Budujemy Dom
Domy gotowe / Domy pod klucz / Porady ekspertów

Czy projekt katalogowego domu można wykorzystać do budowy domu z prefabrykatów?

Artykuł na: 2-3 minuty
Czy projekt katalogowego domu można wykorzystać do budowy domu z prefabrykatów?

Czy projekt katalogowego domu można wykorzystać do budowy domu z prefabrykatów? Wybrałam dość prosty domek o powierzchni 160 m2 i zależy mi na szybkiej budowie. Dom ma mieć konstrukcję betonową lub keramzytobetonową montowaną z elementów wielkowymiarowych. Jaki jest czas i koszt jego wykonania w porównaniu z wykonaniem tradycyjnym?

Odpowiedź eksperta: Firmy zajmujące się produkcją elementów wielkopłytowych z reguły adaptują we własnym zakresie projekt do tej technologii budowania, nie powinno więc być z tym większych problemów. Jeśli natomiast wymagane zmiany przekraczają dopuszczalny przez architekta zakres modyfikacji, to wtedy może być potrzebna zgoda autora projektu.

Montaż konstrukcji prefabrykowanej wraz z przygotowaniem fundamentów trwa ok. dwóch tygodni, a tradycyjnymi metodami zajęłoby to od 1,5 do dwóch miesięcy, choć jeśli ekipa pracowałaby sprawnie, czas ten mógłby skrócić się do miesiąca. Trzeba jednak pamiętać, że stan surowy budynku to tylko ok. 15–20% czasochłonności jego wykonania – resztę pochłaniają prace wykończeniowe i instalacyjne, które niezależnie od technologii budowy pochłaniają mniej więcej tyle samo czasu.

W praktyce czas budowy zależy więc od efektywności robót wykończeniowych oraz standardu wykonania. Szacunkowo można przyjąć, że koszty postawienia stanu surowego w technologii prefabrykowanej są ok. 50–60% większe niż podczas budowania tradycyjnymi metodami. Trzeba jednak zaznaczyć, że istotny wpływ na postawienie tradycyjnego domu mają koszty robocizny, które w zależności od rejonu i ekipy budowlanej mogą być bardzo zróżnicowane.

Redakcja BD
fot. Haas Polska

aktualizacja: 2012-12-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt

Budujemy Dom 4/2018

Tematem przewodnim tego numeru jest wybór pompy ciepła. Jak co roku prezentujemy Państwu przegląd tych urządzeń. To tabelaryczne zestawienie pomp...

Tylko 9,95 zł

Dom murowany czy szkieletowy?

Technologie murowane – stale modyfikowane i unowocześniane – znane nam są od dawna. Nawet pojawiający się w ofercie wyrobów ściennych zupełnie nowy materiał wykazuje pewne cechy wspólne z bloczkami, cegłami lub pustakami, stosowanymi od dziesięcioleci.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze