Budujemy Dom

PROinżynier II - inżynierowie chcą zarabiać w Polsce

Artykuł na: 6-9 minut
Przyszli inżynierowie chcą pracować w kraju i tylko 2% z nich chce wyjechać z Polski na stałe – to wnioski z II edycji badania PROinżynier*, które przeprowadzono wśród studentów pięciu polskich uczelni technicznych. Przy wyborze przyszłego pracodawcy najważniejsze okazały się wynagrodzenie, możliwość rozwoju zawodowego i branża, w której działa firma.

Celem ogólnopolskiej kampanii PROinżynier, organizowanej przez firmę inżynierską PROCHEM SA we współpracy ze Stowarzyszeniem Studentów BEST, jest poznanie planów i oczekiwań zawodowych młodych inżynierów. Jesienią 2007 roku przeprowadzono drugą edycję badania, w którym podobnie jak w roku ubiegłym, wzięli udział studenci Politechnik: Warszawskiej, Śląskiej, Łódzkiej, Gdańskiej i krakowskiej AGH. W tym roku w ankiecie wzięło udział 1780 osób – blisko dwa razy więcej niż w pierwszej edycji. 

Inżynierowie wybierają Polskę

Wyniki II edycji badania PROinżynier potwierdziły, że zdecydowana większość studentów uczelni technicznych chciałaby pracować w Polsce. Co trzeci badany odrzucił możliwość pracy za granicą (33%), względem poprzedniej edycji liczba ta wzrosła aż o 8 punktów procentowych (z 25%). Zaś niewiele ponad połowa (55%) wolałaby pracować w Polsce, jednak być może zdecyduje się na czasową pracę poza granicami kraju, w zeszłym roku takich osób było ponad 60%. Jedynie niecałe 2% (w zeszłym roku 4%), zadeklarowało, że chce wyjechać za granicę na stałe.

Gdzie chciałbyś pracować?
Podobnie jak w zeszłym roku, w znaczący sposób z każdym rokiem studiów rośnie odsetek osób deklarujących chęć pozostania po studiach w kraju i podjęcia tu pracy. Nieco ponad 30% studentów I roku twierdzi, że chce pracować w Polsce, ale wśród studentów V roku chęć pozostania deklaruje już prawie 40% osób.

Najważniejsze zarobki i rozwój

Z II edycji kampanii PROinżynier wynika, że przyszły inżynier wybierając pracodawcę najbardziej zwraca uwagę na trzy czynniki: oferowane wynagrodzenie, możliwości rozwoju zawodowego i osobistego oraz branżę, w której działa firma (między 62 a 71% studentów). Następne w kolejności: lokalizację miejsca pracy oraz elastyczny czas pracy wskazało odpowiednio 23% i 22% respondentów.

Czynniki decydujace o wyborze pracodawcy (II edycja)
Duże znaczenie tych samych trzech czynników  potwierdziły odpowiedzi na pytanie o powody wyjazdu do pracy za granicę – w czołówce znalazły się: niskie wynagrodzenie za pracę w kraju, brak perspektyw rozwoju zawodowego oraz trudności w znalezieniu pracy w zawodzie.

Drogi inżynierze…

Oczekiwania finansowe młodych inżynierów lokują się na stosunkowo wysokim poziomie. Respondenci zostali spytani o satysfakcjonujące wynagrodzenie zaraz po studiach, czyli w większości przypadków jeszcze bez doświadczenia zawodowego. Niecałe 2% osób zgodziłoby się na pensję poniżej 1 500 netto, ok. 27% wskazało przedział między 1 500 a 2 000 zł, najwięcej osób, bo 45% byłoby zadowolone z pensji na poziomie 2 000 – 3 000 zł, niewiele mniej bo 22% wybrało przedział 3 000 – 5 000 zł. Co ciekawe, ilość osób oczekujących wynagrodzenia powyżej 5 000 zł spadła z ponad 8% w zeszłym roku do 3,71% w tegorocznej edycji.

 

II edycja badania pokazała też oczekiwania finansowe przyszłych inżynierów po 3-5 latach pracy. Niemal połowa respondentów wskazała przedział 3 000-5 000 zł netto, czyli oczekiwania finansowe przyszłych inżynierów są zbliżone do obecnej sytuacji na rynku pracy (średnie wynagrodzenie inżyniera w 2007 roku wynosiło 4,1 tys. zł). Ponad 37% osób chciałoby zarabiać ponad 5 000 zł, a ok. 1% respondentów zgodziłoby się na wynagrodzenie poniżej 2 000 netto.

Gdzie chciałbyś pracować?

Emigracja po angielsku i na 3,5 roku

W kampanii PROinżynier zbadano, jaką perspektywę czasową biorą pod uwagę studenci planujący wyjazd do pracy za granicą. Więcej niż co czwarty respondent (28%) rozważałby wyjazd na 2 do 5 lat, niecałe 10% wyjechałoby na rok, a 6% sezonowo, na prace wakacyjne.

 

Studenci uczelni technicznych deklarują głównie bardzo dobrą znajomość języka angielskiego (ponad 42% badanych). Drugi w kolejności jest język niemiecki, ale do jego doskonałej znajomości przyznaje się tylko co pięćdziesiąty student (!). W zasadzie więc znajomość języków obcych wśród studentów uczelni technicznych ogranicza się głównie do j. angielskiego.

Pracujący studiujący

Kampania PROinżynier II pokazała, że prawie 36% studentów stara się łączyć naukę z pracą. Interesujące okazało się podzielenie studentów na pracujących w sposób zgodny/niezgodny z kierunkiem studiów. Na II roku zatrudnienie w branży deklaruje 5,5% studentów, ale na IV już 21%, a na ostatnim ponad 37%, wśród tegorocznych absolwentów, osób pracujących w zawodzie jest blisko 2 razy więcej niż pracujących w inny sposób. Oznacza to, że studenci V roku w największym stopniu zdają sobie sprawę z tego, że warto zdobywać doświadczenie w swoim przyszłym zawodzie.

Studenci jednocześnie uczący się i pracujący

Szukanie przez klikanie

Studenci nadal przy poszukiwaniu pracy najchętniej korzystają z Internetu. Zdecydowanie największym powodzeniem cieszą się portale rekrutacyjne (27%) oraz strony internetowe konkretnych firm (26%). Popularność tych źródeł informacji o dostępnych ofertach pracy wzrosła wśród przyszłych inżynierów w stosunku do roku ubiegłego odpowiednio o 3,5 i 4,6 punktu procentowego.

Biorąc pod uwagę zmiany na rynku pracy oraz utrzymujące się na wysokim poziomie zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem technicznym, zapytano studentów o to, ile czasu zakładają, że będą szukać zatrudnienia. Ponad połowa respondentów oceniła, że znalezienie pracy zajmie im więcej niż tydzień, ale mniej niż miesiąc czasu. Niemal 1/3 szacuje, że będzie to więcej niż miesiąc ale mniej niż kwartał. Co ciekawe, ponad 8% osób ocenia, że znajdzie pracę w ciągu tygodnia, a tylko 1% uważa, że zajmie im to więcej niż pół roku.

- Kampania PROinżynier cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród studentów, w tym roku ankietę wypełniło niemal 1 800 osób, prawie dwa razy więcej niż rok temu, a stronę www.proinzynier.pl odwiedziło 10 000 osób! Mamy nadzieję, że wyniki ankiety okażą się istotnym źródłem wiedzy dla pracodawców. Z II edycji badania PROinżynier wynika, że studentów interesuje przede wszystkim praca zgodna z ich kwalifikacjami i ambicjami, w której mogliby się rozwijać i dobrze zarabiać. Dla nas, jako firmy inżynierskiej, najbardziej cenna okazała się wskazówka o potrzebie rozwoju. Właśnie dlatego postanowiliśmy dać przyszłym inżynierom możliwość nauki, i poznawania nowoczesnych narzędzi projektowania komputerowego już w czasie studiów. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z kołami naukowymi na wybranych wydziałach Politechniki Warszawskiej – komentuje wyniki badania Marek Kiersznicki, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w PROCHEM SA.

 

*Informacja o badaniu
Ankieta była dostępna na stronie www.proinzynier.pl między 5 listopada a 17 grudnia 2007 roku. Odpowiedziało na nią 1780 osób. Wśród nich znalazło się 553 kobiet i 1227 mężczyzn; 1252 respondentów studiuje na Politechnice Warszawskiej, 165 na Politechnice Gdańskiej, 150 na AGH, 37 na Politechnice Łódzkiej, a 79 na Politechnice Śląskiej. 403 z nich to studenci trzeciego roku, 386 czwartego, 370 piątego, 345 drugiego i 276 pierwszego. W trybie dziennym studiuje 1709 z nich, zaocznym 54, wieczorowym 16, a eksternistycznie uczy się 1 osoba.

 

aktualizacja: 2008-03-13

Dodaj komentarz

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".