Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Z życia wzięte

Dlaczego chcemy budować dom energooszczędny?

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA WPROWADZAJĄCA W BŁĄD DYSKUSYJNA


Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: czemu chcemy budować dom energooszczędny? Niektórzy chcą przede wszystkim dbać o środowisko. Znane powiedzenie mówi, że „najczystsza energia to ta, której nie zużyliśmy”. Mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, to mniejsze zużycie paliw do jego wytworzenia, a więc i mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

Pewna nieliczna grupa inwestorów chce z kolei zawsze mieć wszystko w najlepszym gatunku. Od rachunku ekonomicznego ważniejszy jest prestiż i poczucie luksusu. Wydanie większej sumy nie stanowi dla nich problemu, to czy dodatkowe koszty inwestycyjne przyniosą w przyszłości znaczące oszczędności eksploatacyjne, nie jest specjalnie ważne.

Najliczniejsza jest jednak grupa inwestorów, którzy dziś inwestując w energooszczędność w trakcie budowy, liczą na niskie rachunki za ogrzewanie w przyszłości.

Mnie też interesuje, ile to wszystko będzie kosztować, a nie żeby mieć najbardziej energooszczędny dom w okolicy. To trochę tak jak różnice pomiędzy samochodem seryjnym i koncepcyjnym, który pokazuje się na targach. Takie koncepcyjne konstrukcje, choćby i domy o znikomym zużyciu energii, są potrzebne niejako ze względów badawczych. Dzięki nim można sprawdzić, czy jakieś rozwiązanie się sprawdza, czy warto rozwijać dalej jakiś pomysł itp.

To czy przeciętnej rodzinie opłaci się za to budować dom zużywający rocznie 15 kWh energii na m2, zamiast powiedzmy 60 kWh, to już zupełnie inna sprawa.

Stosując izolację grubości np. 40 cm na ścianach, pojawia się choćby problem jej zamocowania. Ponadto trzeba się liczyć z tym, że okna znajdą się we „wnękach”. By dały tyle samo światła, musiałyby być większe, ale większe okno to też większe straty ciepła. (…) Można to ciągnąć w nieskończoność, bo jedna zmiana wymusza kolejne. Dlatego trzeba budować „z głową”, a nie kurczowo trzymać się jednej doktrynalnej zasady.Dla nich oszczędzanie energii oznacza przede wszystkim oszczędzanie pieniędzy. Decydują się na energooszczędne budownictwo, bo to się po prostu opłaca. Nawiązując do przytoczonej wyżej maksymy – energia, której nie zużyliśmy, jest nie tylko najczystsza, ale i najtańsza.

Jarosław Antkiewicz

 

 

aktualizacja: 2017-07-07

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ!
Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ! W Bonn jeszcze do 17 listopada  2017 r. potrwa Szczyt Klimatyczny COP23 pod prezydencją Fidżi. Bierze w nim udział ponad 23 tysięcy osób ...
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą?
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą? Według danych z raportu "Budownictwo energooszczędne oczami Polaków" 88 proc. respondentów zdecydowałoby się na budowę domu energooszczędnego. ...
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain Zeroenergetyczny i ekologiczny - taki jest dom H5 zbudowany w Chorzowie przez firmę EcoReadyHouse. Przede wszystkim jednak posiada certyfikat ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze