Budujemy Dom

Energooszczędny dom a współczynnik U

Artykuł na: 6-9 minut

W domach standardowych spełniających obowiązujące normy, zapotrzebowanie na ciepło wyrażane tzw. współczynnikiem sezonowego zapotrzebowania na ciepło wynosi EA 100–120 kWh/m²•rok. W domach energooszczędnych współczynnik ten wynosi 15–70 kWh/m²•rok.

Aby zapotrzebowanie na ciepło nie było większe, w miejscach potencjalnych strat ciepła muszą być zastosowane specjalne rozwiązania, które je ograniczą do minimum. Najważniejszym jest właściwa izolacja termiczna.

 

Decyduje o niej projektant, którzy powinien dostosować jej rodzaj i grubość do wymaganych przepisami wartości współczynnika przewodzenia ciepła U. Wartości współczynnika U określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Fundamenty oraz podłoga na gruncie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wartość U fundamentów i podłogi na gruncie w domu jednorodzinnym powinna wynosić U ≤ 0,45 W/(m²•K). W domu energooszczędnym zalecana jest wartość U ≤ 0,15–0,20 W/(m²•K). Tak niską wartość współczynnika przewodzenia ciepła można uzyskać dzięki odpowiedniemu ociepleniu.

 

Najlepszą i najłatwiejszą do ułożenia izolacją termiczną fundamentów są płyty z polistyrenu ekstrudowanego – materiału o współczynniku przewodności cieplnej λ 0,027 W/(m•K), a więc „cieplejszego” od styropianu – λ 0,037 W/(m•K). Do zapewnienia ścianom fundamentowym i podłodze na gruncie wartości U = 0,15 wystarczą płyty z polistyrenu ekstrudowanego grubości 14 cm lub ze styropianu grubości 20 cm (również w przypadku ogrzewania podłogowego).

 

Ocieplenie podłogi na gruncie
Ocieplenie podłogi na gruncie


Oba rodzaje płyt dobrze sprawdzają się w bezpośrednim kontakcie z gruntem, znoszą też bez szkody obciążenie betonową wylewką podłogową. Szybko się je montuje, można przyklejać je do podłoża bezpośrednio po nałożeniu masy hydroizolacyjnej, pod warunkiem że masa ta nie zawiera rozpuszczalników organicznych.

Strop nad nieogrzewaną piwnicą

Wymagana przepisami wartość współczynnika U ≤ 0,45 W/(m²•K), w domu energooszczędnym U ≤ 0,30 W/(m²•K). Dla nadania stropowi przepisowej izolacyjności należy ułożyć 5–12 cm styropianu lub wełny mineralnej; w domu energooszczędnym warstwa ta powinna wynosić 10–12 cm. Izolację tę można też wykonać z płyt polistyrenu ekstrudowanego: wystarczy warstwa grubości 8 cm.

 

Ocieplenie należy przymocować po zimnej stronie, czyli od spodu stropu; można też zastosować sufit podwieszony i na nim ułożyć odpowiednio grubą warstwę ocieplenia (izolacja powinna dotykać stropu nad piwnicą).

Ściany zewnętrzne

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wartość współczynnika przenikania ciepła w domach jednorodzinnych powinna wynosić U ≤ 0,30 W/(m²•K), a w domu energooszczędnym U ≤ 0,20–0,25 W/(m²•K).

 

Jednowarstwowe.Mogą być wymurowane z następujących materiałów:

  • pustaków keramzytobetonowych z wkładką styropianową, np. Fortis JS, grubość 36 cm,
    U = 0,19 W/(m²•K);
  • pustaków z ceramiki poryzowanej, np. Porotherm 50 P +W, grubości 50 cm,
    U = 0,26 W/(m²•K);
  • betonu komórkowego, np. YTONG ENERGO, grubości 48 cm, U = 0,19 W/(m²•K).

To, czy ściana jednowarstwowa osiągnie tak dużą izolacyjność, zależy jednak także od dokładności jej wykonania: jeśli elementy łączy się przez klejenie, ważna jest jak najmniejsza grubość spoin (powinny być cienkowarstwowe, bo każde pogrubienie czyni z nich mostki cieplne), z kolei ściany murowane na zaprawie ciepłochronnej powinny mieć grube spoiny, (bo w zaprawie są granulki izolacyjne).

 

Dom energooszczędny budowany w technologii ścian dwuwarstwowych: z bloczków betonu komórkowego YTONG grubości 24 cm, ocieplonych 20 cm warstwą wełny skalnej
Dom energooszczędny budowany w technologii ścian dwuwarstwowych: z bloczków betonu komórkowego YTONG grubości 24 cm, ocieplonych 20 cm warstwą wełny skalnej
(fot. Archipelag)

Dwuwarstwowe. Dla zapewnienia wymaganej wartości U ≤ 0,25 W/(m²•K) stosuje się odpowiednio grubą warstwę ocieplenia, zatem warstwę nośną można wymurować nawet z materiału o bardzo słabej izolacyjności termicznej, np. bloczków wapienno-piaskowych lub betonu komórkowego najcięższych odmian (na zwykłe, grube spoiny pionowe i poziome).

 

Do ocieplania stosuje się styropian lub wełnę mineralną. Grubość warstwy ocieplenia powinien obliczyć projektant. Orientacyjnie można przyjąć, że w domu energooszczędnym za minimum uważa się warstwę 20–centymetrową (bez względu na rodzaj materiału, z którego wykonane są ściany).

 

Ocieplenie najczęściej pokrywa się tynkiem cienkowarstwowym na siatce z włókna szklanego lub też osłania oblicówką z desek albo sidingu winylowego.

 

Trójwarstwowe. W domach jednorodzinnych warstwa nośna takich ścian może mieć zwykle nie więcej niż 18–20 cm. Materiał na tę warstwę nie musi mieć dobrej izolacyjności cieplnej, lecz przede wszystkim dobrą wytrzymałość, zatem stosuje się na nią takie same materiały jak na ściany dwuwarstwowe, np. silikaty.

 

Warstwa osłonowa takich ścian ma zazwyczaj – 8–12 cm grubości i muruje się ją na przykład z cegieł klinkierowych, wapienno-piaskowych lub cementowych. Ułożona między warstwą nośną a osłonową izolacja termiczna umożliwia wyeliminowanie mostków termicznych. W domu budowanym wg obowiązujących norm stosuje się 12 cm wełny mineralnej lub styropianu, a w energooszczędnym warstwa izolacji powinna wynieść 15–20 cm, co zapewni bardzo dobrą izolacyjność cieplną ścian.

Dach i stropodach

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wartość współczynnika przenikania ciepła tych przegród powinna wynosić U ≤ 0,25 W/(m²•K), a w domach energooszczędnych U ≤ 0,15–0,20 W/(m²•K). Na izolacje termiczne dachów stosuje się niemal wyłącznie wełnę mineralną, którą układa się w dwóch lub trzech warstwach (aby jedną z nich można było ocieplić elementy konstrukcyjne).

 

Według wymagań norm łączna grubość izolacji powinna wynosić 20–30 cm (a pojedynczej warstwy – minimum 8 cm). W domu energooszczędnym za minimum należy uznać 30 cm izolacji termicznej: taka warstwa ocieplenia zapewnia uzyskanie współczynnika U ≤ 0,15 W/(m²•K).

 

Strop wykonany z prefabrykowanych elementów z betonu komórkowego Strop wykonany z prefabrykowanych elementów z betonu komórkowego
Strop wykonany z prefabrykowanych elementów z betonu komórkowego. Zastosowanie takiej technologii ogranicza tworzenie się mostków cieplnych na połączeniu stropu ze ścianą zewnętrzną (fot. Archipelag)

 

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2017-07-07

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Z tym niskim zużyciem energii pierwotnej może być nielichy problem. Spełnienie wymagań odnośnie izolacyjności przegród nie zapewnia wcale spełnienia wymogu wskaźnika EP. Obawiam sie, że zaowocuje to "kreatywnością" w obliczaniu EP. Albo np. w projekcie kocioł będzie ...

el-instalator

15 Sty 2014, 13:55

Bo standardowe już są energooszczędne, bo (jeśli) spełniają określone wymagania energooszczędności - przynajmniej z założenia. Ale to z tytułu szerokiej definicji energooszczędności jako takiej, bo nakazują stosowanie takich rozwiązań, które pozwalają zaoszczędzić energię, ...

bajbaga

15 Sty 2014, 11:01

tia, a wszystkie domy są "ciepłe" nawet te które nie mają nic wspólnego z energooszczędnością....dla mnie zawsze energooszczędne oznaczało parametry od 15-50 kwh/m2*rokno ale ja mam skrzywienie na tym punkcie...

Gość adiqq

15 Sty 2014, 10:52

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Cykl szkoleń z firmą Izodom
Cykl szkoleń z firmą Izodom Od kilku lat firma Izodom prowadzi bezpłatne szkolenia z zakresu budownictwa pasywnego i energooszczędnego w technologii opracowanej przez ...
Dom Pasywny z firmą Izodom
Dom Pasywny z firmą Izodom Czy zastanawiali się Państwo, jak w jeden dzień wyprodukować elementy na budowę domu pasywnego, a następnie przewieźć go na plac budowy ...
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt Firma Izodom od lat stara się dostarczyć swoim klientom najwyższej jakości produkty do budowy domów pasywnych i energooszczędnych. Nieustannie ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".