Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

Do kogo należy faktyczny koszt podziału tej działki?

Do kogo należy faktyczny koszt podziału tej działki?

Noszę się z zamiarem kupna części działki, którą należy podzielić. Mam w związku z tym pytanie: do kogo należy faktyczny koszt podziału tej działki? Do kupującego czy sprzedającego? Czy jest to regulowane przepisami?

Odpowiedź eksperta: Doprowadzenie do podziału geodezyjnego działki to procedura, która składa się z wielu etapów, poczynając od złożenia wniosku o dokonanie podziału, poprzez sporządzenie przez uprawnionego geodetę planu podziału działki, kończąc na zatwierdzeniu przez wójta, burmistrza lub prezydenta zaproponowanego planu podziału działki.

Na koszty związane z podziałem działki składają się opłaty związane z koniecznością uzyskiwania dokumentów geodezyjnych, np. wyrysów z map ewidencyjnych, opłaty skarbowe związane z podejmowanymi decyzjami administracyjnymi oraz wynagrodzenie geodety.

W związku z faktem, że jedynie właściciel jest uprawniony do składania wniosku o podział jego nieruchomości, zatem to on będzie zobowiązany do poniesienia kosztów związanych z przeprowadzeniem wspomnianej procedury. Jednak wyłącznie jego decyzją pozostaje, czy poniesione przez niego koszty wpłyną na zwiększenie ceny działki powstałej po dokonaniu podziału (a co za tym idzie „przerzucenie” ich de facto na nabywcę).

Redakcja BD
fot. Arturetto (forum.budujemydom.pl)

 

aktualizacja: 2010-01-26

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Koszty podziału działki co do zasady ponosi właściciel i normą jest przerzucanie tych kosztów na kupującego wliczając koszty w cenę działek po podziale. Podobnie rzecz ma się przy tzw zmuszaniu kupującego do zakupu udziału w działce stanowiącej drogę dojazdową. Kupujący działki ...

Gość obszarnik

24 Sty 2013, 11:22

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Skorzystaj z promocji w Archon+
Skorzystaj z promocji w Archon+ Właśnie teraz jest najlepszy moment, by zacząć realizować marzenia o własnym domu! Do 23 października 2017r., do godz: 8:00  w ARCHON+ ...
Promocja na powitanie jesieni w  ARCHON+!
Promocja na powitanie jesieni w ARCHON+! Przypominamy, że w Biurze Projektów ARCHON+ trwa PROMOCJA NA POWITANIE JESIENI. Tylko do 2 października 2017 r., do godz. 8:00 można kupić ...
Promocja na zakończenie lata w ARCHON+
Promocja na zakończenie lata w ARCHON+ Tylko do poniedziałku 4 września, do godz. 8:00 można kupić dowolny Projekt Domu z oferty ARCHON+ TANIEJ o 200 zł.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze