Budujemy Dom

Jak pozbyć się służebności przejazdu?

Artykuł na: 2-3 minuty
Jak pozbyć się służebności przejazdu?

Dostaliśmy od rodziców działkę, na której jest ustanowiona służebność przejazdu potwierdzona notarialnie. Sąsiad ma już drogę gminną z innej strony działki. Jak pozbyć się tej służebności?

Odpowiedź eksperta: Służebność jest prawem, które ogranicza właścicieli nieruchomości w wykonywaniu pełni swoich uprawnień związanych z prawem własności i może mieć jedynie na celu zwiększenie użyteczności innej (sąsiedniej) nieruchomości. Winna być zatem ustanawiana w przypadkach, gdy w inny sposób nie da się zapewnić prawidłowego korzystania z nieruchomości (sąsiedniej).

W przedstawionym przypadku służebność przejazdu została zapewne ustanowiona na rzecz właściciela działki sąsiadującej z Państwa działką, gdy droga gminna jeszcze nie istniała i gdy nie było innej możliwości zapewnienia sąsiadom odpowiedniego dostępu do drogi publicznej.

Jeżeli jednak Państwa sąsiad może obecnie bezpośrednio ze swojej działki dostać się na drogę publiczną i nie ma żadnych uwarunkowań prawnych lub faktycznych, które utrudniałyby lub uniemożliwiały mu ten dostęp (np. rów melioracyjny, który nie może być zasypany, a oddzielający jego działkę od drogi), możecie Państwo skorzystać z uprawnienia, które daje Wam Kodeks cywilny w art. 295 i poprosić (a nawet zażądać) od sąsiada zniesienia służebności bez wynagrodzenia na jego rzecz.

Pragniemy jednocześnie podkreślić, że skorzystanie z tego uprawnienia możliwe jest tylko wówczas, gdy służebność utraciła dla sąsiada wszelkie znaczenie (tzn. nie jest już mu obiektywnie potrzebna). W takiej sytuacji, nawet jeśli nie zgodzi się on dobrowolnie zrzec się służebności, można wystąpić do sądu z wnioskiem, aby ten orzekł o jej wygaśnięciu.

Redakcja BD
fot. solange63 (forum.budujemydom.pl)

 

aktualizacja: 2013-01-25

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Równie abstrakcyjnie wygląda przesłanka szczególnej uciążliwości dla właściciela nieruchomości obciążonej. Każdy będzie to oceniał inaczej, a orzecznictwo w wielu wypadkach wzajemnie sprzeczne. Czy uciążliwość ma się przejawiać tylko przez zmianę stosunków gospodarczych ...

Gość Adamo

06 Lis 2017, 21:21

Służebność można znieść przy zgodnym oświadczeniu stron lub wyrokiem sądu.Nie jest własnością - ma tylko przypisane i określone sposoby użytkowania.

bajbaga

28 Paź 2014, 14:48

W 1977r.została podpisana ugodowo służebność,bo sąsiad nielegalnie rozbudował swój dom.Jak można pozbyć się tej służebności.Czy to oznacza to samo co własność dla sąsiada????

Gość zenona królikowska

28 Paź 2014, 14:29

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
W ARCHON+ wszystkie Projekty Domów 250 zł TANIEJ!
W ARCHON+ wszystkie Projekty Domów 250 zł TANIEJ! Ciesz się latem z RABATEM! Przypominamy, że w ARCHON+ trwa specjalna promocja, w ramach której można kupić dowolny projekt domu 250 zł ...
Dom pod pomarańczą - wyjątkowa NOWOŚĆ w ARCHON+
Dom pod pomarańczą - wyjątkowa NOWOŚĆ w ARCHON+ "Dom pod pomarańczą" to jedna z nowości w ofercie ARCHON+, zaprojektowana wspólnie z Fanami na Facebooku, w ramach kolejnej edycji zabawy ...
Skorzystaj z promocji w Archon+
Skorzystaj z promocji w Archon+ Właśnie teraz jest najlepszy moment, by zacząć realizować marzenia o własnym domu! Do 23 października 2017r., do godz: 8:00  w ARCHON+ ...

Mam działkę do której nie ma dojazdu od drogi publicznej.

Mam działkę do której nie ma dojazdu od drogi publicznej. Czy mogę żądać od właściciela działki sąsiadującej wydzielenia dojazdu?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".