Budujemy Dom

Budować z architektem czy według projektu katalogowego?

Artykuł na: 4-5 minut
Od lat w środowisku prywatnych inwestorów – czyli po prostu budujących własny dom – trwa dyskusja: czy lepiej wydać pieniądze na „własnego” architekta, czy może na jacuzzi, kupując sporo tańszy projekt gotowy... Głosy w tej sprawie pojawiały się także na łamach Budujemy Dom, a na co dzień słyszę je choćby z ust znajomych i sąsiadów, którzy właśnie się budują albo już szczęśliwie pobudowali.

 

I jak zwykle, ilu Polaków, tyle poglądów. Rozwiązania niby tylko dwa: projekt na zamówienie lub z katalogu – za to uzasadnień, argumentów za i przeciw – dziesiątki. Mam oczywiście swoją opinię, mało tego: jest ona tak silnie ugruntowana, że skłoniła mnie do zakupu nowej działki. Tak, będziemy budować jeszcze raz! Między innymi po to, by mieć okazję współpracy z prawdziwym fachowcem – architektem.

 

Po co architekt, zapyta ktoś, kto za projekt znaleziony w Internecie zapłacił 1500 zł. A po to, żeby kapitału na kluczową inwestycję życia, jaką w moim przypadku jest dom, nie roztrwonić, pakując go w bezsensowne rozwiązania. Żeby wykorzystać w stu procentach potencjał lokalizacji i przez następne kilkadziesiąt lat cieszyć się każdą chwilą spędzoną we własnym domu.

 

Po co architekt, zapyta ktoś, kto za projekt znaleziony w Internecie zapłacił 1500 zł
Nie dreptać z kąta w kąt, natykając się co krok na przestrzenne kurioza, nie żałować, że „tego nie ma, to za duże, a tamto za małe, tu za jasno, a tam za ciemno”. Taka przyjemność warta jest może nie każdych pieniędzy, ale na pewno co najmniej tych na jacuzzi.

 

Jest jedno „ale”: architekt musi być twórcą z prawdziwego zdarzenia. Może nie artystą najwyższych lotów (na takiego nas niestety nie stać), ale bardzo solidnym rzemieślnikiem, który zna do głębi zasady rządzące przestrzenią, stale się dokształca i żadnego zleceniodawcy nie traktuje rutynowo. Kimś, kto rzetelnie przestudiuje zalety i wady naszej parceli, zwyczaje rodziny, a także naszą zdolność kredytową.

 

Byłem ostatnio w domu przyjaciół projektowanym przez takiego właśnie człowieka. Zachwyciły mnie w nim nie spektakularne efekty, ale przyjazność miejsca. Sposób, w jaki dom komunikuje się z ogrodem i z dalszym otoczeniem. Jak poddaje się potrzebom domowników, każdemu zapewniając niezbędną dozę prywatności, a jednocześnie tworząc zróżnicowaną wspólną przestrzeń: kącik dla telemaniaków, dla miłośników muzyki i książek, strefę spotkań przy stole, miejsca do zabawy dla dzieci.

 

Architekt „wymyślał” dom, pokazując inwestorom kępy drzew i nierówności terenu przez wyimaginowane okna
Za każdym razem, kiedy zachwycamy się z żoną rozwiązaniami przestrzennymi, znajomi podkreślają wielką rolę architekta, który wydobył z działki – i z ich konta bankowego – wszystko co najlepsze. A z konta w tym sensie, że dostosował dom do możliwości gospodarzy, i to zarówno na etapie budowy, jak i w czasie użytkowania.

 

Podobno zanim autor projektu w ogóle usiadł za biurkiem, przegadali z nim kilka dobrych godzin i odbyli parę wycieczek na działkę, wtedy jeszcze pustą. Architekt „wymyślał” dom, pokazując inwestorom kępy drzew i nierówności terenu przez wyimaginowane okna. Kto, poza nielicznymi wyjątkami, dysponuje tak bujną wyobraźnią?

 

Oczywiście, za to trzeba zapłacić. Ale dziś znajomi, choć nie mają przysłowiowej wanny z bąbelkami, siedzą w salonie, patrząc na korony sosen, na tarasie tworzącym zaciszne patio są całkowicie odizolowani od otoczenia (choć działka jest otoczona ażurową siatką), a z okien kuchni kontrolują drzwi garażowe, bo garaż ustawiono pod kątem prostym do budynku.

 

W dodatku mogą robić wiele różnych rzeczy, nie przeszkadzając sobie nawzajem, ale i nie tracąc ze sobą kontaktu. Mają też świetnie zaprojektowane oświetlenie, podczas gdy ja w moim „domu z katalogu” musiałem dorobić już awaryjnie 6 dodatkowych (absolutnie koniecznych!) punktów świetlnych, a w kilku miejscach wciąż odsuwam regały, żeby wetknąć wtyczkę do gniazdka.

 

Niby drobiazgi, ale na co dzień ważne. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na znalezienie profesjonalisty. A co do cen, rynek usług musimy stworzyć sami – właśnie zlecając projekty. Naturalny popyt na dobre koncepcje domów średniej wielkości wygeneruje wśród architektów zachowania konkurencyjne. Mówiąc wprost, poprawi się relacja wartości usług do ich ceny.

 

Bronisław Golczyk, Wrocław
aktualizacja: 2010-07-28

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Jeśli trafimy na projekt ktory odpowiada nam całkowicie (ew. jakaś drobna korekta) - to projekt typowy jest OK. Jeśli nie - to do architekta - mówię jako fachowiec ii inwestor

zenek

24 Gru 2016, 16:01

Osobiście podpisuje się pod tym, co zostało napisane w artykule. Sama niedawno miałam dylemat czy kupić gotowy projekt, czy współpracować z architektem. Wybrałam drugą opcję, ponieważ zawsze można z taką osobą porozmawiać i opowiedzieć jej o swoich potrzebach i wymaganiach. ...

Gość Arletka

07 Lip 2015, 06:35

Cytat BZDURY , dawać 10 000 w łape jakiemuś urżędasowi od zakichanej piecząti - bo tym są ci nieudacznicy, szkoda na to zachodu. Lepiej pojechać na wycieczkę. Z wycieczek się wraca i wtedy... trza od nowa składać ...

retrofood

15 Cze 2015, 09:27

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".