Budujemy Dom

Wspólna droga niepożądana

Artykuł na: 2-3 minuty

Mieszkamy w małej miejscowości pod Wrocławiem. Oprócz domu i 800-metrowego ogrodu jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami działki drogowej o powierzchni prawie 1300 m2. A właściwie „współposiadaczami”, bo działka jest współwłasnością gestorów sześciu przylegających do niej posesji.

Mam wrażenie, że u sąsiada odezwał się rozbudzony instynkt posiadania: to moje i nie oddam!
Od dwóch lat z jednym z nich – naszym sąsiadem – walczymy o to, żeby zgodził się wspólnie z nami zrzec drogi na rzecz gminy. Dziś nie jest to już proces tak prosty jak dawniej. Nowelizacja starej ustawy uchwalona w 2006 r. mówi, że chęci muszą być po obu stronach, słowem – że gmina musi być zainteresowana przejęciem drogi.

W przeciwnym razie przejmie ją Skarb Państwa. Po wstępnych rozmowach otrzymaliśmy jednak od naszego samorządu zapewnienie, że gmina drogę przejmie, a nawet w ciągu 3 lat poprowadzi kanalizację. W przypadku właścicielstwa Skarbu Państwa na inwestycje nie byłoby co liczyć – zbyt odległy ośrodek decyzyjny.

Wszyscy chcemy się drogi pozbyć, a sąsiad się nie zgadza... Twierdzi, że jego posesja znacznie straci na wartości. To absurd, każdy, kto kupował działkę, o tym wie! Gdy tylko z ust sprzedającego pada sakramentalne: „jest jeszcze droga...”, kupującemu cierpnie skóra, bo wie, że do ustalonej ceny ziemi będzie musiał coś jeszcze dopłacić.

W dodatku za coś, z czego i bez dopłaty mógłby korzystać bez ograniczeń. Mam wrażenie, że u sąsiada odezwał się rozbudzony instynkt posiadania: to moje i nie oddam! Choćby to nie miało sensu. Na razie, nikt z nas o drogę szczególnie nie dba (poza elementarnymi czynnościami porządkowymi), bo brakuje nam na to czasu. Pytanie, co będzie, jak którejś zimy na oblodzonej nawierzchni listonosz złamie nogę? Pewnie wtedy sąsiad zrozumie swój bład. Ale na odszkodowanie będziemy się zrzucać wszyscy.

Jan Jakub D.

aktualizacja: 2009-08-21

Dodaj komentarz

W ARCHON+ wszystkie Projekty Domów 250 zł TANIEJ!
W ARCHON+ wszystkie Projekty Domów 250 zł TANIEJ! Ciesz się latem z RABATEM! Przypominamy, że w ARCHON+ trwa specjalna promocja, w ramach której można kupić dowolny projekt domu 250 zł ...
Dom pod pomarańczą - wyjątkowa NOWOŚĆ w ARCHON+
Dom pod pomarańczą - wyjątkowa NOWOŚĆ w ARCHON+ "Dom pod pomarańczą" to jedna z nowości w ofercie ARCHON+, zaprojektowana wspólnie z Fanami na Facebooku, w ramach kolejnej edycji zabawy ...
Skorzystaj z promocji w Archon+
Skorzystaj z promocji w Archon+ Właśnie teraz jest najlepszy moment, by zacząć realizować marzenia o własnym domu! Do 23 października 2017r., do godz: 8:00  w ARCHON+ ...

Mam działkę do której nie ma dojazdu od drogi publicznej.

Mam działkę do której nie ma dojazdu od drogi publicznej. Czy mogę żądać od właściciela działki sąsiadującej wydzielenia dojazdu?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".