Budujemy Dom

Jakie rozwiązania powinien mieć dom energooszczędny?

Artykuł na: 4-5 minut
Jakie rozwiązania powinien mieć dom energooszczędny?

Jaki powinien być dom energooszczędny? Wszystkie mają pewne cechy wspólne, np. raczej zwartą bryłę, ale tak naprawdę nie ma jednego przepisu na ciepły, tani w utrzymaniu dom.

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA DYSKUSYJNA

Dom energooszczędny powinien mieć przede wszystkim zwartą bryłę, czyli najlepiej w kształcie sześcianu lub niezbyt wydłużonego prostopadłościanu i piętrowy (domy z poddaszem użytkowym również). Wtedy straty ciepła będą najmniejsze. Niewskazane są domy o rzucie w kształcie litery H, L, w kształcie krzyża itp.

 

Najlepsze są dachy płaskie lub dwuspadowe o małym kącie nachylenia. Przykładem jest dom kostka. Musi mieć dobrą izolację. A to wszystko, o czym mówią tutaj: 40 cm stryropianu i 40 cm wełny to sprawa sporna.

Zużycie energii to – o czym nigdy nie zapominajmy – tylko jedna z cech domu. A ostatecznie wybrany zestaw rozwiązań zawsze jest kompromisem pomiędzy przeciwstawnymi wymaganiami. Podstawowy konflikt to oczywiście zrównoważenie kosztów inwestycji i eksploatacji. Ale problemów do rozwiązania jest znacznie więcej.

Najlepsze są dachy płaskie lub dwuspadowe o małym kącie nachylenia?
Oj, bardzo nie zgodziłbym się tu z Panią.
Były, co prawda, próby "wszczepienia" do Polski podobnych pomysłów – jednak życie bardzo negatywnie zweryfikowało takie pomysły.
Proszę bowiem nie zapominać o tym, że w naszym klimacie pada również śnieg – bywa, że pada go bardzo dużo.
Nie mówiąc już o tym, ze stromy dach dodaje uroku domowi.
Płaski dach – niepraktycznie i brzydko.
Zaś same koszty – wydaje mi się, że bardziej zależą od docieplenia pomieszczeń poddasza, niż od kształtu dachu.

Bardzo dużo mogą zmienić instalacje. Przede wszystkim mniej energochłonna wentylacja.

Ja zbudowałem sam GWC żwirowy, wg projektu, który można kupić za ok. 260 zł.
Koszt całej inwestycji (żwir, koparka, rury, geowłóknina, przepustnice elektryczne, izolacja, wentylator 200 W, ktoś do pomocy itd.) wyszedł 16 000–18 000 zł.
W sezonie letnim ochładzam 5 pomieszczeń o całkowitej powierzchni 140 m2 i przy wkopanym żwirze gradacji 16–30 mm w ilości 25 ton, w największe upały jest OK.
Pobór mocy to tylko 200 W na 5 pomieszczeń przez 5–8 godzin pracy. W przypadku klimatyzatorów to 1800 W na jedno pomieszczenie, a ja chłodzę 5 pomieszczeń!
W zimę bez otwierania okien mamy świeże powietrze ogrzane z np. -20 do ok. +5°C.
Oszczędności w ogrzewaniu, wg mnie, to 20–30%.

Najczęściej szukamy oszczędności w lepszej izolacji, energooszczędnej wentylacji itp. Jednak i drobne elementy w naszym otoczeniu kryją w sobie taki potencjał. Warto go wykorzystać, bo to właściwie nic nie kosztuje.

Ważna informacja: gospodarstwo domowe 2+1.
Podłączyłem mierniki już prawie do wszystkiego: przez ostatnie 3 lata po 3–6 miesięcy jedno urządzenie.
Została mi jeszcze szczoteczka do zębów :-)
Z tych większych pożeraczy (rocznie kWh):

 • lodówka 420;
 • komputer (komp+antena+router+UPS) 410;
 • płyta indukcyjna (kuchenka) 312;
 • TV+DVD+SAT+Amplituner 260;
 • piekarnik 90;
 • czajnik bezprzewodowy 140;
 • rekuperator 250;
 • pralka 120.

Miesiąc po okresie gwarancji poszła elektronika w płycie indukcyjnej – koszt naprawy 3/4 ceny nowej. I co mi z tego, że jestem taki oszczędny i eko, skoro jedno urządzenie szlag trafi i trzeba wydać tyle kasy?

Niekiedy energię tracimy w sposób zupełnie niespodziewany.

Będziesz miał problem ze zmierzeniem tego, ale stand-by, które chodzą jak rok długi (a urządzeń w czuwaniu jest zawsze kilka) potrafią zeżreć całkiem niezłe "kilowaty" przez rok. Czytałem kiedyś w sieci (można poszukać), jakie to wartości.

Okazuje się, że wielkość zużycia prądu przez z pozoru nieczynne urządzenia może nieprzyjemnie zaskoczyć.

Mierniki energii, których używam (takie zwykłe, wtyczkowe), wskazują m.in. aktualnie pobieraną moc, dzięki czemu znalazłem takiego jednego pożeracza 4 W w trybie wyłączonym. To zmywarka. Kto mi wytłumaczy po co zmywarka pobiera prąd gdy jest wyłączona?
Napęd bramy garażowej (w stanie czuwania) – 7 W;
UPS bez obciążenia – 19 W;
itd.

Wartości niby niewielkie, ale 4 W mocy to rocznie 35 kWh. Czyli koszt około 20 zł. A przecież takich sprzętów w domu jest kilka i po zsumowaniu ich zużycia, otrzymujemy całkiem pokaźne kwoty i to zmarnowane – zupełnie bez sensu.

Jarosław Antkiewicz
fot. Aluplast

aktualizacja: 2017-07-07

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

a co ze stolarką otworową? nie pisze autor artykułu o takich elementach jak okna, drzwi zewnetrzne, brama garazowa, a przeciez to sa miejsca, ktoredy ciepło w znacznym stopniu ucieka.przerabialem ostatnio ten temat, decydujac sie w naszym nowym domu na drzwi. postawilismy na dom energooszczedny ...

Gość Lenovo

11 Lip 2014, 08:37

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Cykl szkoleń z firmą Izodom
Cykl szkoleń z firmą Izodom Od kilku lat firma Izodom prowadzi bezpłatne szkolenia z zakresu budownictwa pasywnego i energooszczędnego w technologii opracowanej przez ...
Dom Pasywny z firmą Izodom
Dom Pasywny z firmą Izodom Czy zastanawiali się Państwo, jak w jeden dzień wyprodukować elementy na budowę domu pasywnego, a następnie przewieźć go na plac budowy ...
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt Firma Izodom od lat stara się dostarczyć swoim klientom najwyższej jakości produkty do budowy domów pasywnych i energooszczędnych. Nieustannie ...

Z jakiego materiału zbudować dom energooszczędny?

Chcę zbudować dom ciepły, a najlepiej dom energooszczędny. Proszę o informację jaki materiał budulcowy będzie najlepszy?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".