Budujemy Dom
Domy gotowe / Domy pod klucz / Artykuły

Domy o szkielecie drewnianym

Proces budowy domu musi potrwać. Jednak wybierając prefabrykowany domy o szkielecie drewnianym możemy to pod pewnymi warunkami skrócić nawet do trzech tygodni, a z wykończeniem pod klucz potrwa to najwyżej trzy miesiące.

Domy o szkielecie drewnianym

Domy szkieletowe, potocznie nazywane u nas kanadyjczykami, to najpopularniejsza alternatywa dla domów murowanych. Ich zasadnicza konstrukcja nośna to cienkie, ale gęsto rozstawione (40–60 cm) drewniane słupy o niewielkim przekroju (np. 4 × 15 cm). Stąd właśnie pochodzi określenie szkielet. Występują w bardzo wielu odmianach różniących się grubością i sposobem wykończenia ścian, konstrukcją podłóg i stropów, a wreszcie samym sposobem wykonania. Mogą być w całości zbijane z drewna na placu budowy, albo też prefabrykowane, gdzie w wytwórni obsadza się nawet okna w ścianach, wykonuje elewację itd.

Klasyczny dom szkieletowy - schemat
Klasyczny dom szkieletowy ma oblicówkę z desek i drewnianą podłogę.

Najbardziej tradycyjna wersja ma elewację z desek lub sidingu oraz drewnianą konstrukcję podłogi i stropu. W naszym kraju jednak popularniejsze są domy wykończone od zewnątrz cienkowarstwowym tynkiem na dodatkowej warstwie ocieplenia, z betonową podłogą na gruncie, a nawet wylewką na stropie. Z zewnątrz taki dom nie różni się wyglądem od zwyczajnego z elewacją ocieploną metodą BSO. Ponadto wewnątrz też można go dowolnie wykończyć i zrobić choćby typowe ogrzewanie podłogowe. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że taki szkieletowy dom może mieć nawet elewację z cegły klinkierowej lub silikatowej, zupełnie jak w murowanych ścianach trójwarstwowych. Wystarczy odpowiednio poszerzyć fundament.

Obecnie domy szkieletowe mają zwykle dodatkową warstwę ocieplenia na ścianach i typową
podłogę na gruncie.

Plusy i minusy domów o konstrukcji szkieletowej

Budynki szkieletowe wznosi się szybciej niż murowane i większość prac można prowadzić nawet zimą. Ponadto ich atutem jest bardzo dobra izolacyjność przy zachowaniu umiarkowanej grubości ścian, bo cały ich przekrój wypełnia wełna mineralna. Za to zdolność do akumulacji ciepła jest niewielka, właśnie z powodu lekkości konstrukcji. Ta ostatnia cecha bywa za to cenna w przypadku gruntów o małej nośności.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierające: Kronopol

aktualizacja: 2017-02-23

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Większość wypełnia ściany i dachy wełną, a moim zdaniem powinno się izolować włóknem drzewnym. Nie będę opisywał tego materiału w dobie internetu... Po drugie ciągle słychać jak to ściany murowane akumulują ciepło, ale najpierw trzeba je nagrzać i o tym też należy ...

Gość X

02 Mar 2017, 02:47

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt

Budujemy Dom 11-12/2017

Niektórzy twierdzą, że remont się nigdy nie kończy. To znaczy - kończy się wtedy, gdy skończą się pieniądze na niego przewidziane. Jest w tym...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze