Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Aktualności

LUMINA pokryta dachem - Plannja Emka

Prace przy budowie LUMINY House trwają intensywnie. Z Anetą Misiewicz –Kierownikiem Marketingu firmy Plannja - rozmawiamy o szczególnych właściwościach blachy EMKA oraz jej powiązaniach z ekologią, nowoczesnością i… LUMINĄ.

ARCHIPELAG: Dach w LUMINIE pokryty został blachą stalową Plannja. Czym charakteryzuje się ten materiał? Jakie technologie zostały wykorzystane do jego produkcji?

Dach w LUMINIE pokryty został blachą stalową Plannja
Aneta Misiewicz: Plannja Emka to blacha wykonana w technologii rąbka stojącego – to specjalny rodzaj stali do tego typu pokryć. Stal w procesie technologicznym jest specjalnie odwęglona, co sprawia, że blacha staje się miękka. Grubość rdzenia wynosi 0,6 mm.

Szczególną właściwością blachy jest gramatura ocynku, która wynosi 350g/m² (pokrycia blaszane z reguły posiadają 275g/m²). Kolejna zaleta to unikalna powłoka - Plannja Hard Coat 50 Satyna o grubości 50 µm. Dzięki temu zabezpieczeniu otrzymujemy bardzo trwały materiał, który posiada aż 30-letnią gwarancję.

ARCHIPELAG: Jak zastosowanie blachy EMKA sprawdza się w LUMINIE? Co dzięki niej zyskuje sam projekt?

Aneta Misiewicz: Blacha stalowa jest obecnie powszechnie uwzględniana w projektach architektonicznych - wspaniale podkreśla kunszt architektów i budowniczych. Technologia rąbka od zawsze wykorzystywana była tam, gdzie liczyły się trwałość i prestiż. Poza estetyką, blachę EMKA cechuje również praktyczność - sprawdza się na każdym obiekcie, niezależnie od epoki i stylu architektonicznego. Jest jednocześnie materiałem klasycznym i nowoczesnym, czyli odpowiadającym założeniom projektowym w LUMINIE.

ARCHIPELAG: W czym tkwi przewaga Plannji EMKI nad innego rodzaju materiałami pokryciowymi z blachy?

Aneta Misiewicz: Blachę Plannja EMKA wyróżnia funkcjonalność - to materiał doskonale nadający się do budowy dachów oraz do elewacji. Miękka blacha może być w dowolny sposób formowana zarówno na prostych, jak i skomplikowanych dachach. Dzięki właściwościom plastycznym Plannja EMKA sprawdza się na najbardziej wyrafinowanych i skomplikowanych połaciach obiektów zabytkowych, jak i nowoczesnych, takich jak LUMINA.

Dach w LUMINIE pokryty został blachą stalową Plannja

ARCHIPELAG: Wspomniana nowoczesność ujawnia się również w podejściu do środowiska naturalnego. Co wspólnego z ekologią ma blacha EMKA?

Aneta Misiewicz: Plannja EMKA to tradycyjny produkt, który inspiruje do projektowania nowoczesnych rozwiązań. Dlatego też firma Plannja działa aktywnie na rzecz środowiska naturalnego. Nieustanne doskonalenie produktów pod kątem ekologii sprawiło, że Plannja Hard Coat 50 Satyna jest przyjazna naturze – głównym składnikiem farby jest poliester, a blaszany dach w 100% podlega recyklingowi.

ARCHIPELAG: Czy zastosowanie blachy EMKA wymaga szczególnego montażu? Co jest istotne na tym etapie?

Dach w LUMINIE pokryty został blachą stalową Plannja
Aneta Misiewicz: Montaż blachy na rąbek stojący to praca blacharska, w której potrzebna jest specjalistyczna wiedza i odpowiednie narzędzia. Bardzo ważny jest tu odpowiedni montaż zgodny z zaleceniami technicznymi, tak, aby pokrycie było funkcjonalne przez wiele lat.

Współczesna technologia pozwala profilować blachę w jednym długim odcinku, dzięki czemu możliwe jest nadanie nowoczesnego wyglądu tradycyjnemu materiałowi (kiedyś pokrycie wykonywano z krótkich elementów na tzw. mijankę co wymagało wielu poprzecznych połączeń, a tym samym było bardziej pracochłonne).

ARCHIPELAG: W realizacji domu LUMINA rynny będą ukryte - to spore wyzwanie konstrukcyjne. Plannja jest dostawcą orynnowania jako wykończenia dachu…

Aneta Misiewicz: Zabudowa rynien to popularne ostatnio rozwiązanie stosowane we współczesnej architekturze. Dzięki niemu zyskuje się nowoczesny wygląd budynku. Jest to jednak rozwiązanie trudne i wymagające dużej wiedzy od wykonawcy. Podstawowym wyzwaniem dla blacharza jest dbałość o szczegóły technicznego wykonania, gdyż ma to wpływ na szczelność systemu odprowadzania wody.

ARCHIPELAG: Plannja jest Partnerem Nowoczesności przy projekcie LUMINA House. Co zadecydowało o udziale w tym przedsięwzięciu?

Dach w LUMINIE pokryty został blachą stalową Plannja
Plannja stara się zawsze być krok do przodu, zarówno w kwestii oferowanych produktów, jak i systemów. Nasz dział rozwoju produktów w Szwecji stale pracuje nad ulepszaniem oferowanych produktów pod kątem ekologii. Miejsce jest nie przypadkowe - Szwecja jest liderem w zakresie dbałości o środowisko naturalne.

Dlatego projekt LUMINA House doskonale wpisał się również w strategię firmy Plannja. Staramy się na każdym kroku podkreślać znaczenie stosowania rozwiązań zaawansowanych technologicznie. Pomimo, że blacha na rąbek stojący Plannja EMKA jest tradycyjnym produktem to technologia jej wytworzenia należy do jednej z najnowocześniejszych i tym samym realizuje ideę innowacyjności w LUMINIE.aktualizacja: 2010-07-14

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ!
Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ! W Bonn jeszcze do 17 listopada  2017 r. potrwa Szczyt Klimatyczny COP23 pod prezydencją Fidżi. Bierze w nim udział ponad 23 tysięcy osób ...
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą?
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą? Według danych z raportu "Budownictwo energooszczędne oczami Polaków" 88 proc. respondentów zdecydowałoby się na budowę domu energooszczędnego. ...
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain Zeroenergetyczny i ekologiczny - taki jest dom H5 zbudowany w Chorzowie przez firmę EcoReadyHouse. Przede wszystkim jednak posiada certyfikat ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze