Budujemy Dom

Okna w domu energooszczędnym

Artykuł na: 2-3 minuty

Okna pełnią bardzo ważną rolę w domach energooszczędnych. Warto więc zwrócić uwagę na dość powszechnie pojawiający się stereotyp.

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA WPROWADZAJĄCA W BŁĄD DYSKUSYJNA
Jeśli zdecydujemy się na duże przeszklenia, to pamiętajmy także o możliwości ich zacienienia. Inaczej latem pomieszczenia będą przegrzane
Jeśli zdecydujemy się na duże przeszklenia, to pamiętajmy także o możliwości ich zacienienia. Inaczej latem pomieszczenia będą przegrzane (fot. Naja Prodex)

Oglądałam projekty tak zwanych domów pasywnych. Większość z nich była... paskudna. Takie bezpłciowe pudelka z małymi okienkami. W końcu buduję dom, piękny dom a nie bunkier, i za nic nie oddałabym moich wielkich okien.

Jest on fałszywy, choć w projekcie domu wielkość, rodzaj i orientację okien trzeba dobierać ze szczególną uwagą:

...jeśli chodzi o domy pasywne – błędne pojęcie:
– dom pasywny wcale nie musi przypominać bunkra – może też mieć WIELKIE okna i klasyczny wygląd!

Okna mają kilkakrotnie gorsze właściwości izolacyjne niż ściany, jednak umożliwiają bierne pozyskiwanie energii słonecznej, a więc pozwalają też oszczędzać na ogrzewaniu.

Nie demonizowałbym wpływu U okien na pasywność domu.
Wiadomo, że przy ścianie domu pasywnego (U=0,1 W/(m2·K), każde okno będzie „dziurą” w osłonie termicznej domu. Jednak każde okno daje także spore zyski słoneczne w sezonie grzewczym. Umiejętne wykorzystanie tych zysków (odpowiednie rozmieszczenie okien w stosunku do stron świata i odpowiednia akumulacyjność domu daje lepsze efekty niż bardzo małe U okien).
Prawidłowy montaż okien (w warstwie ocieplenia) + węgarki osłaniające część ramy. powodują, że okien nie musimy się bać.

Nie można zapominać także o tym, że bardziej energooszczędne okna, o współczynnik U wynoszącym ok. 0,8 W/(m2·K) są droższe od okien standardowych ok. 1,3 W/(m2·K). Pesymiści mówią mniej więcej tak:

Stawiam tezę, że nie ma w „obrocie” okien o współczynniku umożliwiającym uzyskanie U domu na poziomie „prawie” pasywnym, w cenie uzasadniającej taki zakup – „wynik ekonomiczny”.
Okien – nie szyb.

Trudno to jednoznacznie rozstrzygnąć. Na szczęście „ciepłe” okna tanieją, jednak ostateczny rachunek zależy od cen wykorzystywanej przez nas energii. Ponadto ceny te się zmieniają, co dodatkowo utrudnia określenie czasu zwrotu dodatkowo poniesionych nakładów.

Jarosław Antkiewicz
aktualizacja: 2018-07-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Cykl szkoleń z firmą Izodom
Cykl szkoleń z firmą Izodom Od kilku lat firma Izodom prowadzi bezpłatne szkolenia z zakresu budownictwa pasywnego i energooszczędnego w technologii opracowanej przez ...
Dom Pasywny z firmą Izodom
Dom Pasywny z firmą Izodom Czy zastanawiali się Państwo, jak w jeden dzień wyprodukować elementy na budowę domu pasywnego, a następnie przewieźć go na plac budowy ...
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt Firma Izodom od lat stara się dostarczyć swoim klientom najwyższej jakości produkty do budowy domów pasywnych i energooszczędnych. Nieustannie ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".