Budujemy Dom

Ruszyła jesienna edycja ArchFilmFest 2008

Artykuł na: 4-5 minut
Po wakacyjnej przerwie ArchFilmFest - festiwal filmów o architekturze - powraca w swej jesiennej odsłonie i odwiedzi kolejne, polskie miasta: Kraków, Łódź, Katowice, Szczecin i Poznań.

ArchFilmFest - festiwal filmów o architekturzeW każmy z trzech dni seansów zobaczymy film dokumentalny o architekturze i będziemy mogli uczestniczyć w dyskusji.

I tak pierwszego dnia będzie to film pod tytułem „Pewien typ architekta”  (A kind of Architekt).  Film opowiada o trzech realizacjach Rema Koolhaasa i jego biura OMA – ambasadzie holenderskiej w Berlinie, Casa Musica w Porto i bibliotece w Seattle.  Możemy w nim również zobaczyć, jak architektura wedle Koolhaasa łączy w sobie różne dziedziny twórczości: pisarstwo, reżyserię i rzemiosło.

Drugiego dnia zobaczymy niemiecki film pod tytułem „Żyć w mieście przyszłości (Leben in der Stadt von Morgen)”. Film poświęcony jest analizie życia współczesnych mieszkańców dzielnicy Hansa w Berlinie – laboratorium modernistycznej utopii zbudowanej w 1957 roku w Berlinie. 

Ostatni, trzeci film nosi tytuł „Jean Nouvel – estetyka cudu”.  Zdaniem Jean Nouvela - laureata Nagrody Pritzkera z 2008 roku - jeszcze do niedawna najlepszym architektem był ktoś, kto potrafił stworzyć jakąś wyjątkową w swej formie strukturę, która zadziwi świat.

Dzisiaj – twierdzi Nouvel – gra idzie o to, żeby stworzyć strukturę, która ukryje swoje walory techniczne, a pozwoli przemówić innym elementom architektury – światłu, symbolice budynku czy kolorowi. Współczesna estetyka to estetyka cudu, w której to, co fizyczne może dzięki technice rozpuścić się w powietrzu.

Po każdym seansie odbędzie się dyskusja w której uczestniczą zaproszeni goście oraz widownia. Organizatorzy w tym roku zapraszają do udziału w dyskusji także osoby spoza świata architektury - deweloperów, pisarzy i reżyserów filmowych. Sponsorami  tego przedsięwzięcia są firmy Velux oraz Rheinzink a patronat medialny sprawuje TVP Kultura oraz kwartalnik Architektura i Biznes.

 

Terminarz ArchFilmFest jesień 2008

  • 07, 08, 09 października 2008  Kraków, Bunkier Sztuki, Plac Szczepański 3a, początek seansów godzina 18.00
  • 17, 18, 19 października 08 Łódź, Łódź Art Centre, ul. Tymienieckiego 3, początek seansów godzina 16.00. Impreza odbywa się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Designu.
  • 4, 5, 6 listopada 2008, Katowice, Centrum Sztuki Filmowej Silesia Film, ul. Górnicza 5, początek seansów godzina 18.00
  • 18, 19, 20 listopada 2008, Szczecin, Willa Lentza, al. Wojska Polskiego 84, początek seansów godzina 18.00
  • 1, 2, 3 grudnia 2008, Poznań Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, początek seansów godzina 18.00

Szczegóły na stronie

 

Firma powiązana: Rheinzink
aktualizacja: 2008-08-08

Dodaj komentarz

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".