Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Porady ekspertów

Jaką wentylację należy zastosować w domu energooszczędnym?

Z dwóch powodów w energooszczędnym domu instalacja wentylacyjna jest znacznie ważniejsza niż w tradycyjnym. Dlaczego?

Jaką wentylację należy zastosować w domu energooszczędnym?

W energooszczędnym domu instalacja wentylacyjna jest znacznie ważniejsza niż w tradycyjnym z dwóch powodów:

 • w ogólnym bilansie energetycznym domu o dobrej izolacji przegród zewnętrznych największe straty ciepła powoduje właśnie wymiana powietrza;

 • szczelność budynku sprawia, że niezbędna staje się w pełni kontrolowana wentylacja nawiewno-wywiewna. W starych budynkach, nawet jeśli wentylacja grawitacyjna była nieskuteczna, to i tak nieszczelności w stolarce zapewniały przynajmniej minimalną wymianę powietrza, chociażby w wyniku działania wiatru.

Te czynniki powodują, że w domach energooszczędnych mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna jest standardem, bo zapewnia kontrolowaną wymianę powietrza i odczuwalnie ogranicza zużycie ciepła. Należy ją uwzględnić już w projekcie budynki, choćby dlatego że praktycznym problemem jest poprowadzenie i ukrycie przewodów wentylacyjnych o dużej średnicy. Doborem centrali wentylacyjnej i zaplanowaniem tras rur powinien zająć się specjalista z tej dziedziny.

Producenci central wentylacyjnych na ogół chwalą się wysoką sprawnością odzysku ciepła, mierzoną w warunkach laboratoryjnych. Nie jest to miarodajna informacja dla użytkownika. Ważniejsze są oszczędności osiągane w rzeczywistych warunkach eksploatacji. Może się np. okazać, że wymiennik ma wyższą sprawność odzysku, ale za to wentylatory w centrali zużywają dużo więcej prądu, by przezwyciężyć stawiane przez niego opory przepływu.

Ostatecznie eksploatacja takiego urządzenia może być mniej opłacalna (podstawowe znaczenie ma cena ciepła). Dlatego centralę zawsze dobiera się do konkretnej instalacji.

Redakcja BD
fot. PRO-VENT

aktualizacja: 2018-01-19

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

artykuł sponsorowany! rekuperator w przeciętnym domu daje oszczędności rzędu 10% na ogrzewaniu - ekonomiczność tej inwestycji jest b.mała.

Gość pp

29 Sty 2009, 21:07

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ!
Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ! W Bonn jeszcze do 17 listopada  2017 r. potrwa Szczyt Klimatyczny COP23 pod prezydencją Fidżi. Bierze w nim udział ponad 23 tysięcy osób ...
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą?
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą? Według danych z raportu "Budownictwo energooszczędne oczami Polaków" 88 proc. respondentów zdecydowałoby się na budowę domu energooszczędnego. ...
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain Zeroenergetyczny i ekologiczny - taki jest dom H5 zbudowany w Chorzowie przez firmę EcoReadyHouse. Przede wszystkim jednak posiada certyfikat ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze