Budujemy Dom

Koszty domu murowanego i szkieletowego

Artykuł na: 2-3 minuty
Porównanie kosztów budowy domu w technologii szkieletowej z konstrukcjami murowanymi wymaga przede wszystkim precyzyjnego określenia stopnia wykończenia poszczególnych ścian.

Koszty domu murowanego i szkieletowego trudno porównać, patrząc tylko na różnicę pomiędzy kosztami wybudowania surowego muru (o nawet podobnej ciepłochronności) a kosztami postawienia całkowicie wykończonej ściany szkieletowej. Podobnych kłopotów przysparza porównywanie kosztów elewacji: inne będą w przypadku tynkowania ściany murowanej, a inne dla tynku nakładanego na ściany budynku szkieletowego.

 

Koszty domu murowanego i szkieletowego 
 (fot. Terranova)

Można założyć, że przy podobnym wykończeniu i zbliżonej ciepłochronności koszty domu murowanego a szkieletowego ściana szkieletowa może być nawet o 30% tańsza, niż murowana.

 

W praktyce jednak rynkowe ceny domów szkieletowych budowanych „pod klucz” tylko nieznacznie różnią się od ceny domów murowanych.

 

Bezsprzecznym atutem technologii szkieletowej jest krótki cykl inwestycyjny, który przy sprawnej organizacji powinien zamknąć się w przedziale 3-4 miesięcy.

 

Dom murowany natomiast trudno jest zasiedlić przed upływem roku, co może stanowić poważną przeszkodę, jeśli zależy nam na szybkiej „zmianie adresu”. Aspekt ten ma również wpływ na sposób finansowania inwestycji – jeżeli zaciągamy kredyt na budowę domu szkieletowego, raty spłacamy praktycznie już po zasiedleniu; a w przypadku  domu murowanego, musimy zwracać już zainwestowane, ale nie przynoszące jeszcze korzyści środki finansowe.

 

Bywają jednak sytuacje, w których korzystniejszym sposobem na wzniesienie własnego lokum będzie wybór technologii murowanej. Będzie tak wówczas, gdy korzystamy z własnych, często niewystarczających do prowadzenia prac w szybkim tempie, środków finansowych.

 

Rozciągnięcie budowy w czasie nie zaszkodzi budynkowi murowanemu, w przypadku szkieletowego zaś niekorzystnie wpłynie na trwałość wznoszonych elementów. W skrajnych warunkach może nawet doprowadzić do całkowitego zniszczenia konstrukcji.

 


aktualizacja: 2008-02-19

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Mój Wykonawca buduje dom szkieletowy już 5 m-cy a końca jeszcze nie widać. Nawet okien jeszcze nie ma , a i część poddasza na zewnątrz nie ocieplona.Wymieniać mogła bym jeszcze długo. Jestem na skraju wyczerpania nerwowego.

Gość janaa 59

23 Paź 2017, 20:09

My również mieszkamy od lat w kanadyjczyku. Ba, teraz buduję własny. Cała rodzina jest zadowolona z tej technologii i dla mnie to po prostu normalny dom, taki jak każdy inny.

Gość AnnaZ85

02 Cze 2016, 10:08

Od 2 lat mieszkam w 'kanadyjczyku' [przedtem 35 lat też w czymś tego rodzaju]. Co do trwałości domu, to na razie trudno powiedzieć, ale na 100% taki dom jest korzystniejszy pod względem temperatury: zimą [choć ostatnio co to za zimy:) ] 2 szczapy ogrzewają 90m2 w ciągu 1 godz. i trzyma ...

Gość specjalT

31 Lip 2015, 14:40

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".