Budujemy Dom
Przed budową / Domy pod klucz / Porady ekspertów

Jakie drewno wybrać do budowy domu z bali?

Artykuł na: 2-3 minuty
Jakie drewno wybrać do budowy domu z bali?

W jaki sposób można zminimalizować efekt pracującego drewna w domach z bali?

Odpowiedź eksperta:

Najważniejszym powodem pracy drewna w domach z bali jest dosychanie drewna, z którego jest ten dom wykonany - im bardziej mokre i miękkie drewno, tym bardziej pracuje.

Drugim powodem jest efekt osiadania domów wykonanych w tej technologii. Jeśli połączymy te dwa powody ze sobą, a ma to zawsze miejsce, gdy wykonamy dom z mokrych bali, zarówno proces osiadania jak i dosychania bali stają się niekontrolowane.

Jakie bale stosować do budowy domu drewnianego?

Najlepszym sposobem jest używanie bali wysuszonych. Nie wszędzie jednak są one dostępne i niewiele firm stosuje je w budowanych przez siebie domach.

Drugim sposobem jest stosowanie bali wykonanych z klejonego drewna. Mają one lepsze parametry mechaniczne, są bardziej odporne na skręcanie oraz mają zdecydowanie mniej pęknięć na powierzchni, będących głównie efektem schnięcia grubych elementów.

Trzeci sposób to specjalne wyprofilowanie styku bali ze sobą.

Można również zabezpieczyć elementy typu płytki, lustra itp. montując je na ekranach mocowanych do ścian z bali na specjalnych ślizgach. Jeśli pojawiają się stałe elementy pionowe (słupy, ściany z cegły lub szkieletu) konieczne jest zastosowanie elementów umożliwiających regulację.

Stolarka okienna i drzwiowa powinna być również mocowana w taki sposób, aby przewidywane osiadanie nie wpłynęło na ich poprawne funkcjonowanie - ślizgi po bokach oraz odpowiednia przestrzeń ponad.

Najlepszym sposobem uniknięcia problemów spowodowanych pracą drewna w domu z bali, to powierzenie wykonania takiego domu firmie dysponującej zarówno odpowiednim materiałem jak i doświadczeniem w wykonywaniu takich inwestycji.

Krzysztof Wrąbel
Findrewno
fot. Findrewno

aktualizacja: 2016-04-20

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze