Budujemy Dom

Czy energooszczędne budowanie jest obowiązkiem?

Artykuł na: 4-5 minut

Oszczędzanie energii bywa też nakazane, a nie jest dla inwestora kwestią wyboru. I nie chodzi tu jedynie o wymagane prawem współczynniki przenikania ciepła ścian, okien itp. Chyba najbardziej jaskrawym (nomen omen) przykładem jest sprawa wycofania tradycyjnych żarówek. Nakazana odgórnie, choć uzasadnienie tego kroku jest wątpliwe, a i o pełnej społecznej akceptacji trudno mówić.

Czy energooszczędne budowanie jest obowiązkiem?
Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA WPROWADZAJĄCA W BŁĄD DYSKUSYJNA

A jak ja nie chcę prowadzić energooszczędnego trybu życia? Tylko normalne… To co, zmuszają mnie, bym oszczędzał! A gdzie prawo wyboru: albo takie albo takie...

 

Zdarzają się jednak i zwolennicy znacznie bardziej radykalnych rozwiązań.

 

A ja uważam, że takich wariatów, którzy tak pojmują prawo wyboru – powinno się zamykać. Energooszczędność powinna być z góry narzucona, bo sprzyja ona w rezultacie każdemu z nas.

 

Inni zaś pokazują, że korzyści z oszczędzania energii nie są wcale tak jednoznaczne, a nawet wietrzą zmowę wielkich koncernów z urzędnikami z Brukseli.

 

Chyba Was pokręciło! Energooszczędność tak, ale jakie z tego wymierne korzyści płyną dla nas wszystkich? Koszty energooszczędnej żarówki są kilkakrotnie większe niż zwykłej, kosz amortyzacji takiego zakupu często gęsto przekracza żywotność (realna, nie podawana przez producenta) samej żarówki. To jest delikatnie mówiąc przeinwestowanie.
Korzyści dla nas? Ciężko uwierzyć. Kiedy spali się żarówka zwykła, która kosztuje praktycznie nic, bez uszczerbku dla budżetu domowego można ją zastąpić nową. W przypadku energooszczędnej jest to spory wydatek. Gdyby korzyści z żarówek energooszczędnych były takie praktycznie wymierne, nie było by potrzeby regulacji ich wprowadzenia dyrektywami Unii Europejskiej. To jakaś śmierdząca (OSRAM macza w tym palce :-)) i ciemna (w porównaniu z jasnością tradycyjnych żarówek) sprawa.

KORZYŚCI Z DOTACJI

Od 2013 r. funkcjonuje program dopłat do domów energooszczędnych, realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Program niby jest, ale jakby go nie było, bo nie wpłynął w odczuwalny sposób na rynek budowlany. Zainteresowanie wśród inwestorów indywidualnych i deweloperów jest znikome. Fundusz nie jest w stanie rozdysponować przydzielonych mu z budżetu pieniędzy. Kłopot nie tkwi jednak po stronie inwestorów, którzy z niezrozumiałych nagle powodów, nie chcą budować energooszczędnie. Jest wręcz przeciwnie.

 

Niestety, procedura uzyskania dotacji to "droga przez mękę". Całe sterty dokumentacji, nieprzemyślane i zbyt wygórowane wymagania zniechęcają bardzo skutecznie.

 

Ja też się przymierzam do budowy domu ale stwierdziłem, że lepiej zrobić coś dla siebie i po prostu skupić się na dobrej izolacji, dobrych i oszczędnych instalacjach aby płacić jak najmniej, a nie chce mi się robić całej sterty dokumentacji dla urzędasów no i oczywiście musisz wziąć kredyt który będzie można spłacić. Biorąc pod uwagę koszty weź:
– koszty adaptacji projektu
– koszty audytów
– koszty weryfikacji przez NFOŚiGW
– koszty kredytu
– podatek od dotacji
– swoją pracę, którą będziesz musiał wykonać. Jestem zwolennikiem dobrego budowania i energooszczędności. W zasadzie to nawet jak wybudujesz aktualny dom niezgodnie z projektem w zakresie ociepleń.

Jarosław Antkiewicz
fot. IZODOM

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Energooszczędność w żarówkach polega na długoświeceniu , bo producent wymyślił zabezpieczenia w elektronice ,które po częstym /włącz wyłącz/niszczą zabezpieczenie.I choć sama żarówka jeszcze jest zdolna do eksploatacji ,to elektronika ją odłącza skutecznie.Dawniejsze żarówki ...

Gość maras

20 Mar 2016, 08:10

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Cykl szkoleń z firmą Izodom
Cykl szkoleń z firmą Izodom Od kilku lat firma Izodom prowadzi bezpłatne szkolenia z zakresu budownictwa pasywnego i energooszczędnego w technologii opracowanej przez ...
Dom Pasywny z firmą Izodom
Dom Pasywny z firmą Izodom Czy zastanawiali się Państwo, jak w jeden dzień wyprodukować elementy na budowę domu pasywnego, a następnie przewieźć go na plac budowy ...
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt Firma Izodom od lat stara się dostarczyć swoim klientom najwyższej jakości produkty do budowy domów pasywnych i energooszczędnych. Nieustannie ...

Z jakiego materiału zbudować dom energooszczędny?

Chcę zbudować dom ciepły, a najlepiej dom energooszczędny. Proszę o informację jaki materiał budulcowy będzie najlepszy?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".