Energooszczędne rozwiązania w domu - czy to się opłaca?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Energooszczędne rozwiązania w domu - czy to się opłaca?

Przyjrzymy się kilku przykładom popularnych energooszczędnych rozwiązań, oceniając nakłady, jakie trzeba ponieść, oraz oszczędności energii, jakie przynoszą. Omówimy też, jakie są konsekwencje przyjęcia danego rozwiązania dla innych elementów budynku oraz komfortu mieszkania.

Wbrew pozorom nie jest łatwo określić, o ile zmniejszy się zużycie energii po zastosowaniu lepszej termoizolacji ścian, energooszczędnych okien, rekuperatora, pompy ciepła itd. Nawet mając konkretny projekt i znając liczbę domowników, można je obliczyć tylko w przybliżeniu. Nasze przykłady kosztów inwestycji i oszczędności w zużyciu energii też należy tak traktować. Również w domach wybudowanych według tego samego projektu różnice mogą być znaczące – w zależności od jakości pracy wykonawców, sposobu wykonania detali, trybu życia domowników.

Dlatego podchodźmy z dużą rezerwą do zapewnień sprzedawców, którzy potrafią obiecywać np. spadek zużycia gazu o połowę po wymianie tradycyjnego kotła na kondensacyjny. Oceniając oferty zawsze przyglądajmy się im krytycznie – w budownictwie cudów nie ma, a kto je obiecuje, traci wiarygodność.

Przykłady kosztów inwestycji i oszczędności w zużyciu energii dla poszczególnych rozwiązań:

Jarosław Antkiewicz
fot. Procyon

Zdaniem naszych Czytelników

Gość M.

22 Jan 2014, 11:34

Witam,moim zdaniem zapewnienia sprzedawców mogą być prawdziwe ponieważ kondensacyjne kotły są lepsze a to że gaz czy inny surowiec bywa przekombinowany to wina sprzedawcy kotła czy może surowca?????

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!