Budujemy Dom
Domy gotowe / Domy pod klucz / Porady ekspertów

Czy ściana domu o konstrukcji szkieletu drewnianego musi być od zewnątrz pokryta płytą OSB?

Czy ściana domu o konstrukcji szkieletu drewnianego musi być od zewnątrz pokryta płytą OSB? I tak planuję na elewacji deski a nie tynk, a w Skandynawii widziałem takie domy bez płyt od zewnątrz. Czy rezygnacja z płyty wymusza jakieś zmiany w konstrukcji np. poziome usztywnienie słupków w inny sposób?

Odpowiedź eksperta: Teoretycznie zamiana płyty OSB na deski nie powoduje konieczności dokonywania większych zmian w konstrukcji ściany. Jednak jest to dość rzadko stosowane rozwiązanie. Jeśli deski są warstwą elewacyjną, to są narażone na bezpośredni wpływ warunków atmosferycznych.

Oznacza to np. przenoszenie naprężeń związanych ze zmianą temperatury i wilgotności na konstrukcję ściany. Nie gwarantuje też szczelności pokrycia, musi je więc zapewnić warstwa wiatroizolacji. Trzeba też pamiętać, że deski muszą być przybite poziomo.

Ściany zewnętrzne w domach szkieletowych zwykle usztywnia się płytami OSB. Pozwala to na niemal dowolne wykończenie elewacji Ściany zewnętrzne w domach szkieletowych zwykle usztywnia się płytami OSB. Pozwala to na niemal dowolne wykończenie elewacji (fot. ModernDach)

 

Redakcja BD

aktualizacja: 2010-04-07

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Układ płytowy zamocowany na ścianie, której konstrukcję tworzą słupki drewniane - usztywnia go w dwóch kierunkach tej płaszczyzny. Przybicie samych poziomych desek o czym napomina "ekspert" spowodowałoby złożenie się ściany bez udziału niesprzyjających warunków atmosferycznych. ...

Gość TomaszS

05 Sie 2014, 13:51

Cytat Odpowiedź eksperta dotyczyła elewacji elewacji z desek a nie usztywniania konstrukcji szkieletowej. Pomocnik zadał konkretne pytanie:"Czy rezygnacja z płyty wymusza jakieś zmiany w konstrukcji np. poziome usztywnienie ...

Inez Co. Domy Kanadyjskie

30 Paź 2010, 19:05

Cytat Redakcjo, litości! Jako usztywnienie deski powinny być wbite po ukosie, aby stężyć konstrukcję!I żadna wilgoć i zmiany temperatury nie mają na konstrukcję wpływu, jeśli elewacja z desek jest dobrze wykonana. Pozdrawiam,Agnieszka ...

Redakcja

25 Paź 2010, 08:10

Redakcjo, litości! Jako usztywnienie deski powinny być wbite po ukosie, aby stężyć konstrukcję! I żadna wilgoć i zmiany temperatury nie mają na konstrukcję wpływu, jeśli elewacja z desek jest dobrze wykonana. Pozdrawiam, Agnieszka Lipka Inez Co. Domy Kanadyjskie.

Gość Agnieszka Lipka

24 Paź 2010, 19:01

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt

Budujemy Dom 3/2018

Jakie są według Ciebie najważniejsze dylematy inwestora budującego dom? Takie pytanie zadaliśmy w ankiecie członkom naszego Klubu Budujących Dom...

Tylko 9,95 zł

Jak ułożyć ocieplenie, aby zachować drewniany wygląd elewacji i wnętrza domu?

Przymierzam się do budowy domu z bali, lecz zdaję sobie sprawę, że nie zapewni on wystarczającej ciepłochronności bez dodatkowej izolacji. Jak ułożyć ocieplenie, aby zachować „drewniany” wygląd elewacji i wnętrza domu?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze