r. potrwa Szczyt Klimatyczny COP23 pod prezydencją Fidżi. Bierze w nim udział ponad 23 tysięcy osób ...
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą?
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą? Według danych z raportu "Budownictwo energooszczędne oczami Polaków" 88 proc. respondentów zdecydowałoby się na budowę domu energooszczędnego. ...
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain Zeroenergetyczny i ekologiczny - taki jest dom H5 zbudowany w Chorzowie przez firmę EcoReadyHouse. Przede wszystkim jednak posiada certyfikat ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze