Budujemy Dom
Domy gotowe / Domy pod klucz / Artykuły

Technologia budowy domu z kształtek styropianowych

Artykuł na: minutę

W tym systemie specjalne kształtki styropianowe składa się niczym klocki Lego. Tworzą one szalunek, w którego otworach układa się stalowe zbrojenie, a następnie wypełnia mieszanką betonową. Po jej związaniu otrzymujemy solidny, żelbetowy rdzeń nośny z obu stron otoczony styropianem.

Technologia budowy domu z kształtek styropianowych

Ściany można pokryć od zewnątrz tynkiem cienkowarstwowym na siatce i kleju (jak w najpopularniejszym systemie BSO), obkleić płytkami klinkierowymi albo wykończyć niemal dowolną oblicówką na ruszcie. Od środka zaś typowe wykończenie to przyklejane płyty gipsowo-kartonowe, choć można też nałożyć tynk gipsowy.

Zaletą technologii kształtek styropianowych jest przede wszystkim rewelacyjna izolacyjność cieplna i eliminacja mostków termicznych. Ponadto układanie samych kształtek jest szybkie i bardzo łatwe, zaś asortyment elementów umożliwia także ukształtowanie łuków, np. wykuszy.

Kształtki styropianowe jako szalunek tracony - schemat.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: IZODOM 2000 POLSKA

aktualizacja: 2017-03-07

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Tomku. Budować dom pasywny z izolacja cieplna po to by postawić komin i całe ciepło miał nim uciekać to tak jakby kupić sobie nowego forda GT zeby nim bloczki na budowe wozic. Dom pasywny nie ma prawa istniec bez rekuperacji. Ale to tez trzeba zrobic z głową. I sa alternatywy dla centralnych ...

Gość Krystian

21 Mar 2018, 22:26

Dom budowany w tej technologii jest bardzo szczelny. Zbyt szczelny. Trzeba do niego zainstalowac rekuperator ktory tez kosztuje montaz i pozniejsza eksploatacja. Na youtubie wypowiada sie pani "ekspert" z tej firmy odpowiadajac na pytanie o gwarancje ( w sumie nie ma takiej gwarancji). Poza ...

Gość Tomek

21 Sie 2017, 18:18

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt

Budujemy Dom 4/2018

Tematem przewodnim tego numeru jest wybór pompy ciepła. Jak co roku prezentujemy Państwu przegląd tych urządzeń. To tabelaryczne zestawienie pomp...

Tylko 9,95 zł

Technologia budowy domu z bali

Domy z bali kojarzą się z tradycyjnym budownictwem drewnianym. Jednak te wznoszone obecnie bardzo istotnie różnią się od dawnych chat i dworków. Przede wszystkim ze względu na wymaganą izolacyjność cieplną.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze