Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Porady ekspertów

Jak wybrać okna, rolety i bramy garażowe - optymalne do domu energooszczędnego?

Na zapotrzebowanie energetyczne domu wpływa wiele czynników, w tym produkty i technologie stosowane na każdym etapie budowy. Dużą rolę pełni stolarka otworowa, a w szczególności okna, które mogą odpowiadać nawet za 25% strat ciepła całego domu.  

Jak wybrać okna, rolety i bramy garażowe - optymalne do domu energooszczędnego?

Przy wyborze okien powinniśmy kierować się nie tylko ich ceną, materiałem, z którego są wykonane, czy estetyką, ale także właściwościami termoizolacyjnymi. Warto zwrócić uwagę na profile, z których zbudowana jest rama i ościeżnica. Liczy się ich głębokość (im większa, tym lepsza izolacja), klasa, która oznacza grubość ścian profilu, liczba komór wewnątrz profilu (dodatkowe komory poprawiają izolację, muszą mieć jednak odpowiednią wielkość) oraz wzmocnienie w postaci stalowych kształtowników wewnątrz profilu, które są bardzo ważne dla wytrzymałości okna.

Okna do domów energooszczędnych wyposażone są w kilkuwarstwowe pakiety szybowe, czyli tzw. szyby zespolone, które są pokryte powłoką niskoemisyjną w celu zredukowania strat ciepła. Składają się z trzech, a nawet czterech tafli szkła, a grubość całego pakietu może wynosić nawet 48 mm. Poszczególne szyby są oddzielone ramkami dystansowymi, które w oknach do domów energooszczędnych nie są wykonane z aluminium, ale ze specjalnych kompozytów (stąd nazwa "ramki ciepłe"). Przestrzenie między szybami tworzą hermetyczne komory wypełnione  gazem szlachetnym, np. argonem. Dzięki swoim właściwościom chemicznym, gazy te skuteczniej od powietrza zatrzymują ciepło.

Przy wyborze okien do domu energooszczędnego należy także kierować się wartością współczynnika przenikalności cieplnej, który określa jaka część promieniowania słonecznego jest przepuszczana przez szybę do wnętrza domu, stając się dodatkowym źródłem energii. Im niższa wartość, tym lepiej.

W przypadku okien energooszczędnych umieszczanych przeważnie od strony południowej, zaleca się, aby ich kilkuwarstwowe pakiety szybowe miały współczynnik g na poziomie 50%. Dopełnieniem konstrukcji takiego okna są odpowiednie uszczelki i listwy podparapetowe, niwelujące mostki termiczne między oknem a murem.

Nawet najlepszej jakości okna warto wyposażyć w rolety zewnętrzne, które poza funkcją izolacyjną, podnoszą komfort życia na co dzień. Mają one najlepsze właściwości izolacyjne, które w naszym klimacie sprawdzą się cały rok. Zimą pozwolą ograniczyć koszty ogrzewania, natomiast podczas upałów pomagają utrzymać komfortową temperaturę w domu.

Ponadto rolety stanowią dodatkową przeszkodę dla włamywaczy, a ich automatykę można zintegrować z systemami alarmowymi. Mechanizm ich działania jest bardzo prosty, ale skuteczny: między oknem a zamkniętą roletą powstaje "poduszka powietrzna", która ogranicza możliwość wymiany ciepła miedzy wnętrzem a otoczeniem domu. Dzięki temu dom wolniej się wychładza.

Montaż rolet pozwala także zniwelować mostki termiczne na obwodzie okna. W przypadku nowych budynków zaleca się rolety do zabudowy, które najlepiej redukują ubytki ciepła. Decyzję o ich zastosowaniu należy jednak podjąć na etapie projektowania domu, gdyż wymagają one uwzględnienia w projekcie.

Planując budowę domu energooszczędnego, inwestor musi podjąć decyzję, czy garaż powinien być usytuowany w bryle budynku, czy poza nim. Z punktu widzenia termoizolacji, najlepiej byłoby budować garaż jako osobny budynek, najlepiej od północnej strony domu, aby dodatkowo go osłonić. Niestety nie jest to wygodne rozwiązanie.

Garaż w bryle budynku nie musi jednak oznaczać problemów z izolacyjnością. Najlepszym wyborem są bramy segmentowe, które zyskały popularność ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne. Ich segmenty wypełnione są pianką poliuretanową, zwykle o grubości 40 mm. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na coraz „cieplejsze" bramy, wielu producentów ma w swojej ofercie bramy z paneli o grubości 60 mm o niskim współczynniku przenikalności cieplnej.

Aby w pełni zachować obiecane przez producenta parametry cieplne należy zwrócić uwagę na poprawny i staranny montaż. W odpowiedzi na rosnący trend budownictwa energooszczędnego powstają nie tylko nowe produkty, ale także coraz bardziej zaawansowane technologicznie techniki i metody montażu. To zadanie należy powierzyć fachowcom, którzy mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem oraz znajomością wszelkich nowości technicznych.

Maciej Szczepański
Kierownik Działu Zarządzania Produktem

aktualizacja: 2017-07-06

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ!
Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ! W Bonn jeszcze do 17 listopada  2017 r. potrwa Szczyt Klimatyczny COP23 pod prezydencją Fidżi. Bierze w nim udział ponad 23 tysięcy osób ...
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą?
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą? Według danych z raportu "Budownictwo energooszczędne oczami Polaków" 88 proc. respondentów zdecydowałoby się na budowę domu energooszczędnego. ...
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain Zeroenergetyczny i ekologiczny - taki jest dom H5 zbudowany w Chorzowie przez firmę EcoReadyHouse. Przede wszystkim jednak posiada certyfikat ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze