Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Artykuły

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Często do dokonania zmian w instalacji grzewczej skłaniają nas zbyt wysokie rachunki za ciepło. Jednak w tym przypadku musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy przyczyną nie jest głównie zbyt słaba izolacja cieplna domu.

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? (fot. iStock)Termomodernizacja

Jeśli straty ciepła są duże, to ogrzewanie domu zawsze będzie kosztowne. Dlatego termomodernizację warto wykonać choćby w ograniczonym zakresie, wymieniając stare, nieszczelne okna na nowe oraz ocieplając strop pomiędzy ostatnią kondygnacją mieszkalną a strychem. Te prace są stosunkowo łatwe, nie utrudniają korzystania z domu, a efekt odczujemy bardzo szybko.

Zmiana paliwa

Ze strony instalacji grzewczej największe oszczędności eksploatacyjne może przynieść zmiana nośnika ciepła (paliwa) na tańszy. Zestawienie kosztów ciepła dla różnych paliw pokazano w tabeli  – jak widać różnice, mogą być nawet 3–4-krotne. Jednak taka zmiana nie zawsze jest możliwa albo wiąże się z poważnymi trudnościami. Przede wszystkim:

 • gaz ziemny jest dostępny tylko na niektórych obszarach;

 • użytkowanie paliw stałych może być zabronione przez prawo miejscowe;

 • przechowywanie paliwa może wymagać sporo miejsca, dotyczy to przede wszystkim tzw. biomasy (drewno, pellety, słoma itd.);

 • pracy kotłów na paliwo stałe nie da się w pełni zautomatyzować. Wprawdzie nowoczesne kotły z podajnikiem i dużym zasobnikiem paliwa wymagają uzupełniania opału, usuwania popiołu i czyszczenia zaledwie raz na kilka dni, ale i tak nie wszystkim będzie to odpowiadać;

 • kotły kondensacyjne, a szczególnie pompy ciepła pracują z najwyższą sprawnością tylko w instalacjach, w których temperatura wody jest niska – najwyżej 40/35°C (zasilanie/powrót) dla pomp ciepła oraz 55/45°C w przypadku kotłów kondensacyjnych. Dlatego pompa ciepła wymaga w praktyce ogrzewania płaszczyznowego – podłogowego, sufitowego lub ściennego, którego wykonanie w remontowanym domu jest kłopotliwe, a ponadto jego moc cieplna jest zbyt mała dla domów o słabej termoizolacji – wynosi 64 W/m2, gdy temperatura powietrza w pomieszczeniu wynosi 20°C, a temperatura powierzchni podłogi 26°C.
Tabela 1. Koszt uzyskania energii z różnych paliw

 

Rodzaj kotła Koszt 1 kWh przy sprawności 100% (wartości opałowej) Koszt 1 kWh przy rzeczywistej sprawności
Kocioł na węgiel-groszek sprawność 80% 0,10 0,13
Kocioł na pellety sprawność 80% 0,16 0,20
Kocioł kondensacyjny na gaz ziemny sprawność 108% 0,23 0,21
Kocioł niekondensacyjny na gaz ziemny sprawność 94% 0,23 0,24
Kocioł kondensacyjny na olej opałowy sprawność 104% 0,32 0,31
Stary kocioł na gaz ziemny sprawność 75% 0,23 0,30
Kocioł kondensacyjny na gaz płynny sprawność 104% 0,40 0,38


W przypadku kotłów kondensacyjnych mamy większą swobodę – obniżenie temperatury wody z 70/55°C (typowej dla gazowych kotłów tradycyjnych) do 55/45°C spowoduje, że powierzchnię grzejnika trzeba będzie zwiększyć ok. 1,5 raza, co jest jeszcze do przyjęcia.

Tabela 2. Porównanie wartości opałowej i gęstości nasypowej paliw stałych (Dane orientacyjne)

Paliwo Gęstość nasypowa [kg/m3] Wartość opałowa [MJ/kg] Wartość opałowa 1 m3 usypanego opału [MJ]
Węgiel kamienny 750–890 28 21 000–25 000
Pellety 500–600 17–18 8500–10 800
Drewno o wilgotności 20% (polana) 400–550 15 6000–8250
Słoma 90–160 14–15 1260–2400

Wymiana kotła

Wymiana starego kotła na nowy przeznaczony na to samo paliwo może być uzasadniona, nawet jeśli stare urządzenie nie jest wyeksploatowane i mogłoby działać nadal przez kilka lat. Oczywiście pod warunkiem że nowy kocioł będzie miał wyraźnie wyższą sprawność albo będzie zdecydowanie mniej kłopotliwy w obsłudze, tak jak ma to miejsce w przypadku wymiany kotła zasypowego na kocioł z podajnikiem.

Jeśli sprawność starego kotła węglowego wynosi zaledwie 60%, to znaczy, że 400 kg z każdej spalonej tony węgla zostaje zmarnowane. Jeśli wymienimy kocioł na nowoczesny i sprawność wzrośnie do 80%, to stracone będzie nie 400, ale 200 kilogramów węgla z każdej tony.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2015-01-07

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Kocioł kondensacyjny na gaz płynny to porażka wychodzi teoretycznie tyle co taryfa nocna w G-12.

gawel

19 Maj 2011, 19:33

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ!
Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ! W Bonn jeszcze do 17 listopada  2017 r. potrwa Szczyt Klimatyczny COP23 pod prezydencją Fidżi. Bierze w nim udział ponad 23 tysięcy osób ...
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą?
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą? Według danych z raportu "Budownictwo energooszczędne oczami Polaków" 88 proc. respondentów zdecydowałoby się na budowę domu energooszczędnego. ...
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain Zeroenergetyczny i ekologiczny - taki jest dom H5 zbudowany w Chorzowie przez firmę EcoReadyHouse. Przede wszystkim jednak posiada certyfikat ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze