Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Artykuły

Wpływ okien na energooszczędność domu

Wpływ okien na energooszczędność domu

Okna mają znacznie mniejszą powierzchnię niż ściany, ale równocześnie ok. 5 razy wyższy współczynnik przenikania ciepła. Błędem byłoby zaniedbanie tego etapu budowy domu, jednak trzeba się pilnować, aby nie przesadzić i zachować umiar w stosowaniu rozwiązań energooszczędnych.

Dlaczego okna energooszczędne są takie ważne?

W przeciętnym domu o powierzchni około 150 m2, spełniającym obecne wymagania odnośnie ochrony cieplnej, proporcje strat ciepła są mniej więcej takie:

 • ¼ ściany, dach i podłoga;
 • ¼ okna i drzwi;
 • ½ wentylacja (bez rekuperacji).

Oczywiście to bardzo grube przybliżenie, chodzi jedynie o pokazanie rzędu wielkości. Dokładniejsze określenie strat ciepła wymaga znajomości parametrów konkretnego obiektu i wykonania znacznej ilości obliczeń.

Na zdjęciach termowizyjnych doskonale widać różnicę ciepłochronności pomiędzy oknami i ścianą (fot. Oknoplus)

Sporządzanie bilansu cieplnego powinno być nieodłącznym elementem procesu projektowania. I to od samego początku – każda zmiana wielkości i bryły budynku, wielkości i parametrów okien czy grubości ocieplenia jest istotna. Trzeba jednak przestrzec, że żadne obliczenia nie dadzą nam absolutnie precyzyjnych informacji o przyszłym zużyciu energii. Nie poznamy go z dokładnością do 1 kWh – każdy model obliczeniowy jest niedoskonały i daje jedynie przybliżony wynik.

Dla wielu osób zaskoczeniem może być bardzo duży wpływ okien na ciepłochronność.

Okna mają wprawdzie znacznie mniejszą powierzchnię niż ściany (zwykle 20–25% powierzchni ścian), ale równocześnie ok. 5 razy wyższy współczynnik przenikania ciepła. Współczynnik U ściany to najczęściej 0,25–0,20 W/(m2·K), a okna 1,3–1,0 W/(m2·K). Oczywiście są też okna 0,6 W/(m2·K), ale wznosi się również ściany 0,1 W/(m2·K). Proporcje są mniej więcej zachowane. W praktyce nie mniej ważny od jakości samego okna okazuje się sposób jego montażu.

Właściwy dobór okien energooszczędnych

Okna wymagają szczególnej uwagi, bo to specyficzny, przezroczysty rodzaj przegród, które są źródłem nie tylko strat, ale i zysków ciepła od słońca.

Warto przy tym porównać standardy energetyczne, wynikające z obowiązującego wszystkich rozporządzenia w sprawie warunków technicznych oraz wymagane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach programu dopłat do domów energooszczędnych. Ministerialne rozporządzenie obowiązuje wszystkich, jest to więc obecnie poziom domów standardowych. Natomiast wymagania Funduszu trzeba spełnić, gdy chcemy ubiegać się o dofinansowanie kredytu na budowę domu.

Wysokość dopłaty jest uzależniona od osiągniętego standardu:

 • NF 40 – 30 000 zł;
 • NF 15 – 50 000 zł.

Sama izolacyjność przegród to jednak tylko część warunków stawianych przez NFOŚiGW.

Nie dajmy się więc nabrać i zawsze pytajmy o parametry okna jako całości
Okna mają znacznie mniejszą powierzchnię niż ściany, ale równocześnie dużo gorsze parametry ciepłochronne. Współczynnik przenikania ciepła U przeciętnego okna wynosi obecnie ok. 1,3 W/(m2·K). Dostępne są też bardziej energooszczędne o U ok. 1, czy nawet 0,6 W/(m2·K).

Pomimo wszystko izolacyjność nawet najlepszych okien jest i tak o wiele gorsza niż typowych ścian, których U nie może obecnie przekraczać 0,25. Niektórzy sprzedawcy chętnie podają współczynnik U dla samej szyby, a nie całego okna. Nic dziwnego, bo obecnie typowa jest wartość U = 1 W/(m2·K) dla szyby, podczas gdy współczynnik ten dla całego okna wynosi ok. 1,3 W/(m2·K). Nie dajmy się więc nabrać i zawsze pytajmy o parametry okna jako całości. 

Parametry różnych modeli okien, oferowanych przez jednego producenta
  Model 1 Model 2 Model 3
U okna [W/(m2.K)] 1,30 0,97–1,2 0,86–0,94
U szyby [W/(m2.K)] 1,0 0,7–1,0 0,6–0,7
Grubość profilu [mm] 68 80 92
Liczba szyb 2 2 lub 3 3

W tabeli zestawiono parametry trzech różnych modeli okien drewnianych tego samego producenta – od najmniej do najbardziej energooszczędnych. Warto zwrócić uwagę, że izolacyjność poprawiono dzięki zwiększeniu grubości profili okiennych i zastosowaniu trzeciej szyby. Charakterystyczne jest również to, że trudno obniżyć współczynnik U znacząco poniżej wartości 1,0.

Ile zaoszczędzimy dzięki energooszczędnym oknom?

Myśląc o energooszczędności okien, trzeba mieć na uwadze także ich koszt. W tym przypadku ile dzięki lepszym oknom zaoszczędzimy, a z drugiej strony – o ile więcej będziemy musieli za nie dopłacić?

W typowym domu jednorodzinnym o powierzchni ok. 150 m2 ogrzewanym gazem ziemnym, oszczędności z zastąpienia dobrych okien standardowych o U = 1,3 W/(m2·K), oknami o U = 0,95 wyniosą 200–250 zł rocznie. Wszystko zależy, więc od tego, ile będziemy musieli dopłacić i jaki okres zwrotu jest dla nas akceptowalny. Z kolei okna o parametrach 0,8–0,7 W/(m2·K), to już elita wśród stolarki okiennej. Niestety, bardzo droga elita.

Jarosław Antkiewicz
(fot. Euronit)

aktualizacja: 2014-05-29

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ!
Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ! W Bonn jeszcze do 17 listopada  2017 r. potrwa Szczyt Klimatyczny COP23 pod prezydencją Fidżi. Bierze w nim udział ponad 23 tysięcy osób ...
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą?
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą? Według danych z raportu "Budownictwo energooszczędne oczami Polaków" 88 proc. respondentów zdecydowałoby się na budowę domu energooszczędnego. ...
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain Zeroenergetyczny i ekologiczny - taki jest dom H5 zbudowany w Chorzowie przez firmę EcoReadyHouse. Przede wszystkim jednak posiada certyfikat ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze