Budujemy Dom

Wymagania prawne odnośnie standardu energetycznego budynków

Artykuł na: 4-5 minut

W Polsce standard energetyczny budynków został zdefiniowany w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nim, do praktyki projektowej wdrożono wymagania dotyczące izolacyjności przegród budowlanych oraz maksymalnego zużycia energii pierwotnej (EP) przez budynki na 1 m2 powierzchni użytkowej.

Wymagania prawne odnośnie standardu energetycznego budynków

Zmiany w wymaganiach Warunków Technicznych rozpoczęły się w styczniu 2014 r. (WT 2014), dziś aktualne są te wprowadzone w styczniu 2017 r. (WT 2017), a kolejne zaczną obowiązywać od stycznia 2021 r. (WT 2021).

Według obecnie obowiązujących przepisów, budynki nie mogę przekroczyć maksymalnych wartości współczynników przenikania ciepła U dla zewnętrznych przegród budowlanych oraz granicznej wartości zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP. Wymagania względem domu jednorodzinnego w standardzie WT 2017, WT 2021 przedstawiamy w tabeli.

Wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej i energii pierwotnej, wg WT 2017, WT 2021, dla domu jednorodzinnego.
UC(max) / EPmax [W/(m2·K)] WT 2017 WT 2021
UC(max) - ściany zewnętrzne 0,23 0,20
UC(max) - podłogi na gruncie 0,30 0,30
UC(max) - okna 1,1 (1,3 - dachowe) 0,9 (1,1 - dachowe)
UC(max) - dachy, stropodachy 0,18 0,15
EP (nieodnawialna energia pierwotna) [kWh/m2rok] 95 70

Czy łatwo osiągnąć wymagany w rozporządzeniu standard energetyczny? Wydawałoby się, że wielkości 95 i 70 kWh/(m2·rok) są dość duże i łatwe do osiągnięcia. Bliższa ich analiza ujawnia jednak pewne problemy:

Po pierwsze, maksymalne wartości EP, podane w tabeli, dotyczą zużycia energii na ogrzewanie, wentylację i przygotowywanie ciepłej wody użytkowej łącznie.

Średnie obliczeniowe zużycie energii użytkowej na przygotowywanie c.w.u. wynosi: EUcwu = 20 kWh/(m2·rok).

Jeśli przyjmiemy, ze przygotowujemy tę wodę w podgrzewaczu elektrycznym, to EPcwu, wyniesie około 65 kWh/(m2·rok), więc na ogrzewanie i wentylację zostanie niecałe 25 kWh/(m2·rok) energii pierwotnej, co po uwzględnieniu wskaźników nieodnawialnej energii i sprawności systemu grzewczego daje wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową:

EUco + w = ok. 15 kWh/(m2·rok) (zatem mamy do czynienia z domem pasywnym).

W przypadku głównego źródła ciepła dla budynku w postaci kotła gazowego lub nowoczesnego węglowego, EUco + w (centralne ogrzewanie + wentylacja) będzie w granicach 35-40 kWh/(m2·rok) - co oznacza wymagania dla budynku niskoenergetycznego.

Po drugie, nie wystarczy spełnić wymagań szczegółowych względem izolacyjności przegród zewnętrznych, aby automatycznie były spełnione warunki dotyczące EP (nieodnawialna energia pierwotna).

Po trzecie, zwłaszcza w przypadku budynku spełniającego wymagania WT 2021, trudno praktycznie osiągnąć ten standard bez wykorzystania OZE lub energii produkowanej w najbardziej efektywny sposób - czyli w jednym procesie technologicznym, wytwarzającym ciepło i energię elektryczną, w tzw. skojarzeniu. Przykładowo, zastosowanie kolektorów słonecznych redukuje zapotrzebowanie na energię do przygotowania c.w.u. o połowę.

Dr inż. Arkadiusz Węglarz
Właściciel samodzielnie zbudowanego domu energooszczędnego
fot. otwierająca: pixabay.com / Jobbeat

aktualizacja: 2017-07-21

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

dom145m2 użytkowych, zużycie energii 11240kWh/rok, EP 77,5 po 1 roku. ściany 30cm izolacji, podłoga 30cm izolacji dach 30cm izolacji szkielet w systemie steico . ogrzewanie kominek plus elektryczne podłogowe w łazienkach, pralni i wiatrołap. dom zbudowany w 2017 ... masakra nie łapię ...

Gość as

01 Paź 2018, 10:11

Buduję dom samodzielnie. Nie wiem jaką osiągnę energooszczędność. Mam mor 44poroterm okna weka 3 szybowe 8 komorowe z ciepłą ramką. Ogrzewanie podłogowe na całosci 200m kwadratowych.KOlektory słoneczne 98 rur.OCieplenie całego poddasza celuloza 30 spady 40 na prosto.Kotłowni jeszcze brak

Gość adik3451

05 Wrz 2017, 17:52

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Cykl szkoleń z firmą Izodom
Cykl szkoleń z firmą Izodom Od kilku lat firma Izodom prowadzi bezpłatne szkolenia z zakresu budownictwa pasywnego i energooszczędnego w technologii opracowanej przez ...
Dom Pasywny z firmą Izodom
Dom Pasywny z firmą Izodom Czy zastanawiali się Państwo, jak w jeden dzień wyprodukować elementy na budowę domu pasywnego, a następnie przewieźć go na plac budowy ...
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt Firma Izodom od lat stara się dostarczyć swoim klientom najwyższej jakości produkty do budowy domów pasywnych i energooszczędnych. Nieustannie ...

Jakie rozwiązania automatyki budynku warto zastosować?

Nowoczesny dom jednorodzinny jest w stanie zapewnić mieszkańcom coraz więcej komfortu, poprzez montaż nowoczesnych instalacji oraz systemów automatyzacji budynku. Dostępne na rynku rozwiązania dają możliwość indywidualnego programowania oraz koordynowania pracy wielu urządzeń.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".