Budujemy Dom

Konferencja XXI wieku

Artykuł na: 6-9 minut
16 października 2008 r. w scenerii gotyckich wnętrz wrocławskiego Muzeum Architektury odbyła się konferencja dotycząca nowoczesnych rozwiązań w budownictwie jednorodzinnym oraz symboliczne zainicjowanie budowy supernowoczesnego i wysoko energooszczędnego domu LUMINA HOUSE.

Na zaproszenie Pracowni projektowej ARCHIPELAG z kraju i zagranicy przyjechali do Wrocławia partnerzy nowoczesności-akcji DOMY XXI oraz przedstawiciele wydawnictw, instytucji finansowych i firmy pośredniczące w sprzedaży projektów domów.

prof. Wiesław Marciniak przedstawił zagadnienie „Wykorzystania pomp ciepła w budownictwie jednorodzinnym”W pierwszej części konferencji w Muzeum Architektury swoje prelekcje mieli: Szymon Firląg z Narodowej Agencji Poszanowania Energii o „Roli energii odnawialnych w budownictwie jednorodzinnym”, następnie prof. Wiesław Marciniak przedstawił zagadnienie „Wykorzystania pomp ciepła w budownictwie jednorodzinnym”, zaś Leszek Krakowski mówił o roli „Paszportów energetycznych”.

Pierwsza część wykładów zakończyła się podsumowaniem współczesnych trendów oraz kierunków dla budownictwa jednorodzinnego w Polsce, które współistniejąc w Europie musi brać pod uwagę szerszą perspektywę rozwoju – nauki, techniki, finansów, a także stanu środowiska naturalnego.

 

Druga część konferencji bazując na ogólnych wnioskach wcześniejszych prelekcji była przykładem praktycznego podejścia do projektowania i budowy domów jednorodzinnych. Swoje doświadczenia w tej materii oraz wymierne efekty współpracy szerokiego grona specjalistów zaprezentowała wrocławska Pracownia Projektowa ARCHIPELAG.

Dzięki skoordynowanym działaniom architektów – z Polski i z Danii oraz doradztwu w zakresie stosowania nowoczesnych materiałów i technologii udało się stworzyć projekt budynku komfortowego, przyjaznego środowisku i ludziom, korzystającego w najnowszej wiedzy technicznej, jednak w sposób zrównoważony i optymalny.

Przedstawiony został projekt LUMINA HOUSE – o jego powstawaniu mówili jego twórcy arch.: Artur Wójciak – prezes Grupy Archipelag i Henrik Norlander Smith z firmy VELUX. Prezentację nowoczesnych systemów zastosowanych w LUMINIE poprowadziła kierowniczka działu architektów ARCHIPELAGU – arch. Dorota Palmączyńska, zaś w trakcie wykładu można było usłyszeć wypowiedzi ekspertów-przedstawicieli partnerów budowy LUMINY:

  • o pompach ciepła (Stiebel-Eltron) – mówił Wojciech Radziszewski; o wentylacji mechanicznej z rekuperacją (Rekuperatory) – Maciej Kosowski; o systemie solarnym (Velux) – Grzegorz Janiczek;
  • o ogniwach fotowoltaicznych (Schüco) – Krzysztof Matoszko;
  • o wykorzystaniu wody deszczowej (POWODE) – Jerzy Mikulski; o oświetleniu zewnętrznym, systemach domofonowych i alarmowych (Siedle) – Harald Kallinich;
  • o integracji systemów oraz zarządzaniu światłem i dźwiękiem (Microtech) – Jarosław Kołcun.
Z kraju i zagranicy przyjechali do Wrocławia partnerzy nowoczesności-akcji DOMY XXI

LUMINA HOUSE – dom wysoko energooszczędny i supernowoczesny stworzony w kontekście powszechnie stosowanych rozwiązań Europie, który zostanie wybudowany w Długołęce k. Wrocławia jest przykładem budynku zaprojektowanego z myślą o ludziach, mocno osadzonego w kontekście współczesnych problemów – choćby wzrastających ciągle kosztów energii potrzebnej do codziennego funkcjonowania domu.

LUMINA HOUSELUMINA to dom wygodny i komfortowy, ale równocześnie oszczędny -  po pierwsze potrzebuje bardzo mało energii zewnętrznej, po drugie jest świetnie izolowany co ogranicza do minimum straty ciepła, po trzecie zaś korzysta z odnawialnych źródeł energii – słońca i ziemi - szanując środowisko, niwelując emisję CO2 do atmosfery i odzyskując wodę deszczową.

Dzięki wszechstronnemu spojrzeniu projektantów projekt ten wymyka się dzisiejszym klasyfikacjom – to zdecydowanie więcej niż projekt gotowy, odpowiedni zarówno dla indywidualistów, jak i dla ludzi ceniących sobie rozwiązania sprawdzone przez innych. LUMINA HOUSE wyznacza nowe ścieżki dla budujących, pokazując wartościowe rozwiązania warte zastosowania w nowo budowanych domach.

 

Uroczystym zakończeniem spotkania ekspertów było podpisanie Aktu Erekcyjnego pod budowę LUMINY, na którym ze strony ARCHIPELAGU podpisy złożyli: arch. Artur Wójciak i arch. Robert Wójciak, a ze strony firmy Velux: arch. Monika Kupska-Kupis i arch. Henrik Norlander Smith.

Zaproszeni goście w znakomitych nastrojach, pomimo niesprzyjającej aury, autobusami zostali przewiezieni do Długołęki, gdzie dopełniono obyczaju – zakopując Akt w miejscu przyszłych fundamentów.

Krótkie spotkanie na posesji przyszłego Centrum Edukacji Domy XXI, które zostanie uruchomione w LUMINIE we wrześniu 2009, zakończyło się gratulacjami dla inicjatorów przedsięwzięcia oraz życzeniami szybkiej i sprawnej realizacji. Wszystkich zainteresowanych już dziś zachęcamy do śledzenia postępów na placu budowy w przyszłości.

 

Dziękujemy za obecność i zainteresowanie przedsięwzięciem prowadzonym pod hasłem DOMY XXI.

 

aktualizacja: 2008-10-24

Dodaj komentarz

Cykl szkoleń z firmą Izodom
Cykl szkoleń z firmą Izodom Od kilku lat firma Izodom prowadzi bezpłatne szkolenia z zakresu budownictwa pasywnego i energooszczędnego w technologii opracowanej przez ...
Dom Pasywny z firmą Izodom
Dom Pasywny z firmą Izodom Czy zastanawiali się Państwo, jak w jeden dzień wyprodukować elementy na budowę domu pasywnego, a następnie przewieźć go na plac budowy ...
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt Firma Izodom od lat stara się dostarczyć swoim klientom najwyższej jakości produkty do budowy domów pasywnych i energooszczędnych. Nieustannie ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".