Budujemy Dom

Dlaczego chcemy budować dom energooszczędny?

Artykuł na: 2-3 minuty
Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA WPROWADZAJĄCA W BŁĄD DYSKUSYJNA


Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: czemu chcemy budować dom energooszczędny? Niektórzy chcą przede wszystkim dbać o środowisko. Znane powiedzenie mówi, że „najczystsza energia to ta, której nie zużyliśmy”. Mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, to mniejsze zużycie paliw do jego wytworzenia, a więc i mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

 

Pewna nieliczna grupa inwestorów chce z kolei zawsze mieć wszystko w najlepszym gatunku. Od rachunku ekonomicznego ważniejszy jest prestiż i poczucie luksusu. Wydanie większej sumy nie stanowi dla nich problemu, to czy dodatkowe koszty inwestycyjne przyniosą w przyszłości znaczące oszczędności eksploatacyjne, nie jest specjalnie ważne.

 

Najliczniejsza jest jednak grupa inwestorów, którzy dziś inwestując w energooszczędność w trakcie budowy, liczą na niskie rachunki za ogrzewanie w przyszłości.

 

Mnie też interesuje, ile to wszystko będzie kosztować, a nie żeby mieć najbardziej energooszczędny dom w okolicy. To trochę tak jak różnice pomiędzy samochodem seryjnym i koncepcyjnym, który pokazuje się na targach. Takie koncepcyjne konstrukcje, choćby i domy o znikomym zużyciu energii, są potrzebne niejako ze względów badawczych. Dzięki nim można sprawdzić, czy jakieś rozwiązanie się sprawdza, czy warto rozwijać dalej jakiś pomysł itp.

 

To czy przeciętnej rodzinie opłaci się za to budować dom zużywający rocznie 15 kWh energii na m2, zamiast powiedzmy 60 kWh, to już zupełnie inna sprawa.

 

Stosując izolację grubości np. 40 cm na ścianach, pojawia się choćby problem jej zamocowania. Ponadto trzeba się liczyć z tym, że okna znajdą się we „wnękach”. By dały tyle samo światła, musiałyby być większe, ale większe okno to też większe straty ciepła. (…) Można to ciągnąć w nieskończoność, bo jedna zmiana wymusza kolejne. Dlatego trzeba budować „z głową”, a nie kurczowo trzymać się jednej doktrynalnej zasady.

 

Dla nich oszczędzanie energii oznacza przede wszystkim oszczędzanie pieniędzy. Decydują się na energooszczędne budownictwo, bo to się po prostu opłaca. Nawiązując do przytoczonej wyżej maksymy – energia, której nie zużyliśmy, jest nie tylko najczystsza, ale i najtańsza.

 

Jarosław Antkiewicz

 

 

aktualizacja: 2017-07-07

Dodaj komentarz

Cykl szkoleń z firmą Izodom
Cykl szkoleń z firmą Izodom Od kilku lat firma Izodom prowadzi bezpłatne szkolenia z zakresu budownictwa pasywnego i energooszczędnego w technologii opracowanej przez ...
Dom Pasywny z firmą Izodom
Dom Pasywny z firmą Izodom Czy zastanawiali się Państwo, jak w jeden dzień wyprodukować elementy na budowę domu pasywnego, a następnie przewieźć go na plac budowy ...
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt Firma Izodom od lat stara się dostarczyć swoim klientom najwyższej jakości produkty do budowy domów pasywnych i energooszczędnych. Nieustannie ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".