Budujemy Dom
Domy gotowe / Domy pod klucz / Porady ekspertów

Jakie drewno wybrać do budowy domu z bali?

Jakie drewno wybrać do budowy domu z bali?

W jaki sposób można zminimalizować efekt pracującego drewna w domach z bali?

Odpowiedź eksperta:

Najważniejszym powodem pracy drewna w domach z bali jest dosychanie drewna, z którego jest ten dom wykonany - im bardziej mokre i miękkie drewno, tym bardziej pracuje.

Drugim powodem jest efekt osiadania domów wykonanych w tej technologii. Jeśli połączymy te dwa powody ze sobą, a ma to zawsze miejsce, gdy wykonamy dom z mokrych bali, zarówno proces osiadania jak i dosychania bali stają się niekontrolowane.

Jakie bale stosować do budowy domu drewnianego?

Najlepszym sposobem jest używanie bali wysuszonych. Nie wszędzie jednak są one dostępne i niewiele firm stosuje je w budowanych przez siebie domach.

Drugim sposobem jest stosowanie bali wykonanych z klejonego drewna. Mają one lepsze parametry mechaniczne, są bardziej odporne na skręcanie oraz mają zdecydowanie mniej pęknięć na powierzchni, będących głównie efektem schnięcia grubych elementów.

Trzeci sposób to specjalne wyprofilowanie styku bali ze sobą.

Można również zabezpieczyć elementy typu płytki, lustra itp. montując je na ekranach mocowanych do ścian z bali na specjalnych ślizgach. Jeśli pojawiają się stałe elementy pionowe (słupy, ściany z cegły lub szkieletu) konieczne jest zastosowanie elementów umożliwiających regulację.

Stolarka okienna i drzwiowa powinna być również mocowana w taki sposób, aby przewidywane osiadanie nie wpłynęło na ich poprawne funkcjonowanie - ślizgi po bokach oraz odpowiednia przestrzeń ponad.

Najlepszym sposobem uniknięcia problemów spowodowanych pracą drewna w domu z bali, to powierzenie wykonania takiego domu firmie dysponującej zarówno odpowiednim materiałem jak i doświadczeniem w wykonywaniu takich inwestycji.

Krzysztof Wrąbel
Findrewno
fot. Findrewno

aktualizacja: 2016-04-20

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt

Budujemy Dom 3/2018

Jakie są według Ciebie najważniejsze dylematy inwestora budującego dom? Takie pytanie zadaliśmy w ankiecie członkom naszego Klubu Budujących Dom...

Tylko 9,95 zł

Czy ściana domu o konstrukcji szkieletu drewnianego musi być od zewnątrz pokryta płytą OSB?

Czy ściana domu o konstrukcji szkieletu drewnianego musi być od zewnątrz pokryta płytą OSB? I tak planuję na elewacji deski a nie tynk, a w Skandynawii widziałem takie domy bez płyt od zewnątrz. Czy rezygnacja z płyty wymusza jakieś zmiany w konstrukcji np. poziome usztywnienie słupków w inny sposób?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze