Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / ABC

O czym jeszcze warto pamiętać budując dom energooszczędny?

Chcąc zbudować dom energooszczędny powinno się również uwzględnić liczbę przyszłych mieszkańców. To dlatego, że ważną częścią bilansu energetycznego jest tzw. ciepło bytowe, czyli wytwarzane przez ludzi, podczas gotowania, prania, korzystania z komputera itd.

Oczywiście wynika z tego, że nie jest wskazane wybieranie zbyt dużego domu. Oznacza to bowiem, że budynek zaprojektowany np. dla 6 osób, a zamieszkiwany przez 2 – w skrajnych przypadkach może nie osiągnąć statusu domu energooszczędnego.

Powinno się także zwrócić uwagę na to, żeby wszystkie zainstalowane w domu urządzenia zużywały jak najmniej energii elektrycznej. W równym stopniu dotyczy to oświetlenia (np. diodowe zamiast zwykłych żarówek), sprzętu AGD (najlepiej tylko klasy energetycznej A), czy zainstalowanych urządzeń (wentylatory, grzałki, pompy itd.).

Warto też pamiętać o takim zagospodarowaniu działki budowlanej, które sprzyja energooszczędności. To nie tylko bardzo precyzyjne zorientowanie budynku względem stron świata (standardowe odchylenie od założonych osi o 30° czasami może okazać się zbyt duże dla uzyskania certyfikatu pasywności lub energooszczędności budynku).

Równie ważne jest wykorzystanie naturalnych warunków terenowych (nie obejmuje tego projekt katalogowy). Wszelkie zagłębienia, skarpy, nachylenia terenu, a także istniejące drzewa mogą i powinny być wykorzystane do oszczędzania energii.

Niestety, jest to możliwe właściwie tylko w projektach wykonywanych na indywidualne zamówienie. To dobra wskazówka dla tych inwestorów, którzy dysponują nietypową działką. Po prostu, projekty katalogowe z założenia są przeznaczone do wykorzystania w terenie płaskim, bez żadnych utrudnień w postaci dużego drzewa na środku, czy wysokiego poziomu wody gruntowej.

Tadeusz Lipski

aktualizacja: 2009-05-14

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ!
Domy ze Zduńskiej Woli na Szczycie Klimatycznym ONZ! W Bonn jeszcze do 17 listopada  2017 r. potrwa Szczyt Klimatyczny COP23 pod prezydencją Fidżi. Bierze w nim udział ponad 23 tysięcy osób ...
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą?
Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie? O jakich domach marzą? Według danych z raportu "Budownictwo energooszczędne oczami Polaków" 88 proc. respondentów zdecydowałoby się na budowę domu energooszczędnego. ...
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain
Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain Zeroenergetyczny i ekologiczny - taki jest dom H5 zbudowany w Chorzowie przez firmę EcoReadyHouse. Przede wszystkim jednak posiada certyfikat ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze