Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Artykuły

Produkujesz prąd? Co zrobić z energią elektryczną?

Produkujesz prąd? Co zrobić z energią elektryczną?

Załóżmy, że zdecydowaliśmy się na mikroinstalację z panelami PV o mocy kilku kW. Co zrobić z prądem, który pozyskamy?

Prąd na własne potrzeby

Obecnie patrząc na rachunek ekonomiczny, najlepiej, jeśli spożytkujemy go na miejscu, do zasilania domowych urządzeń elektrycznych. Prąd kupiony z sieci kosztuje nas 0,55-0,60 zł/kWh, więc prawie tyle oszczędzamy, mając go z własnego źródła. Dlaczego "prawie"? Ponieważ jako odbiorcy prądu ponosimy też pewne opłaty stałe, niezależnie od wielkości zużycia.

Ideałem jest zastosowanie automatyki budynkowej, tak aby maksymalnie wykorzystywać prąd z własnej instalacji w czasie, gdy ogniwa dają go najwięcej. A to środek dnia, kiedy większość z nas jest w pracy. Dzięki automatyce, w tym czasie może działać np. pralka i zmywarka. Myślenie o instalacji fotowoltaicznej powinno więc obejmować nie tylko montaż ogniw, ale i dostosowanie instalacji domowej do optymalnego spożytkowania produkowanej energii.

Energia elektryczna jest przy tym bardzo uniwersalnym nośnikiem. Jej ewentualny nadmiar można dowolnie wykorzystać - także do podgrzewania wody użytkowej.

Ogrzewanie budynku jest zaś raczej problematyczne, przede wszystkim ze względu na fakt, że w sezonie zimowym słońca mamy niewiele, więc i produkcja prądu będzie niewielka.

Jeśli już, to można myśleć raczej o dogrzewaniu budynku wiosną i jesienią. I nie znaczy to wcale, że w domu muszą działać grzejniki elektryczne. Wystarczy zbiornik buforowy w wodnej instalacji centralnego ogrzewania, w którym umieścimy grzałkę elektryczną.

Wbrew pozorom, ogrzewanie wody użytkowej lub budynku prądem z własnej instalacji będzie uzasadnione, nawet jeżeli korzystamy z dość taniego nośnika energii, np. gazu ziemnego. Koszt gazu wynosi obecnie około 0,25 zł/kWh, jeśli zaś mamy nadmiar prądu, którego nie pobierają akurat urządzenia elektryczne, to nie płacimy za niego praktycznie nic. Oszczędzamy więc te 0,25 zł/kWh. Atrakcyjność rozwiązania wynika zaś z faktu, że alternatywą jest obecnie sprzedaż prądu do sieci za jeszcze niższą stawkę.

Prąd można sprzedawać do sieci

Prawdopodobnie mało kto zdaje sobie sprawę, że od jesieni 2013 r., gdy znowelizowano ustawę Prawo Energetyczne, mamy zagwarantowaną możliwość sprzedaży nadwyżek prądu z małych domowych instalacji do sieci. O ile tylko moc, którą chcielibyśmy oddawać nie przekracza mocy przyłączeniowej (zapisanej w naszej umowie z zakładem energetycznym), to dostawca energii ma obowiązek ją od nas odkupić. Chęć sprzedaży energii po prostu zgłaszamy, a zakład nie może odmówić jej przyjęcia.

Cena giełdowa nie obejmuje opłat przesyłowych oraz stałych, które ponosimy jako klienci. W efekcie otrzymamy poniżej 0,20 zł/kWh
Ciąży na nas jedynie obowiązek takiego wykonania instalacji, aby w razie zaniku napięcia w sieci, nasze panele fotowoltaiczne nie wysyłały do niej prądu. Chodzi o względy bezpieczeństwa, żeby w razie prowadzenia prac naprawczych na linii nie pojawiło się w niej napięcie.

Przystosowanie instalacji do przekazywania nadmiaru prądu do sieci jest bardzo łatwe. Wykorzystujemy te same przewody przyłącza elektroenergetycznego, którymi dotąd pobieraliśmy prąd. Poza samymi panelami potrzebny jest inwerter (falownik) zamieniający prąd stały z paneli, na przemienny, o takim samym napięciu jak płynący w sieci (230/400 V). To zresztą i tak standardowe wyposażenie instalacji fotowoltaicznej, bo bez inwertera nie ma jak zasilać domowych urządzeń elektrycznych.

Uzupełnieniem zestawu jest elektroniczny sterownik, który zależnie od chwilowego zapotrzebowania:

 • kieruje wytworzony na miejscu prąd do zasilania domowych urządzeń;
 • jeśli ogniwa dają zbyt małą moc, uzupełnia niedobór prądu poborem z sieci;
 • nadmiar prądu przesyła do sieci.

Do sprzedaży prądu nie zachęca jednak stawka, którą uzyskamy. Prawo Energetyczne stanowi, że cena odkupu ma wynosić 80% średniej giełdowej ceny energii w poprzednim roku. Nie dostaniemy jednak wcale 80% z 0,60 zł, które sami płacimy za prąd. Cena giełdowa nie obejmuje opłat przesyłowych oraz stałych, które ponosimy jako klienci. W efekcie otrzymamy poniżej 0,20 zł/kWh, a będziemy musieli zapłacić jeszcze podatek dochodowy.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca Junkers

aktualizacja: 2017-03-10

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat tego przesunięcia z 1 stycznia na 1 lipca nikt się nie spodziewał. Lub może za mało czytałam o tym, żeby wiedzieć, że coś takiego się kroi. Widocznie sami nie byli pewni co robić lub ktoś miał w tym swój interes, czyli dzień ...

Eksperci Viessmann

28 Sty 2016, 14:13

Cytat Jeszcze się łudzicie? Okaże się, okaże. tego przesunięcia z 1 stycznia na 1 lipca nikt się nie spodziewał. Lub może za mało czytałam o tym, żeby wiedzieć, że coś takiego się kroi. Widocznie sami nie byli pewni ...

kaiser

28 Gru 2015, 18:21

Cytat Zaledwie na dwa tygodnie przed terminem wejścia w życie nowych zasad wsparcia, posłowie przygotowali nowelizację ustawy o OZE, która przesuwa datę wejścia nowego systemu z 1 stycznia na 1 lipca 2016 r. Może zostać jeszcze wprowadzona ...

retrofood

23 Gru 2015, 11:32

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ!
Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ! W Bonn jeszcze do 17 listopada  2017 r. potrwa Szczyt Klimatyczny COP23 pod prezydencją Fidżi. Bierze w nim udział ponad 23 tysięcy osób ...
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą?
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą? Według danych z raportu "Budownictwo energooszczędne oczami Polaków" 88 proc. respondentów zdecydowałoby się na budowę domu energooszczędnego. ...
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain Zeroenergetyczny i ekologiczny - taki jest dom H5 zbudowany w Chorzowie przez firmę EcoReadyHouse. Przede wszystkim jednak posiada certyfikat ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze