Budujemy Dom

Czy projekt katalogowego domu można wykorzystać do budowy domu z prefabrykatów?

Artykuł na: 2-3 minuty
Czy projekt katalogowego domu można wykorzystać do budowy domu z prefabrykatów?

Czy projekt katalogowego domu można wykorzystać do budowy domu z prefabrykatów? Wybrałam dość prosty domek o powierzchni 160 m2 i zależy mi na szybkiej budowie. Dom ma mieć konstrukcję betonową lub keramzytobetonową montowaną z elementów wielkowymiarowych. Jaki jest czas i koszt jego wykonania w porównaniu z wykonaniem tradycyjnym?

Odpowiedź eksperta: Firmy zajmujące się produkcją elementów wielkopłytowych z reguły adaptują we własnym zakresie projekt do tej technologii budowania, nie powinno więc być z tym większych problemów. Jeśli natomiast wymagane zmiany przekraczają dopuszczalny przez architekta zakres modyfikacji, to wtedy może być potrzebna zgoda autora projektu.

Montaż konstrukcji prefabrykowanej wraz z przygotowaniem fundamentów trwa ok. dwóch tygodni, a tradycyjnymi metodami zajęłoby to od 1,5 do dwóch miesięcy, choć jeśli ekipa pracowałaby sprawnie, czas ten mógłby skrócić się do miesiąca. Trzeba jednak pamiętać, że stan surowy budynku to tylko ok. 15–20% czasochłonności jego wykonania – resztę pochłaniają prace wykończeniowe i instalacyjne, które niezależnie od technologii budowy pochłaniają mniej więcej tyle samo czasu.

W praktyce czas budowy zależy więc od efektywności robót wykończeniowych oraz standardu wykonania. Szacunkowo można przyjąć, że koszty postawienia stanu surowego w technologii prefabrykowanej są ok. 50–60% większe niż podczas budowania tradycyjnymi metodami. Trzeba jednak zaznaczyć, że istotny wpływ na postawienie tradycyjnego domu mają koszty robocizny, które w zależności od rejonu i ekipy budowlanej mogą być bardzo zróżnicowane.

Redakcja BD
fot. Haas Polska

aktualizacja: 2012-12-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".