Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Artykuły

O czym warto pamiętać szukając działki budowlanej w Internecie?

Kilka rad, na co zwrócić uwagę i jakimi kryteriami kierować się przy wyborze terenu pod budowę domu.
 1. Przeznaczenie działki. Przede wszystkim przy przeglądaniu ofert miejmy na uwadze czy ogłoszenie dotyczy sprzedaży działki rolnej, budowlanej czy leśnej. Nie dajmy zwieść się niezwykle atrakcyjnym cenom terenów leśnych, bowiem po wejściu w życie założeń unijnego programu „Natura 2000”, nie ma możliwości budowy na nich domów mieszkalnych. Problematyczny może okazać się również zakup działki rolnej, której przekwalifikowanie w budowlaną może zająć nawet kilka lat.

  Zobacz także: Budowa na działce leśnej - poradnik praktyczny

 2. Plan zagospodarowania terenu. Zwróćmy uwagę czy ogłoszeniodawca wspomina o posiadanym, ważnym pozwoleniu na budowę. Jeśli nie, w gminnym wydziale architektury i urbanistyki można sprawdzić czy dany teren jest przewidziany pod zabudowę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Z takiego dokumentu dowiemy się również, jakie inwestycje planowane są w najbliższym czasie w okolicy interesującej nas działki. To istotne, bowiem sprzedawcy nigdy nie umieszczają w opisie informacji na temat planów budowy w pobliżu działki drogi ekspresowej lub fabryki.

 3. Okolica. Sprawdźmy dokładnie lokalizację podaną w ogłoszeniu – jeśli w opisie działki nie ma informacji o dostępności komunikacji, infrastruktury handlowo-usługowej, bliskości szkół itp. - dopytajmy o to. Postarajmy się też zebrać z różnych źródeł jak największą ilość informacji na temat interesującej nas działki.

  Warto dla porównania przejrzeć inne ogłoszenia dotyczące podobnych działek, poszukać w Internecie lub na forach informacji na temat miejscowości lub gminy, w której chcemy kupić ziemię. Jeśli zdecydujemy się na obejrzenie działki, można porozmawiać z właścicielami sąsiadujących parceli lub domów.

  Pamiętajmy – jeśli w najbliższym sąsiedztwie upatrzonej przez nas działki nie stoi żaden dom, a teren nie jest przewidziany pod zabudowę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, uzyskanie pozwolenia na budowę może być bardzo problematyczne, podobnie jak przyłączenie do działki mediów.

 4. Media. Przy przeglądaniu ogłoszeń zwróćmy uwagę na informacje o dostępie do wszystkich mediów. Bądźmy tutaj szczególnie czujni, ponieważ deklaracje dostępu do mediów nie muszą być jednoznaczne z obecnością przyłączy do sieci. Warto dopytać się o to telefonicznie, a na miejscu sprawdzić czy na terenie znajduje się skrzynka z licznikiem energii elektrycznej, studzienka z licznikiem wody i studzienka kanalizacyjna.

  Kwestia ta jest istotna, bowiem zbudowanie przyłączy wiąże się z długim procesem załatwiania formalności oraz generuje dodatkowe koszty rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego warto sprawdzić czy właściciele okolicznych działek nie planują budowy i czy nie będzie możliwe podzielenie się z nimi tymi wydatkami.

 5. Stan prawny. Gdy działka jest częścią większego terenu, upewnijmy się czy proces dzielenia został zakończony. Jeśli nie, lepiej wstrzymać się z jej kupnem bądź poszukać innej oferty. W księdze wieczystej sprawdzimy również czy nieruchomość nie jest obciążona i ilu ma właścicieli.

 6. Wymiary działki. Nie wystarczy znać wyłącznie powierzchni działki w metrach kwadratowych, ale również dokładne jej wymiary. Dzięki temu dowiemy się, jaki kształt ma parcela i czy odpowiada naszej wizji zagospodarowania oraz projektowi domu.

 7. Dojazd do działki. Zdarza się, że w ogłoszeniu brak informacji na ten temat, a może okazać się, że działka jest w drugiej linii zabudowy i potrzebne będzie ustanowienie służebności przejazdu, albo droga jest w planie i zostanie zbudowana dopiero, gdy zbierze się większa ilość chętnych. Nie zapomnijmy dopytać o tę kwestię sprzedawcy telefonicznie bądź mailowo.

  Warto także zwrócić uwagę, po której stronie znajduje się dojazd do działki. Droga dochodząca od strony północnej lub wschodniej jest często bardziej atrakcyjna, bowiem w większości projektów część rekreacyjna i wypoczynkowa domu znajduje się od strony południowej i zachodniej.
Źródło: serwis otoDom.pl

aktualizacja: 2011-01-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

W powyższym artykule nie uwzględniono także badań geologicznych, które tak naprawdę dają Nam obraz tego co kupujemy (rodzaj gruntów i ich parametry, głębokość do zwierciadła wody). Koszt takich badań w stosunku do wartości całej inwestycji (cena działki + koszt budowy domu) ...

Gość Martyna

19 Lip 2015, 14:31

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dom pod pomarańczą - wyjątkowa NOWOŚĆ w ARCHON+
Dom pod pomarańczą - wyjątkowa NOWOŚĆ w ARCHON+ "Dom pod pomarańczą" to jedna z nowości w ofercie ARCHON+, zaprojektowana wspólnie z Fanami na Facebooku, w ramach kolejnej edycji zabawy ...
Skorzystaj z promocji w Archon+
Skorzystaj z promocji w Archon+ Właśnie teraz jest najlepszy moment, by zacząć realizować marzenia o własnym domu! Do 23 października 2017r., do godz: 8:00  w ARCHON+ ...
Promocja na powitanie jesieni w ARCHON+!
Promocja na powitanie jesieni w ARCHON+! Przypominamy, że w Biurze Projektów ARCHON+ trwa PROMOCJA NA POWITANIE JESIENI. Tylko do 2 października 2017 r., do godz. 8:00 można kupić ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze