Budujemy Dom

Cechy domu zasługującego na miano energooszczędnego

Artykuł na: 4-5 minut

Dążąc do osiągnięcia lepszego standardu energetycznego, nie musimy wcale poprawiać wszystkich elementów budynku. Wszystko da się poprawić, ale niekoniecznie ma to sens. Co z tego, że współczynnik U ścian obniżymy z 0,20 do 0,10 W/(m2·K), skoro znacznie więcej ciepła stracimy przez wentylacje oraz okna? Dlatego wybór energooszczędnych rozwiązań musi być przemyślany.

Zwarta bryła = dom energooszczędny?

Energooszczędny dom nie musi być sześciennym klockiem z płaskim dachem (fot. Archipelag)
Energooszczędny dom nie musi być sześciennym klockiem z płaskim dachem (fot. Archipelag)

Nawet dom o skomplikowanej, rozczłonkowanej bryle można uczynić energooszczędnym. Jednak będzie to trudniejsze zadanie – w porównaniu z budynkiem o zwartej, prostej sylwetce, którego rzut kondygnacji zbliżony jest do kwadratu.

Zwarta bryła bez załamań, wykuszy, balkonów i lukarn daje najkorzystniejszy stosunek powierzchni użytkowej do powierzchni przegród zewnętrznych, przez które ucieka ciepło. Jednak nie oznacza to wcale, że energooszczędny dom musi być sześciennym klockiem z płaskim dachem.

Liczy się tylko ogrzewana część budynku, oddzielona izolacją cieplną od środowiska zewnętrznego. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby izolację cieplną ułożyć na stropie górnej kondygnacji, a całość przykryć dwu- lub czterospadowym dachem, tworząc nad nim strych. Taki układ będzie nawet lepszy, bo strych jest strefą buforową, zmniejszającą ucieczkę ciepła zimą oraz nagrzewanie górnej kondygnacji latem.

Dlaczego domy z poddaszem użytkowym nie są energooszczędne?

Bardzo popularne w naszym kraju poddasza użytkowe są mniej chętnie stosowane w energooszczędnym budownictwie. Wynika to przede wszystkim z trudności wykonawczych – połacie dachu trudniej dobrze uszczelnić i ocieplić, niż ściany i strop. Ocieplenie poddasza wymaga po prostu bardzo dużej dbałości o szczegóły.

Wadą poddaszy użytkowych jest również mniejsza funkcjonalność pomieszczeń ze skosami dachu. Przy takiej samej powierzchni mierzonej po podłodze są zwykle mniej ustawne od tych na pełnej kondygnacji. Aby były równie wygodne, muszą więc być większe, a to oznacza większą kubaturę do ogrzania.

Powtórzmy jeszcze raz, że zalecana prosta bryła dotyczy tylko przestrzeni ogrzewanej. Jak więc traktować rozmaite przybudówki w rodzaju ogrodów zimowych albo nieogrzewanych garaży, dostawionych do zasadniczego budynku?

Są jak najbardziej korzystne, bo tworzą swoisty bufor pomiędzy ogrzewaną częścią domu a środowiskiem zewnętrznym. Dzięki nim budynek mniej się wychładza. To wiedza wykorzystywana była w budownictwie od bardzo dawna, bo taką właśnie rolę pełniły np. osłonięte ganki przy wejściu (poza tym zabezpieczały przed deszczem i śniegiem).

Uwaga! Wpływ takich przestrzeni buforowych na bilans cieplny jest większy, niż wynikałoby to z samego obniżenia współczynnika U przegród, bo w tych obliczeniach nie uwzględnia się wychładzającego działania wiatru.

Zwarta, prosta bryła to jedna z najbardziej pożądanych cech energooszczędnego budynku. Zwarta, prosta bryła to jedna z najbardziej pożądanych cech energooszczędnego budynku.
Zwarta, prosta bryła to jedna z najbardziej pożądanych cech energooszczędnego budynku. W tym przypadku energooszczędny potencjał w dużej mierze zmarnowano decydując się na pokój nad garażem oraz lukarnę
(fot. Dom-Projekt)

Przemyślany układ domu energooszczędnego

Wzajemny układ pomieszczeń – szczególnie sanitarnych (kuchnia, łazienki) oraz technicznych (kotłownia, spiżarnia) powinien być przemyślany.

Wskazane jest grupowanie pomieszczeń o podobnej temperaturze. Dlatego np. łazienki, w których ma być najcieplej (24°C), dobrze jest umieścić obok siebie lub jedna nad drugą. Korzystne jest także umieszczenie kotłowni, spiżarni i garderoby – czyli pomieszczeń, w których temperatura może być nieco niższa (16–18°C) – od chłodniejszej północnej strony, najlepiej pomiędzy ścianą zewnętrzną a pomieszczeniami mieszkalnymi. Będą pełnić rolę bufora, osłaniającego cieplejszą część wnętrza budynku.

Jednakże wskazane jest też zgrupowanie wszystkich pomieszczeń sanitarnych, czyli kuchni, łazienek, pralni i kotłowni razem. Tworzą wówczas węzeł sanitarny, w którym wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej i grzewczej będzie łatwe, a rurociągi krótkie. Nie chodzi tylko o uproszczenie robót instalacyjnych oraz obtowniżenie ich kosztów. W takim układzie można ograniczyć albo nawet całkowicie zrezygnować z cyrkulacji ciepłej wody, a to oznacza oszczędność energii. Ponadto wszystkie wymienione pomieszczenia wymagają usuwania powietrza wentylacyjnego. Takie zgrupowanie znacznie ułatwia wykonanie wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej.

Niestety w większości projektów katalogowych układ pomieszczeń sanitarnych jest nieprzemyślany, wręcz przypadkowy. A niedoświadczony inwestor nie zwraca na to uwagi. Później, już w trakcie budowy, koszty wykonania instalacji potrafią zaś bardzo nieprzyjemnie zaskoczyć.

Dobry układ wnętrz obejmuje także ich odpowiednie rozmieszczenie względem stron świata. 

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2014-03-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Cykl szkoleń z firmą Izodom
Cykl szkoleń z firmą Izodom Od kilku lat firma Izodom prowadzi bezpłatne szkolenia z zakresu budownictwa pasywnego i energooszczędnego w technologii opracowanej przez ...
Dom Pasywny z firmą Izodom
Dom Pasywny z firmą Izodom Czy zastanawiali się Państwo, jak w jeden dzień wyprodukować elementy na budowę domu pasywnego, a następnie przewieźć go na plac budowy ...
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt Firma Izodom od lat stara się dostarczyć swoim klientom najwyższej jakości produkty do budowy domów pasywnych i energooszczędnych. Nieustannie ...

Z jakiego materiału zbudować dom energooszczędny?

Chcę zbudować dom ciepły, a najlepiej dom energooszczędny. Proszę o informację jaki materiał budulcowy będzie najlepszy?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".