Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Artykuły

Wymagania prawne odnośnie standardu energetycznego budynków

W Polsce standard energetyczny budynków został zdefiniowany w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nim, do praktyki projektowej wdrożono wymagania dotyczące izolacyjności przegród budowlanych oraz maksymalnego zużycia energii pierwotnej (EP) przez budynki na 1 m2 powierzchni użytkowej.

Wymagania prawne odnośnie standardu energetycznego budynków

Zmiany w wymaganiach Warunków Technicznych rozpoczęły się w styczniu 2014 r. (WT 2014), dziś aktualne są te wprowadzone w styczniu 2017 r. (WT 2017), a kolejne zaczną obowiązywać od stycznia 2021 r. (WT 2021).

Według obecnie obowiązujących przepisów, budynki nie mogę przekroczyć maksymalnych wartości współczynników przenikania ciepła U dla zewnętrznych przegród budowlanych oraz granicznej wartości zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP. Wymagania względem domu jednorodzinnego w standardzie WT 2017, WT 2021 przedstawiamy w tabeli.

Wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej i energii pierwotnej, wg WT 2017, WT 2021, dla domu jednorodzinnego.
UC(max) / EPmax [W/(m2·K)] WT 2017 WT 2021
UC(max) - ściany zewnętrzne 0,23 0,20
UC(max) - podłogi na gruncie 0,30 0,30
UC(max) - okna 1,1 (1,3 - dachowe) 0,9 (1,1 - dachowe)
UC(max) - dachy, stropodachy 0,18 0,15
EP (nieodnawialna energia pierwotna) [kWh/m2rok] 95 70

Czy łatwo osiągnąć wymagany w rozporządzeniu standard energetyczny? Wydawałoby się, że wielkości 95 i 70 kWh/(m2·rok) są dość duże i łatwe do osiągnięcia. Bliższa ich analiza ujawnia jednak pewne problemy:

Po pierwsze, maksymalne wartości EP, podane w tabeli, dotyczą zużycia energii na ogrzewanie, wentylację i przygotowywanie ciepłej wody użytkowej łącznie.

Średnie obliczeniowe zużycie energii użytkowej na przygotowywanie c.w.u. wynosi: EUcwu = 20 kWh/(m2·rok).

Jeśli przyjmiemy, ze przygotowujemy tę wodę w podgrzewaczu elektrycznym, to EPcwu, wyniesie około 65 kWh/(m2·rok), więc na ogrzewanie i wentylację zostanie niecałe 25 kWh/(m2·rok) energii pierwotnej, co po uwzględnieniu wskaźników nieodnawialnej energii i sprawności systemu grzewczego daje wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową:

EUco + w = ok. 15 kWh/(m2·rok) (zatem mamy do czynienia z domem pasywnym).

W przypadku głównego źródła ciepła dla budynku w postaci kotła gazowego lub nowoczesnego węglowego, EUco + w (centralne ogrzewanie + wentylacja) będzie w granicach 35-40 kWh/(m2·rok) - co oznacza wymagania dla budynku niskoenergetycznego.

Po drugie, nie wystarczy spełnić wymagań szczegółowych względem izolacyjności przegród zewnętrznych, aby automatycznie były spełnione warunki dotyczące EP (nieodnawialna energia pierwotna).

Po trzecie, zwłaszcza w przypadku budynku spełniającego wymagania WT 2021, trudno praktycznie osiągnąć ten standard bez wykorzystania OZE lub energii produkowanej w najbardziej efektywny sposób - czyli w jednym procesie technologicznym, wytwarzającym ciepło i energię elektryczną, w tzw. skojarzeniu. Przykładowo, zastosowanie kolektorów słonecznych redukuje zapotrzebowanie na energię do przygotowania c.w.u. o połowę.

Dr inż. Arkadiusz Węglarz
Właściciel samodzielnie zbudowanego domu energooszczędnego
fot. otwierająca: pixabay.com / Jobbeat

aktualizacja: 2017-07-21

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Buduję dom samodzielnie. Nie wiem jaką osiągnę energooszczędność. Mam mor 44poroterm okna weka 3 szybowe 8 komorowe z ciepłą ramką. Ogrzewanie podłogowe na całosci 200m kwadratowych.KOlektory słoneczne 98 rur.OCieplenie całego poddasza celuloza 30 spady 40 na prosto.Kotłowni jeszcze brak

Gość adik3451

05 Wrz 2017, 17:52

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ!
Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ! W Bonn jeszcze do 17 listopada  2017 r. potrwa Szczyt Klimatyczny COP23 pod prezydencją Fidżi. Bierze w nim udział ponad 23 tysięcy osób ...
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą?
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą? Według danych z raportu "Budownictwo energooszczędne oczami Polaków" 88 proc. respondentów zdecydowałoby się na budowę domu energooszczędnego. ...
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain Zeroenergetyczny i ekologiczny - taki jest dom H5 zbudowany w Chorzowie przez firmę EcoReadyHouse. Przede wszystkim jednak posiada certyfikat ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze